Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spadnie pierwszy śnieg poza obszarami górskimi. Pojawią się także częstsze przymrozki, a nawet burze śnieżne w Polsce. Prognoza jest na okres od 14.11.2021 do 30.11.2021 i wskazuje na możliwy trend do końca listopada w naszej części Europy. Nie skupiamy się w niej jednak na dokładnych wartościach w poszczególnych dniach, gdyż prognozy na tak odległy okres są obarczone bardzo dużą niepewnością i mogą ulec zmianie.
Pogoda długoterminowa. Szansa na zimowe opady dopiero w trzeciej dekadzie listopada
Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia większość ośrodków meteorologicznych sugerowało znaczne ochłodzenie w połowie listopada. Termin ten jednak uległ zmianie. To pokazuje, że czasem nawet na 7-10 dni do przodu, nie możemy być pewni trendu w pogodzie. Atmosfera jest tak złożonym systemem, że często dokładne prognozowanie pogody z dużym wyprzedzeniem czasowym ma umiarkowaną, a niejednokrotnie niską sprawdzalność. Postaramy się dlatego mniej więcej określić przebieg warunków pogodowych do końca jedenastego miesiącu roku.
Wygląda na to, że wyż, który w drugim tygodniu listopada przynosił na ogół pochmurną, mglistą aurę zacznie ustępować na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca. W warunkach silnej inwersji osiadania występował w większych aglomeracjach smog. Już w okolicach najbliższego czwartku dostaniemy się w zasięg układów niżowych, które związane będą z cyrkulacją strefową. Jakość powietrza ulegnie dlatego poprawie. Wiele wskazuje, że kulminacyjna fala ochłodzenia nadejdzie w ostatniej dekadzie listopada.
Przykład zachmurzenia warstwowego utrzymującego się pod warstwą inwersji w półroczu chłodnym.
Przymrozki, a nawet mróz i śnieg częste w ostatnich dniach listopada
Prognozy numeryczne jasno wskazują, że szczególnie niskie wartości przyniesie trzecia listopada. Wtedy to okresami przez wiele dni temperatura może być poniżej normy wieloletniej. Jest to więc ostatni dzwonek, aby dokonać zmiany opon na zimowe, jeśli jeździmy na letnich.
Z prognoz numerycznych wynika, że duże ochłodzenie powinno nadejść w okolicach przyszłej niedzieli, bądź w okolicach 22-23 dnia miesiąca. Wtedy to większość wiązek modeli europejskich i amerykańskich sugeruje adwekcje chłodu z północy i obniżenie temperatury znacznie poniżej normy klimatologicznej. Ujemna temperatura przy bezchmurnym niebie występować będzie przeważnie nocą, ale w warunkach silnej adwekcji chłodu z północy. Istnieje ryzyko całodobowej ujemnej temperatury. Szczególnie na obszarach podgórskich, ale także miejscami na północnym-wschodzie.
Stabilne warunki pogodowe w Polsce mają utrzymać się do najbliższej środy. Jednak z uwagi na utrzymywanie się zgniłego wyżu może nie zabraknąć chmur niskich, jak i też mgieł. Tylko gdzieniegdzie możliwe są większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Nocami w warunkach słabego wiatru i silnej inwersji zanieczyszczenia będą kumulować się w najniższej warstwie troposfery. Od czwartku sytuacja pogodowa zacznie się zmieniać. Wkroczymy w okres dominacji układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, które przyniosą wzrost prędkości wiatru, sporo chmur, jak i też opady oraz znaczne wahania temperatury.
Przykład jak może wyglądać imponujące „morze mgieł” nad warstwą inwersji o niebieskiej godzinie. W tym przypadku możemy nawet mówić o utrzymywaniu się chmur niskich Stratus.
Pogoda długoterminowa. Niże zapewnią na przełomie 2 i 3 dekady listopada wzrost dynamiki w pogodzie
Zwróćmy również uwagę na mapę średniej wartości ciśnienia atmosferycznego w okresie od 14.11.2021 do 24.11.2021. Dostrzegamy, że Polska znajdzie się przeważnie pod wpływem ośrodków niżowych. Z główną ich dominacją na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Wtedy to wędrujące znad Atlantyku na wschód wiry niżowe przynosić mogą zmienne warunki pogodowe. Istnieje ryzyko, że nad Europą Zachodnią w późniejszym czasie ulokuje się wyż, ściągając do naszych szerokości geograficznych zimne masy powietrza po swojej wschodniej stronie. Mogą pojawić się opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy. W górach, w trzeciej dekadzie listopada znaczny przyrost pokrywy śnieżnej jest przesądzony. Na nizinach krajobrazy też powinny się zabielić oraz może utworzyć się pokrywa śnieżna, która jednak w kontakcie z ciepłym gruntem nie będzie długo zalegać.
Pogoda długoterminowa. Znaczne ochłodzenie sygnalizowane przez różne modele numeryczne
Poniższa prognoza pochodzi z modelu CFS na okres od 20.11.2021 do 27.11.2021. Jest to średnia anomalia dla tego całego okresu, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1984-2009. Na mapie widzimy anomalie w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Tylko na krańcach północnych pojawia się niewielka dodatnia anomalia. Wygląda jednak, że temperatura okaże się niższa od prognozowanej przez amerykański CFS, skutkując ujemnym odchyleniem temperatury.
Zdecydowanie chłodniejszy jest CFS na przełom listopada i grudnia, kiedy to wylicza ujemne odchylenie temperatury. W naszej ocenie trwałe warunki zimowe nie utrzymają się długo i cieplejsze masy powietrza napłyną do Polski już w pierwszej dekadzie grudnia, bądź na przełomie miesięcy. Ochłodzenie będzie co prawda głębokie i odczuwalne, ale niezbyt trwałe.
