Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wichury w prognozach. Wiatr nawet 100 km/h, opady i burze w Polsce

Wichury w prognozach

Pogoda. Od dłuższego czasu przyglądamy się modelom numerycznym na drugą dekadę marca 2021, która może przynieść zwiększoną dynamikę w pogodzie. Najprawdopodobniej znajdziemy się w tym okresie pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych.

Wpis ma charakter orientacyjny i wskazuje tylko na możliwy trend w pogodzie. Bardziej obszerny artykuł miał pojawić się już kilka dni temu, ale wstrzymywaliśmy się z powodu wyraźnych rozbieżności modeli.

Pogoda. Wielki powrót cyrkulacji atlantyckiej

Na początku drugiej dekady marca odbuduje się cyrkulacja strefowa. Wyże baryczne najprawdopodobniej ustąpią miejsca atlantyckim niżom, które wędrować będą z zachodu na wschód. Wzrośnie poziomy gradient baryczny, co przełoży się na silniejszy wiatr w naszej części Europy. Spełnione mogą zostać kryteria dla wichury.

Topografia baryczna na dzień 10.03.2021, 12 UTC. W tym okresie Polska najprawdopodobniej znajdzie się pod wpływem ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim, a w środkowej troposferze dalej dominować będzie górna zatoka niżowa.

Pogoda. Topografia baryczna na dzień 10 marca 2021.

Pogoda. Prąd strumieniowy znajdzie się najprawdopodobniej blisko Polski, a nawet w naszej części Europy

Bliskość prądu strumieniowego może dodatkowo napędzać cyklogeneze ośrodków niżowych. Przebiegać będzie on na pograniczu dwóch zróżnicowanych sektorów powietrza, co przełożyć może się na duże prawdopodobieństwo wystąpienia wichury, a nawet wichur w Polsce.

Pogoda. Prąd strumieniowy w naszej części Europy
Położenie prądu strumieniowego w drugiej dekadzie marca 2021.

Głównym zagrożeniem mogą okazać się niże wtórne

Niewykluczone, że na peryferiach rozległego niżu, który ulokuje się nad Skandynawią tworzyć będą się wtórne ośrodki niskiego ciśnienia. To właśnie wtórne, niewielkie układy niżowe są szczególnie groźne i przynoszą silny wiatr, który prowadzi do szkód.

Niże wtórne
Pogoda. Niże wtórne a ich wpływ na pogodę

Pogoda. Silny wiatr w prognozach

Nie tylko model GFS sugeruje duże zagrożenie ze strony silnego wiatru w drugiej dekadzie lutego. Podobne wyliczenia na omawiany okres prezentuje nam model ECMWF.

Wstępna prognoza porywów wiatru na dzień 10 marca 2021 według amerykańskiego modelu numerycznego GFS.

Pogoda. Silny wiatr 10 marca 2021.

Szczególnie interesująco wyglądają prognozy na przyszły czwartek, gdy w naszej części Europy może przejść silna wichura. Miejscami na nizinach porywy mogą osiągnąć 100 km/h, a kto wie, czy nie przekroczą omawianej wartości. Na ten moment jest za wcześnie, aby wskazywać dokładnie zagrożone obszary. Dużo zależeć będzie od położenia i głębokości potencjalnego układu niżowego.

Czwartek z duża dynamiką w pogodzie.
Pogoda. Czwartek z silnym wiatrem w naszej części Europy.

Dynamiczna aura nie tylko według GFS

Wietrzną drugą połowę przyszłego tygodnia prognozuje też ECMWF. Szczególnie groźnie może być według europejskiego modelu w drugiej połowie następnego tygodnia, gdy przez Polskę z zachodu na wschód może przejść niż wtórny z układem frontów atmosferycznych. Prognozy te ze względu na odległy termin są do zweryfikowania w kolejnych dniach, gdyż przy tak dynamicznej sytuacji i odległym terminie mogą ulec jeszcze dużym zmianom. Niewykluczone, że pojawi się więcej opadów. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia burz.

ECMWF i dynamiczna aura
Pogoda. ECMWF i silny wiatr

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Wstępne porywy na 11 marca 2021 według GFS tutaj

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Zarysowuje ona pewien trend w pogodzie, który jest obecny w prognozach od pewnego czasu. W kolejnych dniach podamy więcej informacji.

Źródło grafik: wetterzentrale.de, ventusky.com. wxcharts.com