19 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Aura będzie zmienna. Okresami aktywny Atlantyk. Wystąpi także mróz, śnieg, burze i nagłe wzrosty temperatury w Polsce

pogoda. temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Warunki pogodowe mogą być zmienne na przełomie pór roku. Czasami aktywny będzie Atlantyk, ale mróz całodobowy raczej nas nie ominie. Będą także opady śniegu, burze i duże wahania temperatury. Przejrzymy, co prognozują modele amerykańskie. Miejmy na uwadze, że prognozy obrazują tylko pewne trendy, które nie muszą się sprawdzić. Długoterminowe prognozy pogody charakteryzują się umiarkowaną sprawdzalnością.

Pogoda długoterminowa. Ciepły CFS, chłodniejszy CanSIPS

Według amerykańskiego modelu klimatycznego w całym kraju temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Poszczególne tygodnie mogą być jednak chłodniejsze niż norma wieloletnia.

wysoka temperatura według CFS

Amerykański model klimatyczny sygnalizuje, że decydujący wpływ na pogodę będą mieć wyże baryczne. Na przełomie pór roku wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Częściej niż w ubiegłych miesiącach pojawią się niże związane z cyrkulacją strefową, przynosząc dużą dynamikę w pogodzie, a nawet silniejszy wiatr i burze. Istnieje prawdopodobieństwo nadejścia wydajnych opadowo niżów śródziemnomorskich. Opady zimowe w marcu będą się zdarzać, co miejscami będzie lokalnie prowadziło do utrudnień komunikacyjnych. Zmienność pogody na przełomie pór roku może być duża, co jest częste w naszych szerokościach geograficznych pod koniec zimy i na początku wiosny z uwagi na duże kontrasty między północą a południem. Mogą jednak zdarzyć się okresy ze stabilną pogodą, ale wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę.

Rozbieżne prognozy opadów na marzec 2022 r. pomiędzy CFS a CanSIPS

W skali miesięcznej model CFS prognozuje deficyt opadów w wielu regionach w marcu 2022. Prognoza ta ulegnie prawdopodobnie dużej zmianie i miesiąc ten może być w normie opadowej, a nawet powyżej normy wieloletniej. Niestety prognozy sezonowe nie charakteryzują się wysoką sprawdzalnością. Zwłaszcza, jeśli chodzi o opady atmosferyczne.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Aura będzie zmienna. Okresami aktywny Atlantyk. Wystąpi także mróz, śnieg, burze i nagłe wzrosty temperatury w Polsce

Nieco chłodniejszy od amerykańskiego CFS jest CanSIPS, który sygnalizuje na przeważającym obszarze Polski wartości lekko powyżej normy wieloletniej. Najcieplej może być na zachodzie, a w normie wieloletniej na południu. Musimy mieć na uwadze, że prognoza ukazuje nam średnią anomalię miesięczną, biorąc pod uwagę okres ref. 1981-2010. Zimowe ochłodzenia i okresowy mróz całodobowy będzie się zdarzał na nizinach.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r. Aura będzie zmienna. Okresami aktywny Atlantyk. Wystąpi także mróz, śnieg, burze i nagłe wzrosty temperatury w Polsce

CanSIPS prognozuje natomiast opady w normie wieloletniej, a na północy powyżej normy. Taka prognoza wydaje się być bardziej prawdopodobna. Okresowa wysoka aktywność cyrkulacji strefowej może powodować większe opady deszczu, istnieje jednak ryzyko, że w wyniku adwekcji mas z północy Starego Kontynentu nad Morze Śródziemne, rozwiną się niże śródziemnomorskie, których trajektoria może być skierowana w kierunku naszej części Europy.

Pogoda długoterminowa na marzec 2022 r.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej szczegółowy opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.