Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. dla Polski. Mamy najnowsze prognozy na ostatni miesiąc meteorologicznej zimy.
Pogoda długoterminowa. Dynamiczna aura w kolejnych tygodniach i duży wpływ Atlantyku
W trzeciej dekadzie stycznia obserwujemy jak zima, wycofuje się coraz dalej na wschód i północ Starego Kontynentu. Nie ulega wątpliwości, że do końca stycznia trwała zima termiczna, nie powróci, co wynikać ma z wysokiej aktywności cyrkulacji atlantyckiej i transportowaniu na ogół ciepłych mas pochodzenia polarnomorskiego. Okresowe akcenty zimowe mają szanse wystąpić dopiero w lutym. Prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń, że zima w kolejnych tygodniach będzie się umacniać okresami głównie w wyższych partiach gór, gdy w tym samym czasie na nizinach i wyżynach aura ma być najczęściej jesienna.
Zgodnie z publikowanymi przez nas prognozami numerycznymi w trzeciej dekadzie stycznia obserwujemy intensyfikacje silnej odwilży. Przeszliśmy z ujemnej fazy NAO na dodatnią i dlatego odbudowała się silna cyrkulacja zachodnia atmosfery, powodując wichury, opady, a nawet lokalne burze i duże wahania ciśnienia.
Prognoza indeksu NAO na kolejne tygodnie według modelu GEFS
Wir polarny w drugiej połowie stycznia zaczął się regenerować. Silny wir troposferyczny uległ sprzężeniu z niższymi warstwami, czyli troposferą, łącząc się również z prądem strumieniowym. Meandrujący jet stream znad Atlantyku znajduje się ostatnich dniach miesiąca nad zachodnią i częściowo centralną części Europy. Powoduje to występowanie aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery i napływ łagodnych mas pochodzenia polarnomorskiego. Nie przewiduje się, aby w ciągu dnia panowała ujemna temperatura na nizinach i wyżynach. Wyjątkiem będą tu jednak noce, które przynieść mogą lekki mróz. Pokrywa śnieżna zniknie z obszaru nizin i wyżyn w kolejnych dniach, wyjątkiem będą tu jedynie rejony podgórskie i górskie.
Prognoza siły wiru polarnego wyrażona w m/s na wysokości 10 hPa na 25 stycznia 2024, 15 UTC
Silna cyrkulacja strefowa dyktuje warunki pogodowe pod koniec stycznia 2024 r.
W ostatnich dniach stycznia często znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji strefowej atmosfery. Pierwsze tygodnie nowego miesiąca również powinny charakteryzować się wartościami powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę powietrza. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie na ogół charakterystyczna dla przedzimia/przedwiośnia, a nawet okresami jesieni termicznej. Co prawda możliwe są akcenty zimowe na nizinach i wyżynach, lecz trwałej zimy z tego nie będzie poza wyższymi partiach Karpat i Sudetów. Trend w kierunku możliwej zmiany wzorca pogodowego zaczyna się rysować wstępnie w okolicach drugiej połowy lutego 2024 r. Niewykluczone jednak, że najchłodniejsza część zimy już za nami i potencjalne epizody przyjmą formę kilkudniową na nizinach, jednak bez szans na trwałą zimę termiczną.
Zobacz też: Wichura nad Polską. Niszczący wiatr ponad 100 km/h. Groźna pogoda powróci jeszcze w styczniu
Prognoza anomalii opadów na 24.01.2024 r. do 31.01.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Dynamiczna pogoda i często wartości powyżej normy
Do końca stycznia, ale także na początku lutego prognozujemy dodatnią fazę NAO, co sugeruje dużą aktywność cyrkulacji strefowej atmosfery. Zmiana trendu w fazie NAO prognozują modele dopiero na początku lutego, gdy to dodatnia faza NAO zacznie mieć tendencje w kierunku wartości neutralnej. Do końca 1 dekady lutego widać również w prognozach modeli globalnych silny wir polarny, dlatego warunków do wystąpienia trwałej zimy na nizinach i wyżynach nie będzie. Dominować może często zachodnia cyrkulacja atmosfery.
Prognoza anomalii średniej temperatury powietrza i opadów na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski
Prognoza anomalii ciśnienia na luty 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Czy istnieje szansa na powrót zimy?
Według dzisiejszej predykcji modelu długoterminowego ECMWF EPS nadchodzące dwa tygodnie w całym kraju będą charakteryzowały się dodatnią? anomalią średniej temperatury?️ powietrza względem lat 1991 – 2020 (tygodnie ciepłe?). Siódmy i ósmy… pic.twitter.com/iXJHCKMsdr
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) January 24, 2024
Prognoza anomalii opadów na luty 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy
Prognoza anomalii temperatury na luty 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Reasumując, coraz więcej wskazuje, że najchłodniejsza część tej zimy za nami. Co prawda w kolejnych tygodniach zdarzą się akcenty zimowe, ale średnia dobowa temperatura powietrza ma być coraz częściej charakterystyczna dla przedwiośnia, ale możliwe są także w ciepłych wycinkach niżów okresy z lekką termiczną wiosną. Musimy mieć na uwadze fakt, że luty jest ostatnim miesiącem meteorologicznej zimy. Już 1 marca 2024 r. rozpoczynać będzie meteorologiczna wiosna. Nieco niższe temperatury są możliwe w drugiej połowie lutego, gdy to okresami w niektórych regionach poza górami może zapanować zima termiczna. Szerzej o trendzie w pogodzie na drugi miesiąc roku, napiszemy kolejne artykuły wkrótce.
Źródło: Fanipogody.pl