15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Przymrozki w weekend, a potem wielka zmiana i 20°C

Pogoda długoterminowa na 10 dni. Przymrozki w weekend, a potem wielka zmiana i 20°C. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na okres od 16.10.2020 do 26.10.2020.

Prognozy numeryczne wskazują, że w perspektywie najbliższych 10 dni temperatura będzie 1-2°C powyżej normy wieloletniej. Zanim jednak tak się stanie, czeka nas jeszcze kilka chłodnych dni, a miejscami w nocy możliwe są przymrozki zwłaszcza w nadchodzący weekend. Obszar ujemnych temperatury nie powinien być duży.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie w tym czasie od 8°C do 11°C na obszarze Polski. Najcieplej będzie w tym czasie na zachodzie naszego kraju.

Prognozy numeryczne wskazują, że w najbliższych 10 dniach najwyższa temperatura będzie na południu, centrum i zachodzie.

Południe Polski znajdzie się przeważnie pod wpływem wyżów barycznych, natomiast północ, centrum i zachód będą przeważnie w zasięgu atlantyckich niżów.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 16.10.2020 w najcieplejszym momencie dnia.

Obszar i prognozowane natężenie opadów do godzin wieczornych w piątek według modelu ICON.

W sobotę pozostaniemy pod wpływem niżu “FOELKE” znad Europy Wschodniej. Opady prognozowane są w wielu miejscach Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.10.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na dzień 17.10.2020 w najcieplejszym momencie dnia.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju opadów dla Polski na sobotę. W polskich górach występować będą opady śniegu. Głównie w Tatrach. Najwięcej popada na południu i wschodzie kraju.

Największe prawdopodobieństwo przymrozków w nocy z soboty na niedzielę będzie na północy oraz północnym-wschodzie Polski oraz na obszarach podgórskich i górskich. Dużo zależeć będzie jednak od ilości chmur w naszej części Europy. Przeważający obszar kraju pozostanie pod wpływem niżu znad Ukrainy. Opady możliwe są lokalnie w całym kraju, natomiast w polskich górach padać ma w dalszym ciągu deszcze ze śniegiem i śnieg.

Prognoza opadów na noc z soboty na niedzielę.

W niedzielę pogodę kształtować będzie dynamiczny niż znad Skandynawii wraz z układem frontów atmosferycznych. Kierunek napływu mas powietrza ulegnie zmianie na zachodni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.10.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na niedzielę w najcieplejszym momencie dnia.

W niedzielę deszczowo i pochmurno będzie w wielu miejscach Polski. To nie będzie przyjemny ostatni dzień weekendu.

W poniedziałek przez Polskę przebiegać będzie front atmosferyczny, który zmieni swój charakter na ciepły. Opady atmosferyczne występować będą w wielu miejscach Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.10.2020, 12 UTC

W poniedziałek są spore szanse na rozpogodzenia. Lokalnie opady atmosferyczne występować będą w wielu miejscach Polski. W wielu miejscach naszego kraju niewykluczone są jednak rozpogodzenia.

Na początku 3 dekady października zaczniemy dostawać się w zasięg kolejnego atlantyckiego niżu znad Wysp Brytyjskich. W drugiej połowie tygodnia odczujemy napływ coraz cieplejszego powietrza z południa.

Prognoza temperatury powietrza na dzień 20.10.2020 dla Polski. W wielu miejscach będzie pochmurno, ale większe opady są mało prawdopodobne.

Jeszcze cieplej zrobi się w środę. Miejscami termometry pokażą ponad 15°C. Miejscami w centrum na północy oraz zachodzie i wschodzie może popadać deszcz.

W czwartek czeka nas kulminacyjny napływ powietrza z południowego-zachodu. Wtedy termometry pokażą aż 20°C

W piątek od pólnocnego-zachodu najprawdopodobniej zacznie wkraczać ochłodzenie, tam też możliwe są opady deszczu na froncie chłodnym.

Sobota będzie deszczowa, lecz w dalszym ciągu ciepła jak na październik w naszej części Europy.

Prognozy na 24-25 października będzie trzeba przeanalizować w kolejnych dniach, gdyż mogą ulec zmianie ze względu na odległy termin.

W niedzielę, 25 października 2020 znajdziemy się najprawdopodobniej w napływie z zachodu. Opady atmosferyczne możliwe są w całym kraju, a temperatura w dalszym ciągu będzie wysoka jak na październik.

W ostatnią niedzielę miesiąca deszcz możliwy jest w całym kraju.

Poniedziałek może przynieść wyraźne ochłodzenie i opady w wielu miejscach. Prognozy te trzeba będzie jednak zweryfikować w kolejnych dniach, gdyż są obarczone znacznym błędem prognostycznym, ale wiele wiązek modelu GFS wskazuje na silne ocieplenie pod koniec miesiąca i napływ mas powietrza z południa.