Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie uderzenie gorąca. Termometry pokażą nawet 25°C, potem czeka nas ochłodzenie, a nawet przymrozki w Polsce

Pogoda długoterminowa na okres od 3.10.2021 do 19.10.2021. Czeka nas uderzenie gorąca na początku drugiego tygodnia października. Termometry wskażą nawet 25°C, następnie temperatura spadnie, a nawet niewykluczone są przymrozki. Przyjrzymy się trendom w pogodzie w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Pogoda. Najpierw wysoka temperatura, a potem cyrkulacja wschodnia i chłód

Mijający weekend przynosi wysokie temperatury w naszych szerokościach geograficznych. Przez zachód Europy przetoczyła się dość silna wichura. Szczyt wysokich temperatur przypadnie na początek przyszłego tygodnia. Wiele wskazuje, że ochłodzenie zacznie postępować na przeważającym obszarze Polski od czwartku. Wyraźnie chłodniejszy zapowiada się przyszły weekend, gdy będziemy w zasięgu cyrkulacji wschodniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie uderzenie gorąca. Termometry pokażą nawet 25°C, potem czeka nas ochłodzenie, a nawet przymrozki w Polsce

Pogoda długoterminowa. Termiczna jesień w całym kraju, ale na chwile zrobi się gorąco szczególnie w okolicach 4 i 5 dnia miesiąca

W całym kraju bez wyjątku utrzymuje się termiczna jesień, co oznacza, że średnia dobowa temperatura jest poniżej 15°C. Najchłodniej będzie na wschodzie i północnym-wschodzie w przedziale od 10°C do 11°C. Nieco cieplej w centrum do 12°C. Najcieplej na zachodzie, południowym-zachodzie i częściowo północy do 13°C. Jest to prognoza średniej temperatury powietrza na 10 dni według modelu GFS.

pogoda dlugoterminowa. jesien w polsce

Pogoda. Najcieplej na zachodzie i północy, potem temperatura spadnie

Najwyższe wartości przypadną na pierwsze dni października. Za okres od 3.10.2021 do 13.10.2021 najwyższe dodatnie odchylenie temperatury będzie na zachodzie, częściowo południu i północy. Wyraźnie chłodniej będzie na wschodzie i południowym-wschodzie.

pogoda. niska temperatura w polsce

Pogoda długoterminowa. Wartości mogą okazać się wyższe od prognozowanych przez GFS

Następna mapa przedstawia nam prognozowane maksymalne wartości na termometrach w okresie od 3.10.2021 do 13.10.2021. Niewykluczone, że na zachodzie i południu te wartości są nieco zaniżone. Amerykański model prognozuje na początku przyszłego tygodnia nawet 22°C/24°C. ECMWF i inne modele regionalne prognozują nawet w dzielnicach południowych i zachodnich 25°C. Tak wysokie wartości na termometrach są najbardziej prawdopodobne we wtorek. Następnie z każdym dniem temperatura będzie spadać.

pogoda długoterminowa. najcieplej na południu i zachodzie Polski

Pogoda. Opady wystąpią głównie na zachodzie i północy. To będzie suchy okres na wschodzie za sprawą wyżu znad Rosji

Większych zmian w polu ciśnienia nie widzimy również w polu ciśnienia. Od Atlantyku aż po Rosję rozciągać ma się rozległy wał wysokiego ciśnienia. Nie w każdej jednak sytuacji będzie pogodnie w naszych szerokościach geograficznych. Czasem wkroczą fronty od zachodu. Ich wędrówka na wschód będzie jednak w skuteczny sposób hamowana przez centrum wyżowe na terenie Federacji Rosyjskiej. Przynajmniej do połowy miesiąca aurę mają kształtować stabilne ośrodki wysokiego ciśnienia, potem może dojść do zmiany i wpływ na pogodę mogą mieć niże atlantyckie wraz z frontami atmosferycznymi.

pogoda. wyż znad Rosji

GEFS najpierw ciepły, a potem widzi ochłodzenie w całym kraju

Następnym modelem, który wyznaczy nam trend w pogodzie będzie model GEFS. Amerykański model przedstawia nam średnie anomalie na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 3.10.2021 do 8.10.2021. Dostrzegamy, że najcieplej według tego modelu będzie na zachodzie i częściowo południu i północy. Najchłodniej na północnym-wschodzie.

pogoda długoterminowa. ciepło w polsce

Pogoda. Silne ochłodzenie na przełomie 1 i 2 dekady października. Możliwe przymrozki

