Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Szokujące prognozy. Mróz dwucyfrowy, wichury, śnieżyce i burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Zdumiewają najnowsze prognozy numeryczne. Będzie występował nocami mróz dwucyfrowy, możliwe burze śnieżne.

Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Początek nowej pory roku może nie być szczególnie ciepły

Już dziś, tj. 1 marca 2023 r. rozpoczęliśmy meteorologiczną wiosnę. Większość wiodących ośrodków meteorologicznych pokazuje, że marzec 2023 r. może zapisać się w Polsce jako chłodny i wilgotny. Przeanalizujemy najnowsze realizacji modeli europejskich i amerykańskich, aby określić co czeka nas w pierwszym miesiącu nowej pory roku.

Luty 2023 r. zapisał się jako ciepły. W całym kraju odnotowano dodatnie odchylenie temperatury. Największe w Terespolu, bo sięgające ponad 2,5°C względem lat 1991-2020 r. Najniższe było w Zakopanem, bo zaledwie 0,3°C powyżej normy klimatologicznej.

Anomalia temperatury – luty 2023 r. dla Polski wstępnie

marzec 2023 r. zapisał się jako ciepły
Pogoda długoterminowa słusznie wskazała ciepły luty 2023 r.

Temperatura minimalna – luty 2023 na głównych stacjach synoptycznych, wysokość pomiarowa 2 metry nad poziomem gruntu. Dane: CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa pokazywała możliwość większego mrozu
Pogoda długoterminowa w lutym pokazywała możliwość większych ochłodzeń, lecz nie były one szczególnie długie i intesywne

Temperatura maksymalna – luty 2023 na głównych stacjach synoptycznych PSHM w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa sugerowała możliwość dwucyfrowych dodatnich wartości w lutym 2023 r. okresami. Najcieplej było na południu, zachodzie, południowym zachodzie

Pogoda długoterminowa na marzec 2023 r. Może nie być to tak ciepły miesiąc jak luty 2023 r.

Marzec 2023 r. może rozczarować, bo główne ośrodki prognostyczne prognozują ujemne odchylenie od normy klimatycznej w trzecim miesiącu roku. CFS inicjowany warunkami brzegowymi z okresu od 19.02.2023 r. do 28.02.2023 r. pokazuje temperaturę w normie miesięcznej, a gdzieniegdzie na zachodzie, południowym zachodzie i północnym wschodzie lekko poniżej normy wieloletniej. Nie można wykluczyć, że finalnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej będzie ujemne na większym obszarze naszego kraju.

Prognozowana średnia miesięczna anomalia temperatury na marzec 2023 r. według modelu klimatycznego CFS

pogoda długoterminowa pokazuje nam możliwość okresów chłodu
Pogoda długoterminowa pokazuje temperaturę w normie i lekko poniżej normy

Warto również rzucić okiem na ostatnią realizacje modelu CanSIPS, który pokazuje nam ujemne odchylenie temperatury w całej Polsce, ale także i w innych krajach europejskich. Dlatego też w takiej sytuacji nie możemy oczekiwać szybkiego nadejścia wiosennych temperatur na dłużej. Nieliczne dni w marcu mogą okazać się z temperaturą powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana średnia miesięczna anomalia temperatury na marzec 2023 r., uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r. według amerykańskiego modelu CanSIPS

pogoda długoterminowa 2023  r. pokazuje chłód
Pogoda długoterminowa wskazuje na ujemne odchylenie temperatury w marcu 2023 r.

Niżowy wzór pogody w marcu 2023 r.

Widzimy, że w marcu 2023 r. może dominować niżowy wzór pogody, dlatego ilość dni stabilnych pogodowo może nie być dużo. Oprócz okresowego wpływu cyrkulacji strefowej, zmierzymy się okresami z niżami pochodzenia śródziemnomorskiego, które mogą przynieść większe opady atmosferyczne na obszarze naszego kraju. Gdy dochodzi do zablokowania cyrkulacji zachodniej atmosfery, to w niektórych sytuacjach mamy korzystne warunki do wędrówki niżów z rodowodem śródziemnomorskim, które niosą dużo wilgoci znad Morza Śródziemnego. Czasem rozbuduje się wyż co zmniejszy dynamikę w pogodzie, lecz nie zawsze zapewni pogodną aurę.

Zobacz też: Śnieżyca pojawi się w Polsce. Pogoda szokuje. Nawet 100 cm śniegu, paraliż komunikacyjny w stolicy upału

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza, marzec 2023, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

pogoda długoterminowa wskazuje na dynamiczną pogodę w marcu 2023 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje na niżowy wzór pogody

Ma to swoje odzwierciedlenie w prognozie miesięcznej anomalii opadów. Widzimy, że ilość opadów może być powyżej normy. W chłodniejszych masach powietrza możemy spodziewać się ataków zimy. Opady ciekłe mogą nie być również rzadkością. Możliwe są wichury i burze śnieżne. Jednak dokładne prognozowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych nie jest możliwe.

Prognozowana miesięczna anomalia opadów na marzec 2023 r. według modelu CanSIPS

pogoda długoterminowa pokazuje wilgotny miesiąc
Pogoda długoterminowa pokazuje opady powyżej normy 2023 r.

Poszczególne tygodnie wyraźnie poniżej normy wieloletniej

Na skutek rozpadu wiru polarnego pod koniec zimy, musimy spodziewać się nawrotów chłodu w pierwszych tygodniach wiosny. Przy spływie mas powietrza z północy o cechach arktycznych możliwe są nie tylko śnieżyce, ale także mróz dwucyfrowy nocami. Okresami na nizinach i wyżynach może utrzymywać się lekka termiczna zima. Zalegająca pokrywa śnieżna, która może być całkiem pokaźna poza górami może nie być rzadka.

Pogoda długoterminowa wskazuje na częsty mróz nocami nocami i o poranku

Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Najnowsze, lecz orientacyjna realizacja ECMWF EPS 46 dla Polski, uwzględniając okres bazowy 2004-2020 r.

pogoda długoterminowa pokazuje możliwość chłodnego marca.
Pogoda długoterminowa na marzec pokazuje możliwość chłodnego miesiąca, bądź co najwyżej w normie wieloletniej

Reasumując, marzec 2023 r. powinien zapisać się jako miesiąc chłodny, czyli z temperaturą poniżej normy wieloletniej, bądź co najwyżej w normie klimatycznej. Takie wnioski wysuwamy po analizie prognoz ECMWF, CanSIPS i IMGW oraz CFS. Okresy mrozu i śniegu będą prawdopodobnie częstsze niż w lutym 2023 r. Zdarzą się krótkotrwałe epizody z napływem cieplejszych mas pochodzenia polarnomorskiego, lecz nie przewidujemy, aby były one trwałe. Nic nie wskazuje, aby wysokie temperatury utrzymały się na dłużej. Zdarzą się dynamiczne wymiany masy powietrza, a okresowo również duże wahania ciśnienia. W kolejnych dniach/tygodniach będziemy analizować najnowsze realizacje modeli numerycznych, aby nic Wam nie umknęło.

Śledź nasze prognozy pogody na bieżąco na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl