Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Mróz dwucyfrowy coraz rzadszy, możliwe wichury i burze w Polsce

Pogoda. Model CFS w Polsce

Pogoda długoterminowa. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach do końca marca 2021. Analiza oparta będzie danymi z modelu GFS, ECMWF i CFS.

Pogoda. Spodziewany wzrost dynamiki w pogodzie

Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych dniach czeka nas wzrost dynamiki w pogodzie. Przejściowo znajdziemy się w powietrzu arktycznym morskim, które napłynie do nas pod koniec tygodnia. Już w piątek na południu i południowym-wschodzie oraz wschodzie wystąpią opady zimowe. Krajobrazy zabielą się. Początek drugiej dekady marca przyniesie odbudowę cyrkulacji strefowej.

Orientacyjna prognoza topografii barycznej na okres od 4.03.2021 do 20.03.2021 według modelu GFS wraz z położeniem najważniejszych ośrodków barycznych.

Przygotowaliśmy kilka animacji, które przedstawiają orientacyjny stan atmosfery w okresie od 4.03.2021 do 20.03.2021 według modelu ECMWF i GFS. Poniższe filmy przedstawiają prognozowane wartości temperatury, ciśnienia i opadów. Widać wyraźnie, że dwucyfrowy mróz zdarzać będzie się okresami w górach i na obszarach podgórskich Polski południowej. W drugiej dekadzie marca zgodnie z oczekiwaniami dojdzie do odbudowy silnej cyrkulacji strefowej, co przyniesie więcej opadów, a nawet burze i groźny wiatr.

Pogoda. Groźne prognozy na drugą dekadę marca

Szczególnie interesująco wyglądają prognozy na drugą połowę przyszłego tygodnia. Niewykluczone, że w okolicach 11-12 dnia miesiąca pojawi się wichura w naszej części Europy.

Orientacyjna prognoza wiatru na okres od 11.03.2021 do 12.03.2021. Wyliczenia prognozowanych porywów wiatru mogą ulec jeszcze dużej zmianie. Niewykluczone, że w tym okresie przez Polskę przejdzie aktywny niż wtórny. Dlatego też po jego południowej i południowo-zachodniej stronie może wystąpić duży gradient baryczny. Istnieje ryzyko pojawienia się burz. Zwłaszcza na froncie chłodnym.

Pogoda. Silny wiatr
Pogoda. Wiatr w Polsce
Pogoda. Wiatr w naszej części Europy.
Pogoda. Polska, 12 lutego 2021.

Pogoda. Średnia dobowa w najbliższych 10 dniach będzie w okolicach przedwiośnia

Wartości średniej dobowej temperatury powietrza na 10 dni do przodu ukazujemy poniżej. Widać wyraźnie, że najcieplej będzie na zachodzie i południu. Zdarzyć mogą się pojedyncze dni w drugiej dekadzie marca, gdy temperatura przekroczy 12-14 stopni. Szczególnie w ciepłych wycinkach niżów.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 4.03.2021 do 14.03.2021 według modelu GFS.

Prognoza temperatury na 10 dni

Jeśli chodzi o średnią anomalię temperaturę powietrza w okresie od 4.03.2021 do 14.03.2021 wyniesie 0°C do 1°C względem okresu referencyjnego 1979-2000. Pomimo spodziewanego ochłodzenia pod koniec bieżącego tygodnia, trwałych warunków zimowych nie spodziewamy się w kolejnych tygodniach.

Prognoza anomalii temperatury na 10 dni

Nocami należy spodziewać się w całym kraju lekkiego mrozu, a w górach wartości dwucyfrowych poniżej zera w porze nocnej. Miejscami spadki temperatury w najbliższych 10 dniach będą większe, niż sugeruje to amerykański model numeryczny.

Pogoda. Prognozowane minimalne wartości na termometrach

Spójrzmy na prognozowaną średnią wartość ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS. Powróci cyrkulacja strefowa. Szczególnie w drugiej dekadzie marca. Wtedy też spodziewamy się silnego wiatru, który może spowodować rozległe szkody w Polsce. Dużo jednak będzie zależeć od położenia i głębokości ośrodków niskiego ciśnienia i prądu strumieniowego.

Pogoda. Średnie wartości ciśnienia

Pogoda. Anomalie tygodniowe temperatury według CFS

W okresie od 3.03.2021 do 10.03.2021 model CFS sugeruje anomalie temperatury w okolicach normy wieloletniej. Chłód spowodowany spływem powietrza arktycznego z północy odczujemy w całym kraju już w piątek. Chłodny będzie również weekend.

Pogoda. CFS w Polsce

Wyraźne ocieplenie i wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej jest prognozowany w drugiej dekadzie marca. Wtedy też temperatura na ogół będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Istnieje jednak prawdopodobieństwo opadów mieszanych, jak i też śniegu.

CFS i pogoda w Polsce

Ciepły okres synoptyczny jest prognozowany na przełomie 2 i 3 dekady marca. Niewykluczone, że zmniejszy się dynamika w pogodzie, a miejsce atlantyckich niżów zajmą wyże baryczne i rozległa blokada wyżowa.

CFS i pogoda w naszej części Europy

Prognoza anomalii temperatury na przełom marca i kwietnia traktujmy orientacyjnie. Są to wyliczenia, które ze względu na odległy termin mogą ulec dużym zmianom.

CFS i anomalia na ostatni tydzień marca

Pogoda. ECMWF prezentuje zbliżone anomalie temperatury jak CFS

Na pierwszy rzut pójdzie tygodniowa anomalia temperatury w okresie od 1.03.2021 do 7.03.2021 według ECMWF. Pod koniec tygodnia nadejdzie do całej Polski ochłodzenie, co nie będzie mieć dużego wpływu na rozkład anomalii tygodniowej.

 ECMWF anomalia tygodniowa

Przełom 1 i 2 dekady marca przyniesie wyraźny wzrost temperatury spowodowany powrotem cyrkulacji strefowej. Przed nami duża huśtawka pogodowa, którą odczujemy już w przyszłym tygodniu.

ECMWF anomalia w marcu

Istotnego ochłodzenia w prognozach nie widać na przełomie 2 i 3 dekady marca. Dalszym ciągu temperatura będzie w normie, bądź powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. ECMWF na przełomie 2 i 3 dekady marca

Szansa na ochłodzenie pojawia się w trzeciej dekadzie marca. Prognozy te mogą ulec zmianie w kierunku silnego ocieplenia na początku astronomicznej wiosny.

Anomalia tygodniowa, 3 dekada marca 2021.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Odbudowę cyrkulacji strefowej sugeruje też model CFS.

Źródło grafik: wetterzentrale.de, wxchartx.com, ecmwf, cfs, climatereanalyzer.org/