Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy na piąty miesiąc roku według modelu CFS, CanSIPS oraz IMGW-Reg i IMGW Bayes.
Poniższa prognoza pokazuje tylko możliwy trend w pogodzie. Nie przedstawi ona nam precyzyjnych wartości na termometrach, które zostaną odnotowane, jak i też dokładnej skali opadów. Na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne przyjdzie nam poczekać do końca kwietnia.
Pogoda. Możliwa dominacja pogody niżowej i silne burze
Wstępna prognoza ciśnienia wskazuje, że w maju dominować będzie rozległy obszar obniżonego ciśnienia, co sprzyjać będzie najprawdopodobniej częstym zjawiskom burzowym.
Według modelu CFS, maj 2021 w skali miesięcznej będzie w normie, bądź znacznie powyżej normy wieloletniej. Wiele wskazuje, że najczęściej będą to punktowe opady związane z konwekcją. Należy spodziewać się wzrostu aktywności burzowej w cieplejszych masach powietrza docierających z południa i południowego-zachodu. Istnieje duża szansa na wystąpienie adwekcji znad Morza Czarnego. Dlatego może nie zabraknąć burz wewnątrzmasowych.
Pogoda. Temperatura w skali miesięcznej będzie powyżej normy wieloletniej
Zeszłoroczny maj był wyjątkowo chłodny w naszej części Europy. Na nizinach pojawiły się także większe opady zimowe. W tym roku tak zimno nie będzie, ale w okolicach Zimnych Ogrodników istnieje pewne prawdopodobieństwo napływu powietrza arktycznego. W ciągu dnia temperatura będzie dodatnia za sprawą silnej operacji słonecznej i wysokiego położenia Słońca, ale nocami przy bezchmurnym niebie zdarzyć mogą się przygruntowe przymrozki. Skala ich ma być jednak mniejsza niż w zeszłym roku.
Ogólnie w skali miesięcznej, maj 2021 będzie ciepły, ale wilgotny. Oprócz opadów burzowych spodziewać możemy się większych opadów wielkoskalowych związanych z niżami znad Morza Śródziemnego.
CANSIPS wskazuje miesiąc powyżej normy
Model ten podobnie jak CFS wskazuje na temperaturę w skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej. Mogą zdarzyć się okresy chłodniejsze, ale nie będzie to tak zimny miesiąc jak zeszłoroczny maj.
Model ten również sugeruje dominacje pogody niżowej, dlatego nie powinno zabraknąć opadów i burz.
Pogoda. Eksperymentalna prognoza IMGW-PIB na maj 2021
Miesiąc w całej Polsce prawdopodobnie charakteryzować się będzie średnią temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w normie. Na Lubelszczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Kujawach, Warmii i Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce możliwa suma opadów powyżej normy – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Orientacyjna prognoza średniej miesięcznej temperatury według modeli liczonych w IMGW-PIB.
Wyliczana miesięczna suma opadów na maj 2021 dla wybranych miast w Polsce według IMGW-Reg i IMGW-Bayes.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury i opadów na maj 2021 dla Polski według IMGW-PIB.
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy”, „poniżej normy” i „w normie”?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną
temperaturę/miesięczną sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej
przyjmowanej za okres 1981-2010. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego
okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów
w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”. Gdy przewidywana jest średnia
temperatura/suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20
obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010, - poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20
obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010, - w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych
miesięcy w latach 1981-2010.
Dlaczego prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić?
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego – informuje IMGW-PIB.
Prognoza na maj 2021 według CFS
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC