16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy w piątek 05.03.2021? Mróz i śnieg wracają do Polski

Polska znajduje się obecnie w okresie dość ciepłej pogody. Zwłaszcza na zachodzie i południu pogoda jest wiosenna, a słaby mróz i przymrozki pojawiają się tylko o poranku. Zima jednak nie powiedziała ostatniego słowa. Coraz bliżej jest do zapowiadanego ochłodzenia. Dziś skupimy się nie tylko na mrozie. Opiszemy również sytuację z opadami śniegu, ponieważ krajobrazy w kraju mogą się zabielić. W piątek może czekać nas atak zimy? Ostatni w tym roku?

Od czwartku ochłodzenie w Polsce. Nadciąga mróz

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do Polski nadciąga mróz i śnieg. Początek ochłodzenia spodziewany jest już jutro, w czwartek 4 marca, kiedy to od północy do kraju wkroczy arktyczna, chłodna masa powietrza. Ochłodzenie widać doskonale na mapie prognozy temperatury na 4 marca.

Mróz nadejdzie z północy w czwartek 4 marca

Widać tu doskonale jak od północy do kraju “wlewa” się chłodne powietrze arktyczne obniżając temperaturę. Mróz w Polsce północnej pojawi się już w czwartek w godzinach popołudniowych. W nocy z czwartku na piątek obejmie już praktycznie całą Polskę oprócz krańców południowych. Mróz utrzymywał będzie się nocami w Polsce przez cały weekend i pierwszą część kolejnego tygodnia. W prognozach (GFS) widać nawet dwucyfrowe wartości mrozu nad Polską.

Siarczysty mróz w Polsce. Możliwy atak zimy

Jeszcze kilka aktualizacji modeli pogodowych temu nie było widać dwucyfrowych wartości mrozu poza obszarami górskimi. Teraz już takie wartości mrozu na mapach prognozy temperatury widać. W związku z tym nie można wykluczyć, że mróz nocami będzie dochodził do -10 nawet na nizinach w Polsce. Czy marzec przyniesie nam jeszcze atak zimy? Prawdopodobnie, lecz nie będą to silne śnieżyce i siarczyste mrozy.

Nie tylko ochłodzenie, ale i opady śniegu w Polsce. Atak zimy już w piątek 5 marca?

Podczas gdy w ostatnich dniach pisaliśmy tylko o zbliżającym się do Polski mrozie, warto przyjrzeć się prognozom dotyczącym śniegu. Okazuje się, że w marcu zobaczymy jeszcze opady śniegu w Polsce. Prognozy grubości pokrywy śnieżnej pokazują, że opadów śniegu spodziewać możemy się jeszcze kilkukrotnie.

Nie wybiegając zbyt daleko w przyszłość, skupmy się na najbliższym okresie synoptycznych. Prawdopodobnie w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek 5 marca przez Polskę przewędruje front atmosferyczny niosąc opady. W czwartek wieczór prawdopodobnie byłyby to opady mieszane. Podczas gdy w regionach północnych padałby śnieg, bliżej centrum mogły by to być opady mieszane. Na południu zaś w pierwszej części nocy padał by deszcz.

Możliwy atak zimy i mróz w nocy z czwartku na piątek

Kolejne godziny nocy z czwartku na piątek to coraz więcej opadów śniegu w centrum i na południu Polski. Noc przyniosła by spadki temperatury, a mróz zapewniłby, że śnieg nie topił by się tworząc pokrywę śnieżną. Nad ranem oraz w piątkowy poranek w południowej części kraju śnieg może padać intensywnie. Na ten moment nie możemy wykluczyć, że w pierwszej części piątku “niespodziewany atak zimy w marcu” zaskoczy drogowców.

Atak zimy. Intensywne opady śniegu piątek 5 marca

Oczywiście, to wciąż są prognozy, a nie pogodowe fakty. Jako fakt możemy przyjąć, że od jutra w Polsce zrobi się chłodniej. Pogodowym faktem jest również, ze nocami i o porankach czeka nas mróz w Polsce. Co do samego czasu przejścia frontu atmosferycznego, a co za tym idzie intensywności i okresy opadów śniegu zaczekajmy. Na ten moment warto mieć na uwadze, że noc z 4 na 5 marca prócz mrozu w kraju przynieść może również atak zimy. Nie będzie to potężna śnieżyca trwająca kilkanaście godzin, jednak warunki na drogach w piątkowy poranek mogą być trudne.