Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2023 r. Fale upałów, niebezpieczne burze i noce tropikalne w PolscePogoda długoterminowa do końca lipca 2023 r. Fale upałów zdarzą się, spodziewane również gwałtowne burze i noce tropikalne.

Pogoda długoterminowa. Lipiec 2023 r. na przeważającym obszarze Polski powyżej normy termicznej

Z najnowszych prognoz CMM IMGW można dojść do wniosku, że lipiec 2023 r. w całym kraju przyniesie średnią miesięczną temperaturę powietrza najprawdopodobniej powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej – poinformowało IMGW-PIB.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2023 według CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy klimatycznej
Pogoda długoterminowa sugeruje temperaturę powyżej normy i opady w normie wieloletniej

Lipiec 2023 r. z temperaturą powyżej średniej wieloletniej w Polsce

Prognoza długoterminowa średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla poszczególnych miast w Polsce według CMM IMGW na lipiec 2023 r.

temperatura powyżej normy
Pogoda długoterminowa. IMGW sugeruje miesiąc powyżej termicznej normy w swojej ostatniej prognozie

Dni gorące i upalne nie będą rzadkością

Spójrzmy również na prognozy amerykańskiego modelu klimatu CFS na lipiec 2023. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Jedynie na północy i północnym wschodzie w normie wieloletniej. Najdłuższe okresy gorąca są prawdopodobne zwłaszcza na południu i w centrum oraz okresami na zachodzie kraju. Aczkolwiek należy pamiętać, że poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Amerykański model klimatyczne wskazuje, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej oraz częściowo centralnej części Polski.

Pogoda długoterminowa sugeruje możliwość dni upalnych głównie w drugiej dekadzie lipca 2023 r.

Prognoza tego modelu ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, zatem poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są możliwe w momencie spływu powietrza np. polarno morskiego znad Atlantyku Północnego, przerywając fale wysokich temperatur, a nawet upałów w Polsce. Co istotne to fakt, że pogoda długoterminowa wskazuje na wyraźną przewagę dni gorących, a nawet upalnych. Najwięcej będzie ich w drugiej dekadzie oraz trzeciej dekadzie lipca 2023 r.

Zobacz też: Silny wiatr blisko Polski Kiedy wiatr uspokoi się w regionie?

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięczna średniej anomalii temperatury na wysokości 2 metrów, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 według modelu CFSv2

pogoda na lipiec 2023 r.
Upały możliwe okresami i silne burze

Coraz więcej wskazuje, że w lipcu 2023 dni gorących, jak i też upalnych zdarzy się więcej niż w czerwcu 2023. Prawdopodobne są nawet dłuższe, nieprzyjemne fale upałów przy wysokiej wilgotności powietrza, powodując uczucie parności. Przerywane mogą być te fale upałów gwałtownymi burzami. Generalnie jednak w lipcu dominować mają burze w warunkach słabego przepływu mas powietrza, formujące się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Jednak okresami również w zasięgu aktywniejszych frontów atmosferycznych, przybierając formę układów MCS i superkomórek burzowych.

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na lipiec 2023 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

modele sugerują miesiąc wilgotny w Polsce
Niżowa pogoda i możliwość gwałtownych burz

Pogoda długoterminowa. Gwałtowne i aktywne elektrycznie burze w Polsce

Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że prognozy anomalii opadów są jednym z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Dostrzegamy, że ostatnia aktualizacja Cansips sugeruje najwięcej opadów na zachodzie naszego kraju, natomiast najmniej na wschodzie. Tylko należy mieć jednak na uwadze to, że pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Przeważać mają opady o charakterze konwekcyjnym, które są lokalne i nierównomierne, znacznie rzadziej prognozowane są wielkoskalowe. Częste burze będą okresami powodować szkody. Spodziewane są również dni ze stabilną pogodą za sprawą silnej blokady antycyklonalnej, jaka okresami może mieć miejsce.

wilgotna pogoda w Polsce
Opady powyżej normy w Polsce

Inaczej widzi to CFS, który sygnalizuje deficyt opadów na zachodzie i północy naszego kraju. Więcej padać ma na południu i wschodzie oraz północnym wschodzie w okolicach normy i nieco powyżej średniej wieloletniej.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na lipiec 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

dynamiczna i groźna pogoda w Polsce
Dynamiczna pogoda w Polsce

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Wkrótce podamy bardziej precyzyjne wyliczenia w oparciu o zaktualizowane modele.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz