Przymrozki pojawiać będą się do końca listopada w Polsce. Opady śniegu prawdopodobne dopiero w 3 dekadzie, ale długiego ochłodzenia i siarczystego mrozu nie widać. Przejrzymy co prognozują modele europejskie i amerykańskie. Miejmy na uwadze, że prognozy powyżej 5-7 dni mogą ulec zmianie, a wpis ma charakter wyłącznie informacyjny.
Przymrozki szczególnie częste na wschodzie Polski. Szansa na śnieg dopiero w trzeciej dekadzie listopada
Większego i dłuższego ochłodzenia po 15 listopada nie będzie, chociaż kilka dni z temperaturą poniżej normy wieloletniej zdarzy się szczególnie we wschodniej i południowej części kraju. Na tym obszarze możliwe są także przymrozki. Chłodniej ma zrobić się tylko na krótko w okresie od 15.11.2021 do 17.11.2021. Następnie temperatura powinna wrócić na krótko do wartości powyżej normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Chłodniej zrobi się prawdopodobnie na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Wtedy to też układy wyżowe, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę, sprowadzą do Polski kolejną adwekcje chłodu. Pogoda w trzeciej dekadzie listopada charakteryzować ma się dużą zmiennością spowodowaną uaktywnieniem silniejszej cyrkulacji strefowej. Czekają nas prawdopodobnie duże wahania temperatury, ciśnienia, jak i też częste opady. Na nizinach ma być przeważnie to deszcz, w górach z pewnością pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Objąć mogą również obszary niżej położone, czyli obszary podgórskie.
Prognoza anomalii temperatury w okresie od 13.11.2021 do 19.11.2021 według modelu ICON dla Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.
Przymrozki i mróz, a nawet śnieg prawdopodobne okresami w ostatniej dekadzie mijającego miesiąca
Istnieje spore prawdopodobieństwo częstych przymrozków w trzeciej dekadzie listopada. Szczególnie w momencie napływu chłodnych mas powietrza z północy. Przy bezchmurnym niebie i długiej listopadowej nocy większe spadki temperatury są możliwe. Niże w ostatnich tygodniach listopada przynosić mają dynamiczne warunki pogodowe. Nie zabraknie opadów, okresami silniejszego wiatru. Istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się opady śniegu na nizinach. Jednak takie epizody nie powinny być liczne. Natomiast biały puch w kontakcie z ciepłym podłożem i utrzymującą się temperaturą w ciągu dnia będzie się szybko topić.
Ogólnie jest tendencja w prognozach modeli, w kierunku chłodniejszego wzorca pod koniec listopada. Skala i długość ochłodzenia ulegają w dalszym ciągu zmianom. Prognozy nie są stabilne, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę odległy okres prognostyczny i dużą złożoność całej atmosfery. Często również prognozy z odległych kart, które wskazują na silne ochłodzenie i mrozy ulegają zmianom w kierunku cieplejszego wzorca.
Orientacyjna prognoza anomalii temperatury w okresie od 24.11.2021 do 29.11.2021
Zimny CFS, ale tak chłodny scenariusz nie musi się sprawdzić
Jedna z ostatnich aktualizacji modelu CFS wskazuje, że większe ochłodzenie powinno zdarzyć się dopiero w trzeciej dekadzie listopada. Prognoza poniżej jest liczona na okres od 19.11.2021 do 26.11.2021. Na obszarze Polski widzimy w wielu regionach ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Są to jednak wartości uśrednione dla całego okresu, a poszczególne dni. Szczególnie w warunkach aktywnej cyrkulacji strefowej cechować będą się dużą zmiennością. W ciepłych wycinkach niżów zdarzą się napływy cieplejszych mas powietrza z południa, które nie powinny być długotrwałe. Natomiast w tylnych częściach wirów niżowych możliwe są spływy chłodu z wysokich szerokości geograficznych, przynosząc w wielu miejscach przymrozki, w górach dwucyfrowy mróz, natomiast na nizinach pierwsze opady śniegu tej jesieni.
Jeszcze głębsze ochłodzenie widzi CFS na przełom listopada i grudnia. Poniższa prognoza jest na okres od 26.11.2021 do 3.12.2021. Z uwagi na odległy termin i zasilenie modelu nowymi warunkami początkowymi, zdarzyć może się korekta w prognozach. Prawdopodobnie w kierunku wartości w normie wieloletniej, a nawet lekko powyżej normy. Co nie wyklucza jednak poszczególnych dni, chłodniejszych niż norma klimatologiczna.
Przygotowaliśmy na sam koniec również animacje, która przedstawia prawdopodobieństwo opadów śniegu w okresie od 13.11.2021 do 28.11.2021. Poniższy film ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Dostrzegamy, że do końca 2 dekady listopada opady śniegu w Polsce nie zdarzą się. Będzie to okres, gdy dominować ma wyż, który nie zawsze przyniesie pogodną aurę. Wzrost dynamiki w pogodzie powinien przypaść na przełom 2 i 3 dekady miesiąca. Na mapie widzimy, że pojawia się zwiększone prawdopodobieństwo opadów zimowych w ostatnich tygodniach listopada. Szczególnie w górach i na obszarach podgórski. Na nizinach śnieg, jeśli spadnie, to prawdopodobnie nie utworzy większej i dłużej zalegającej pokrywy śnieżnej. Będziemy monitorować najnowsze rozwiązania modeli numerycznych, gdyż prognozy mogą ulec korekcie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Przymrozki nadchodzą. Śnieg spadnie również w Polsce, ale długiego ochłodzenia i siarczystego mrozu nie widać do końca listopada”
Możliwość komentowania została wyłączona.