Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Zaskakujące prognozy. Najpierw wysoka temperatura, potem częstsze przymrozki, a nawet burze i śnieg w Polsce

mglista aura

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Zaskakujące najnowsze prognozy numeryczne na jedenasty miesiąc roku. Najpierw czeka nas wysoka temperatura, potem zmiana, a nawet przymrozki i silny wiatr oraz burze. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz sezonowych i spróbujemy nakreślić trend w pogodzie na przedostatni miesiąc mijającego roku.

Pogoda długoterminowa. Listopad w skali miesięcznej powinien zapisać się jako miesiąc ciepły. Opadów najwięcej możliwych na zachodzie

Na sam początek sprawdzimy najnowsze wyliczenia pochodzące z modelu CFS. Dostrzegamy, że prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 22.10.2021 do 31.10.2021 sugeruje temperaturę powyżej normy klimatologicznej. Orientacyjna prognoza miesięczna sygnalizuje odchylenie temperatury o około 2 stopnie.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Zaskakujące prognozy. Najpierw wysoka temperatura, potem częstsze przymrozki, a nawet burze i śnieg w Polsce

Jeśli chodzi o opady, to CFS pokazuje nam, że w listopadzie najwięcej padać powinno na zachodzie i południu oraz częściowo na północy kraju. W skali miesięcznej na pozostałym obszarze Polski suma opadów powinna być w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Zaskakujące prognozy.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Bardzo ciepła pierwsza połowa miesiąca, potem możliwa duża zmiana trendu

Wiele zatem wskazuje, że w skali miesięcznej listopad będzie miesiącem ciepłym, ale ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Najwyższe temperatury powinny utrzymać się do połowy miesiąca, następnie możliwe są okresy z temperaturą najczęściej w normie wieloletniej, czasem poniżej normy. Mogą zdarzać się częstsze przymrozki. Jednak z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje, prognozy modeli mogą ulec wyraźnej korekcie.

W pierwszej dekadzie listopada najwyższe temperatury są prawdopodobne szczególnie na wschodzie, centrum i północy Polski. Nieco chłodniej, ale na ogół z temperaturą w normie klimatologicznej ma być na zachodzie i południu. Najwięcej opadów na początku miesiąca modele sugerują na zachodzie, częściowo centrum i południu. Będą one związane zarówno z niżami wędrującymi z frontami znad Atlantyku, jak i też znad Morza Śródziemnego. W sprzyjających warunkach możliwe są burze. Zarówno w cieplejszych masach powietrza, jak i też chłodniejszych. Szczególnie pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

ECMWF pokazuje pierwsze tygodnie listopada ciepłe, potem możliwa zmiana w prognozach

Wyliczana średnia anomalia temperatury w okresie od 1.11.2021 do 8.11.2021 według europejskiego modelu numerycznego ECMWF, uwzględniając 20-letni okres klimatologiczny.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. powyżej normy

Korzystnie dla Polski wyglądają prognozy na okres od 8.11.2021 do 15.11.2021. W tym czasie ochłodzenia, jeśli się zdarzą, to będą krótkotrwałe. Przy bezchmurnym niebie nocami i w godzinach porannych możliwe są krótkotrwałe przymrozki. Na ogół jednak w całym kraju temperatura będzie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Zaskakujące prognozy ECMWF.

Wyraźna zmiana warunków pogodowych jest prawdopodobna dopiero od połowy miesiąca. Wtedy to ECMWF sygnalizuje obniżenie się temperatury do wartości typowych dla listopada. Okresami jednak możliwe są spływy chłodniejszych mas powietrza z północnego-zachodu i północy, powodując obniżenie temperatury poniżej normy wieloletniej. Najcieplej może być w tym czasie na krańcach zachodnich i północy. Mapa ta jednak przedstawia średnie odchylenie za okres 7 dni, zatem potencjalne krótkotrwałe ochłodzenia mogą nie być dostrzegalne. Korekta w prognozach na tak odległy okres jest bardzo prawdopodobna. Mało prawdopodobne wydaje się, że wszystkie tygodnie będą z temperaturą powyżej normy wieloletniej, a czasem niskie temperatury mogą być odczuwalne, nocne i poranki są jak najbardziej możliwe w wielu regionach Polski po 15 listopada. Prognozy te będziemy weryfikować w kolejnych odsłonach modeli europejskich oraz amerykańskich, gdyż trend może ulec zmianie.

Zmiana w prognozach ECMWF

Prognozy na koniec listopada są obarczone dużym błędem prognostycznym. Nie można wykluczyć, że trzecia dekada listopada przyniesie przeważnie temperaturę poniżej normy wieloletniej. Częściej w tym okresie mogą dotrzeć do Polski chłodne masy powietrza, przynosząc przymrozki, a nawet pierwsze na nizinach opady śniegu. W górach opady zimowe są przesądzone w tym okresie. Szczególnie w momencie przemieszczania się wilgotnych stref frontowych. Nie da się jednak na ten moment określić skali ochłodzenia na ostatnie tygodnie meteorologicznej jesieni. Wygląda jednak na to, że napływy chłodniejszych mas powietrza będą mieć miejsce.

ochłodzenie w 3 dekadzie listopada 2021

Pogoda w listopadzie będzie charakteryzować się większą zmiennością niż w październiku

W listopadzie aura powinna być zdecydowanie bardziej dynamiczna niż w październiku. Amerykański model klimatyczny sugeruje dominacje pól obniżonego ciśnienia, a to zwiastuje możliwą dużą zmienność pogody. Nasza część Europy najczęściej znajdzie się przeważnie pomiędzy wyżem ze wschodu a niżami znad Atlantyku Północnego. Najczęściej fronty atmosferyczne będą obejmować zachód i północ kraju, natomiast nieco rzadziej na wschodzie i południowym-wschodzie, gdzie częściej może zaznaczać się wpływ wyżów.

pogoda długoterminowa. dynamiczna pogoda

Reasumując, przed nami miesiąc ze znacznie większą dynamiką w pogodzie. Pomimo spodziewanego ochłodzenia, którego skala po 15 listopada stoi pod znakiem zapytania, wygląda na to, że będzie to miesiąc w skali miesięcznej ciepły. Nie unikniemy jednak nocnych i porannych przymrozków, a okresami również opadów zimowych. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem najczęstsze będą w górach i na obszarach podgórskich Polski południowej. Na nizinach jednak pierwszy raz w tym roku możliwe są opady białego puchu. Okresami dostaniemy się w zasięg układów wysokiego ciśnienia, które w nie każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę.

Mogą tworzyć się gęste mgły, zalegać niskie chmury Stratus i Stratocumulus, przynosząc opady mżawki. Pod warstwą inwersji gromadzić mogą się zanieczyszczenia. Szczególnie w sytuacji występowanie układów wyżowych, małej różnicy ciśnienia i z tego powodu małej prędkości wiatru. Będziemy na bieżąco informować o zmianach w prognozach modeli numerycznych. Szczególnie interesujące są prognozy na przełom 2 i 3 dekady listopada. Jednak na więcej bardziej precyzyjnych danych przyjdzie nam jeszcze poczekać.