Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Będą gęste i niebezpieczne mgły. Wystąpią przymrozki na krańcach południowych. Wiatr ma być na ogół słaby z uwagi na niewielką różnice ciśnienia w naszej części Europy.
Pogoda. Front rozmywający się w polu podwyższonego ciśnienia
Prognoza ciśnienia dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na noc 13/14 listopada 2021 według modelu GFS
Pogoda. Mgły i zamglenia w wielu regionach Polski
Od kilku dni w Polsce utrzymuje się w wielu województwach niskie zachmurzenie warstwowe, mgły i zamglenie powstałe w nocy. Szczególnie intensywne występowały we wschodniej części kraju. Sprzyjają temu krótkie listopadowe dni i słaby wiatr i utrzymywanie się wyżu. Jednak według zobrazowań radarowych opady deszczu występują zachodzie i północy. Jest to na ogół słaby deszcz i mżawka. Wyż wycofuje się na wschód i ustępuje miejsca niżowi atlantyckiego. Aczkolwiek od południa, w kierunku północnego wschodu postępuje wzrost ciśnienia, umacnia się i rozbudowuje klin wyżu znad Półwyspu Skandynawskiego. W niedzielę i poniedziałek wyż obejmie obszar całego kraju i północno wschodnią część kontynentu.
Głębsze ochłodzenie w najbliższych dniach nam nie grozi
Według modelu ECMWF rozkład pola ciśnienia będzie sprzyjać w najbliższych dniach adwekcji ciepła z południa, co uniemożliwi nagłą adwekcję chłodu z północy. Szczególnie w drugiej połowie najbliższego tygodnia nasili się na tym poziomie strefowa cyrkulacja zachodnia i kolejna zatoka niżu znad Skandynawii spowoduje napływ chodu z północnego zachodu i opady. Pojawić może się również silniejszy wiatr na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca. Pogoda w trzeciej dekadzie listopada charakteryzować ma się dużą zmiennością. Niewykluczone są okresami większe przymrozki i opady śniegu.
W sobotę na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast na południu i wschodzie również z rozpogodzeniami. W godzinach wieczornych możliwy jest rozwój silnych zamgleń lub mgły ograniczające widzialność do 600 m. Głównie północy, zachodzie i w centrum miejscami słaby deszcz lub mżawka. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 5°C na północnym wschodzie, około 8°C w centrum, do 14°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, południowy i południowo-wschodni.
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z okresowymi większymi przejaśnieniami. Głównie na zachodzie miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Gdzieniegdzie w całym kraju mgły, ograniczające widzialność do 100 m. W najchłodniejszej części nocy będzie 0°C na południowym wschodzie do 5°C nad morzem; w kotlinach karpackich od -4°C do 0°C. Gdzieniegdzie przy bezchmurnym niebie niewielki przymrozek na nizinach. Szczególnie na zachodzie, południu i wschodzie. Również na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g. Wiatr słaby, na północy okresami umiarkowany, na wschodzie z przewagą kierunków wschodnich, na zachodzie zmienny. Miejscami będą sprzyjające warunki do wystąpienia smogu. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich.
Temperatura przy gruncie nad ranem w niedzielę według SWISS-HD
Prognozowana minimalna temperatura według modelu ICON nad ranem w Polsce
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC