Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura do 100 km/h blisko Polski. Kiedy wiatr uspokoi się w regionie?

Wichura w Europie przekroczy 100 km/h


Wczoraj musiałem zwinąć parasol na działce. Prócz nadchodzących burz, w okresie letnim mało jaki czynnik pogodowy zmusza mnie do tej czynności. Jednak w niedzielę wiatr wiał tak mocno, że parasol był mocno zagrożony. Wichura przetaczała się nad Bałtykiem, ale mocno wiało również u nas, na Lubelszczyźnie. Sprawdźmy kiedy pogoda uspokoi się.

Wichura w regionie. Czym jest spowodowana?

Na wstępie zobaczmy, dlaczego w naszej części Europy wiatr wieje tam mocno. Spójrzmy na mapę baryczną Europy.

Wichura w regionie. Czym jest spowodowana?
Wichura w regionie. Mapa baryczna

Na północy Europy dominują ośrodki niskiego ciśnienia. Są to niże dość głębokie. Ciśnienie w ich centrum spada w okolice 980 hPa. Na Atlantyku rozbudował się silny klin wyżowy. Dlatego też w regionie obserwujemy dwa dość typowe dla takiej sytuacja barycznej zjawiska. Pierwszym jest zachodnia cyrkulacja powietrza. Do Europy Centralnej napływa nieco chłodniejsze powietrze znad północnego Atlantyku. Raz po raz z zachodu wędrują do nas płytkie ośrodki niżowe przynosząc słabe opady i niestabilną aurę. Ponieważ między niżami z północy, a wyżem znad Atlantyku doszło do wysokiego kontrastu barycznego. Tam gdzie duża różnica ciśnienia, tam pojawia się wiatr. I to właśnie było w niedzielę i nadal jest przyczyną silnych porywów wiatru w naszym regionie.

Wichura na Bałtyku na początku tygodnia
Wichura na Bałtyku na początku tygodnia

Powyżej prognoza wiatru na poniedziałek dla Europy. Wichura obejmuje pad od południa Wysp Brytyjskich, przez południe Skandynawii, po Bałtyk i Republiki Bałtyckie. Porywy wiatru przekraczały dziś będą w regionie Bałtyku 80 km/h. To sporo jak na lato i wiatr nie związany z komórkami burzowymi. Przeczytaj również: Ekstremalny upał. Padają rekordy temperatury

Wichura ponad 100 km/h w tym tygodniu w Europie

Jeszcze silniejsza wichura pojawi się w Europie po koniec obecnego tygodnia. Podczas gdy na południu Europy wiatr występuje właściwie wyłącznie podczas burz, część północna kontynentu cały tydzień pozostanie wietrzna. Spójrzmy na animację prognoz wiatru dla naszego kontynentu.

Wichura utrzymuje się w Europie

Bardzo ciekawie wygląda niż, który zbliży się na zachód kontynentu w okolicach czwartku. Już tego dnia na Wyspach Brytyjskich siła wiatru przekroczyć może 100 km/h. Jeszcze silniejsza wichura pojawi się w regionie w weekend. Ponieważ z zachodu dotrze kolejny niż atlantycki, tym razem głębszy, to siła wiatru przekraczać na Wyspach może nawet 110 km/h. To jest już wiatr groźny, mogący przynosić dość poważne szkody.

Kiedy wiatr w kraju uspokoi się?

Wiemy już, że silny wiatr nękał będzie mieszkańców północnej części Europy również w przyszły weekend. Sprawdźmy zatem do kiedy wietrzna pogoda utrzyma się w naszym kraju. Może nie jest to wichura tam silna jak na Wyspach Brytyjskich, jednak w naszym kraju również wieje mocno i nieprzyjemnie.

Silny wiatr w poniedziałek w Polsce
Silny wiatr w poniedziałek w Polsce

Powyżej prognoza wiatru na poniedziałek 3 lipca. Porywy wiatru w dniu dzisiejszym na północy kraju przekroczą 70 km/h. To jest już wiatr dość silny, powodujący na przykład problemy ze wspomnianym na wstępie wpisu parasolem 😉 Wiatr o takiej sile nie powinien powodować szkód. Jednak opcja plażowania na bałtyckiej plaży raczej dziś odpada. Mocno wiało będzie również we wtorek w naszym kraju. Również nie będzie to silna wichura, jednak porywy wiatru znów przekroczą 70 km/h. Wiatr w Polsce uspokoi się w drugiej części tygodnia. Co prawda bliżej weekendu mocniej wiać może na wschodzie Polski, jednak będą to już porywy nieprzekraczające 50-60 km/h. Do kraju wróci upał, o czym pisał Arek we wczorajszej prognozie długoterminowej na 16 dni. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem. W pogodzie nad Polską działo będzie się całkiem sporo.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk