Mróz poniżej -15°C nagle pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne

Mróz poniżej -15°C pojawi się w Polsce. Wystąpią także śnieżyce konwekcyjne, będzie także oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz na przełom 1 i 2 dekady stycznia dla naszej części Europy.

Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Ciepłe dni są już policzone

Przełom 2021/22 r. przynosi w Polsce nadzwyczaj wysokie temperatury. Jest to spowodowane odbudową cyrkulacji strefowej. Wiele jednak wskazuje, że druga połowa mijającego tygodnia przyniesie w Polsce dużo niższe temperatury. Mając na uwadze najnowszy okres referencyjny 1991-2020 r. temperatura na skutek spływu zimnego powietrza arktycznego morskiego z północy obniży się do wartości typowych dla stycznia, a nawet okresami kilka stopni poniżej normy klimatologicznej.

Spójrzmy jednak na mapę anomalii za 4 pierwsze dni 2022 roku. Dostrzegamy, że średnio temperatura dla obszaru Polski jest wyższa o blisko 9°C. Najcieplej jest na południu i zachodzie, natomiast najchłodniej na północy i połnocnym-wschodzie. Odchylenie temperatury jest liczone, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r.

mróz w polsce. ciepłe pierwsze dni nowego roku

Na skutek spodziewanego ochłodzenia spowodowanego spływem mas z północy Starego Kontynentu anomalia temperatury zmniejszy się. Do pierwszych dni 2 dekady stycznia najcieplej będzie na południu, południowym-wschodzie i zachodzie oraz w centrum. Najchłodniej natomiast na północy. Średnia dla obszaru całej Polski wyniesie około 3°C powyżej normy wieloletniej.

mróz w styczniu 2022 r. ciepły początek nowego roku

Mróz dwucyfrowy pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne

Opisywane ochłodzenie najlepiej śledzić na mapach dziennych anomalii temperatury na okres 5.01.2022 r. do 11.01.2022 r. Widzimy, że jeszcze tylko w środę temperatura na przeważającym obszarze naszego kraju będzie powyżej normy wieloletniej, mając na uwadze okres klimatologiczny 1991-2020. Ochłodzenie obejmujący niemal cały kraj zacznie postępować wyraźnie już w nocy ze środy na czwartek. Trzech Króli przyniesie adwekcje chłodnego powietrza arktycznego morskiego, co sprzyjać ma rozwojowi konwekcji masowej w środowisku stromego pionowego gradientu temperatury. Pojawią się lokalne opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a nawet krupy śnieżnej. Niektóre chmury Cumulonimbus mogą wypiętrzyć się jednak na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Do końca tygodnia na rycinie widzimy temperaturę przeważnie w normie klimatologicznej i poniżej normy. Niskie temperatury powinny utrzymać się jeszcze na początku drugiej dekady mijającego miesiąca.

Mróz poniżej -15°C nagle pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne

Niż przemieszczający się znad Skandynawii nad Rosję sprowadzi zimne powietrze arktyczne morskie

Przyczyną głębszego i nieco dłuższego ochłodzenia będzie przesunięcie się niżu o imieniu „UMIT” znad Skandynawii nad Rosję. Ściągnie on dlatego w swojej tylnej części zimne powietrze z dalekiej północy. Strumień mroźnego powietrza arktycznego zacznie płynąć do Polski już w nocy ze środy na czwartek. Przymrozki wtedy mogą miejscami wystąpić. Szczególnie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Jednak ich skala oraz natężenie nie będzie jeszcze duża. Od północy opady zaczną przechodzić z deszczu, w deszcz ze śniegiem i śnieg oraz krupę śnieżną. Na drogach i chodnikach możliwe jest oblodzenie. W drugiej części mijającego tygodnia od południowego-zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżu znad Azorów, przynosząc kilkudniową stabilizacje w pogodzie.

Sytuacja synoptyczna na 6.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Mróz poniżej -15°C

Kulminacyjna aktywność konwekcja w zimnej i chwiejnej masie pochodzenia arktycznego morskiego przypadnie na czwartek, 6 stycznia 2022 r. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień, na skutek dziennego nagrzania planetarnej warstwy granicznej, pojawią się sprzyjające warunki do masowego rozwoju konwekcji za frontem chłodnym. Lokalne, ale liczne opady zimowe pojawią się na przeważającym obszarze Polski. Opady mogą skutkować ograniczeniem widzialności, jak i też powodować oblodzenie dróg i chodników. Niektóre z chmur kłębiastych mogą się wypiętrzyć na tyle wysoko, że wygenerują pojedynce wyładowania atmosferyczne. Będą to wtedy pełnoprawne burze śnieżne.

Sytuacja synoptyczna na 6.01.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych od DWD

Mróz poniżej -15°C nagle pojawi się w Polsce.