Również jedna z ostatnich aktualizacji modelu GEFS sygnalizuje, że szczególnie w okresie od 23.11.2021 do 28.11.2021 temperatura m.in w naszej części Europy będzie poniżej normy wieloletniej. To sugeruje nam przeważnie dominacje chłodnych mas powietrza. Głównie z kierunków północnych, zatem może być to przejściowo masa arktyczna morska, przynosząc opady śniegu i przymrozki, a w górach dwucyfrowy mróz. Możliwe są nawet burze śnieżne. Szczególnie na północy Polski oraz na Morzu Bałtyckim.
Spójrzmy również na prognozę akumulacji opadów na okres od 14.11.2021 do 24.11.2021 według europejskiego modelu ECMWF. Dostrzegamy, że po suchej drugiej dekadzie listopada, kiedy to dominowały układy wyżowe. Przełom 2 i 3 dekady listopada, przyniesie zwiększoną dynamikę w pogodzie, a nawet pojawienie się opadów atmosferycznych o większych natężeniu. Szczególnie dużo deszczu może spaść do 24 listopada 2021 na północy oraz centrum kraju. Najmniej na wschodzie i południowym-wschodzie. W początkowej fazie uaktywnienia się cyrkulacji strefowej będzie to deszcz, ale wraz z coraz większą adwekcją chłodu w ostatniej dekadzie listopada, okresami na nizinach pojawią się opady mieszane i śniegu.
Pogoda długoterminowa. Wiązki modelu GFS sygnalizują duże prawdopodobieństwo znacznego ochłodzenia w 3 dekadzie listopada
W kontekście możliwego ochłodzenia, które dotknie Polskę, w trzeciej dekadzie listopadzie warto śledzić prognozy wiązek, które pochodzą np. z modelu GFS. Poniższa prognoza jest na 16 dni i ukazuje nam wyliczenia dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.) Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar.
Widzimy, że praktycznie do końca drugiej dekady miesiąca temperatura ma być powyżej normy wieloletniej. Przejściowe ochłodzenie spowodowane spływem z północnego-zachodu zdarzyć się może w okolicach 18-20 dnia miesiąca. Następnie na kilka dni temperatura ma być oscylować w okolicach normy, bądź nieznacznie powyżej normy z okresu 1981-2010. Około 22-24 listopada widzimy, że większość wiązek (w tym biała linia, która jest średnią wiązek) znajduje się poniżej czerwonej. To sugeruje silną adwekcje chłodu do Polski. W tej sytuacji temperatura może być pod koniec listopada niższa o nawet 5-8 stopni od normy wieloletniej, skutkując częstymi przymrozkami, mrozem w górach, a także pierwszymi opadami zimowymi na nizinach z uwagi na nisko położoną izotermę zero.
Okresami przymrozki wystąpią na obszarze całej Polski. W górach nawet dwucyfrowy mróz w trzeciej dekadzie listopada
3 dekada listopada może zapisać się z wartościami poniżej normy wieloletniej. Wygląda jednak na to, że ochłodzenie będzie kilkudniowe, a wyższe temperatury powrócą na przełomie listopada i grudnia. Jest jednak za wcześnie na bardziej precyzyjne prognozy i będziemy analizować kolejne rozwiązania modeli z różnych ośrodków. Pomimo dużego ochłodzenia prognozowanego na ostatnie dni miesiąca. Anomalia miesięczna, jeśli chodzi o temperaturę wyjdzie powyżej normy.
Reasumując, przed nami jeszcze kilka dni względnego spokoju w pogodzie. Na aurę wpływa stabilny wyż, który jednak nie zawsze i wszędzie zagwarantuje pogodną aurę. Pod warstwą inwersji osiadania utrzymywać mogą się mgły, zanieczyszczenia, jak i też chmury niskie. Przeważnie Stratus i Stratocumulus. Gdzieniegdzie z tych chmur możliwe są opady mżawki. Na ogół temperatura przez całą dobę będzie dodatnia, chociaż lokalnie w obszarach rozpogodzeń przymrozki są możliwe. W połączeniu z mgłami stwarzać mogą lokalnie duże zagrożenie w ruchu drogowym, o czym pamiętać powinni szczególnie kierowcy poruszający się po zmroku.
Wzrost dynamiki w pogodzie przypadnie na drugą połowę najbliższego tygodnia. Wtedy to dostaniemy się w zasięg aktywnej cyrkulacji strefowej. Pojawią się opady atmosferyczny i silniejszy wiatr. W ciepłych wycinkach niżów zdarzą się napływy cieplejszych mas powietrza na przełomie 2 i 3 dekady listopada, ale nie będą one długotrwałe.
Przedostatni tydzień mijającego miesiąca może przynieść częstsze przymrozki, a w górach mróz dwucyfrowy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że lokalnie w warunkach napływu chłodnych mas powietrza zdarzą się opady śniegu. Tworząc na nizinach pokrywę śnieżną, która jednak w kontakcie z ciepłym gruntem na ogół będzie się szybko topić. Śnieżyce, jeśli nawet się zdarzą, to będą na ogół o charakterze konwekcyjnym, zatem o dość lokalnym zasięgu. Istnieje ryzyko, że pojawią się burze adwekcyjne. Szczególnie na północy kraju, ale czasem gdzieniegdzie zagrzmi w całej Polsce. Gdy chmury Cumulonimbus w warunkach stromego gradientu temperatury mocniej się wypiętrzą.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie pierwszy śnieg na nizinach. Pojawią się także częstsze przymrozki i mróz, a nawet burze śnieżne w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.