Przykład burz śnieżnych można zobaczyć na filmach poniżej

Trzech Króli przyniesie przelotne, ale miejscami intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego. Niewykluczone lokalne burze śnieżne

W nocy ze środy na czwartek opady występować zarówno przed, jak i też za frontem. Na Bałtyku będziemy mogli mieć do czynienia z „bałtyckim efektem morza”. Opady konwekcyjne przemieszczać będą się znad tego akwenu wprost nad ląd. Już wtedy na północy kraju nie można wykluczyć lokalnych burz śnieżnych.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 6.01.2022 r, 03 UTC według ECMWF

Mróz poniżej -15°C nagle pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne

Największa jednak aktywność konwekcyjna jest prognozowana w drugiej części jutrzejszego dnia, kiedy to w środowisku mocno wychłodzonej masy powietrza pochodzenia arktycznego morskiego, tworzyć będą się chmury Cb. Przemieszczać mają się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z północy, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Miejscami na skutek krótkotrwałych, ale obfitych opadów konwekcyjnych krajobrazy zabielą się. Gdzieniegdzie warunki do podróżowania staną się trudne z uwagi na pogorszenie widzialności i zaleganie śniegu na drogach.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 6.01.2022 r. 12 UTC według ECMWF

 Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6.01.2022 r. 15 UTC według ECMWF

Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne

Mróz w Polsce. Krajobrazy zabielą się miejscami

Należy mieć na uwadze, że szczytowa aktywność konwekcyjna powinna zostać osiągnięta w drugiej części czwartkowego dnia. Pod wieczór na skutek zmniejszającego się pionowego gradientu temperatury, maleć ma ilość chmur konwekcyjnych. Ponadto opady o charakterze konwekcyjnym będą charakteryzować się dużą lokalnością, co prowadzić będzie do nierównomiernego utworzenia się pokrywy śnieżnej na przestrzeni nawet kilku, kilkunastu kilometrów od siebie. W przerwie pomiędzy opadami wyglądać może słońce. Niektóre z chmur kłębiastych mogą być bardzo fotogeniczne. U podstawy ich powinny pojawić się charakterystyczne „bąble”, tzw. Mammatusy. W sprzyjających warunkach wystąpią również tęcze. Szczególnie na tyłach tych formacji konwekcyjnych.

konwekcja i opady śniegu

Mróz będzie szczególnie silny pod koniec tygodnia

Najwięcej śniegu w najbliższych dniach spadnie na północy kraju na skutek silnego efektu morza spowodowanego adwekcją mroźnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody Morza Bałtyckiego. Pokrywa śnieżna utworzyć się nie tyko na Pomorzu, ale także na Warmii i Mazurach, Kujawach, Mazowszu, Podlasiu oraz Lubelszczyźnie. Krajobrazy zabielą się, na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko. Największa pokrywa śnieżna zalegać ma szczególnie w górach i na obszarach podgórskich. Skala zimowego ochłodzenia będzie jednak mniejsza niż w 3 dekadzie grudnia. Jednak miejscami mróz występować ma także w ciągu dnia.

Pierwsza zimna noc przypadnie na noc z czwartku na piątek. Mróz obejmie wtedy przeważający obszar Polski. Spadki temperatury będą uzależnione od skali rozpogodzeń, siły wiatru, jak i też lokalnego ukształtowania terenu.

Prognozowana temperatura na noc 6/7 stycznia 2022 r. 06 UTC według GEM

Mróz poniżej -15°C nagle pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne

Szczególnie zimna zapowiada się noc z 7/8 stycznia 2022 roku, kiedy to w południowej, centralnej i południowo-wschodniej części kraju w obszarach rozpogodzeń zdarzyć może się dwucyfrowy mróz. Możliwe są nawet spadki temperatury poniżej -15°C. Najcieplej będzie na Pomorzu Zachodnim i wybrzeżu, gdzie temperatura może być w okolicach 0°C, bądź wzdłuż gmin nadmorskich lekko powyżej 0°C.

Wyliczana temperatura przez GEM na noc 7/8 stycznia 2022 r.

-15°C nagle pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne

Ocieplenie zacznie postępować wraz z początkiem nowego tygodnia

Dwucyfrowy mróz pojawi się w Polsce także w nocy z 9/10 stycznia 2022 roku. Największych spadków temperatury oczekujemy na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Najcieplej powinno być na Pomorzu Zachodnim i wybrzeżu. Skala nocnych spadków temperatury będzie jednak mocno uzależniona od zachmurzenia piętra niskiego, siły wiatru oraz lokalnych uwarunkowań terenowych. W dolinach mogą być sprzyjające warunki do osiadania zimnego powietrza, sprzyjając niższym wartościom.

Prognozowana temperatura na noc 8/9 stycznia 2022 r. według kanadyjskiego GEM

poniżej -15°C nagle pojawi się w Polsce.

Pierwsze dni drugiej dekady stycznia powinny przynieść mróz. Ustępujący jednak z biegiem czasu na wschód. GEM i ECMWF prognozuje miejscami na nizinach dwucyfrowy mróz. Odwilż obejmie prawdopodobnie od wtorku znaczny obszar Polski. Jednak mróz i śnieg mogą okresami pojawić się w Polsce po 10 stycznia 2022 r.

2 komentarze do “Mróz poniżej -15°C nagle pojawi się w Polsce. Będą także śnieżyce konwekcyjne, oblodzenie dróg, a nawet burze śnieżne”

Możliwość komentowania została wyłączona.