Kilkudniowe, ale odczuwalne ochłodzenie na przełomie 1 i 2 dekady października jest przesądzone. Widzimy, że temperatura w tym okresie obniży się na przeważającym obszarze Polski poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone jednak, że najwięcej ujemnej odchylenie będzie na południu i wschodzie, natomiast na północy częściej będą wartości w normie. Nie można wykluczyć, że w tym okresie, przy bezchmurnym niebie pojawią się przymrozki. Jednak będziemy to weryfikować w kolejnych dniach.

drastyczne ochłodzenie

Potem pojawia się szansa na znaczne ocieplenie w całym kraju. Szczególnie w okolicach 15 dnia miesiąca

Spodziewane ochłodzenie ściągnie silny wyż ze wschodu. Szczyt wysokich temperatur przypadnie na 5 października. Następnie po tym terminie rozpocznie się okres z napływem chłodniejszego powietrza.

Wiele wskazuje jednak, że ochłodzenie będzie tylko kilkudniowe, gdyż przed 15 dniem miesiąca powrócą do Polski wyższe temperatury. Szczególnie na zachodzie i północy mogą być to wartości powyżej normy wieloletniej. We wschodniej połowie kraju mają być to wartości w normie wieloletniej.

Opady największe na zachodzie i północy. Na zmianę wzorca w polu ciśnienia poczekamy

Spójrzmy również na prognozy sum opadów według modeli europejskich i amerykańskich. Do 13 października najwięcej opadów wystąpi na zachodzie. Będą one związane głównie z frontem, który wkroczy na początku nadchodzącego tygodnia. Wiele wskazuje, że deszcz nie spadnie do końca przyszłego tygodnia na wschodzie, czemu sprzyjać ma utrzymująca się blokada wyżowa na wschodzie.

Prognozowana suma opadów na okres od 3.10.2021 do 13.10.2021 według modelu GFS

będzie odczuwalne ochłodzenie

Model ECMWF zakłada, że najwięcej opadów do 13 października będzie na zachodzie i północy. Nie można wykluczyć, że popada również w centrum. Dłuższy, bezopadowy okres w pogodzie przypadnie we wschodniej połowie kraju, gdzie do tego okresu może wcale nie spaść deszcz.

zmiana trendu w pogodzie

Pogoda długoterminowa. Wyż znad Rosji ściągnie zimne kontynentalne powietrze, ale okresami antycyklon może gnić

Stabilny, kontynentalny wyż znad Rosji zacznie umacniać się szczególnie w drugiej połowie tygodnia. To spowoduje zmianę kierunku napływu mas powietrza do naszej części Europy. Napływać zacznie masa polarno kontynentalna, która będzie mocno wychłodzona. Temperatura spadnie w całym kraju, nocami i w godzinach porannych przy bezchmurnym niebie i przejaśnieniach wystąpią przymrozki. Szczególnie przygruntowe, ale nie można ich całkowicie wykluczyć również na wysokości 2 m.n.p.g.

W półroczu chłodnym kolejnym problemem jest niskie zachmurzenie oraz mgły. Jeśli pojawią się chmury niskie pod koniec 1 dekady października, to wtedy unikniemy przez kilka nocy przymrozków. Przy słabym wietrze, obecności silnej inwersji wyżowej mogą tworzyć się mgły i zamglenia oraz niskie chmury stratus i stratocumulus. Nie jest to nic pewnego, a prognozowanie warunków w sytuacji występowania zgniłego wyżu w półroczu chłodnym stanowi spory problem dla modeli numerycznych, nawet tych o wysokiej rozdzielczości.

Szczyt ocieplenia przypadnie w Polsce na poniedziałek i wtorek. Potem temperatura zacznie się systematycznie obniżać. Szczególnie odczuwalne ochłodzenie nadejdzie w drugiej połowie tygodnia. Wtedy to też nocami przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze występować będą sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Istotny okaże się również czynnik adwekcyjny, który spowoduje adwekcje chłodu. Prognozy w kolejnych dniach będziemy na bieżąco monitorować.

Ochłodzenie po 5 października jest przesądzone, co widzimy bardzo dobrze na wiązkach modelu GFS. Temperatura obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej, gdyż ze wschodu dotrze wychłodzone powietrze kontynentalne. Niewykluczone jednak, że w pewnym stopniu miejscami i okresami, silne spadki temperatury będzie ograniczać zachmurzenie niskie i mgły, które w ciągu dnia na skutek nasilającej się insolacji słonecznej będzie się rozpraszać. Niewykluczone jednak, że już w okolicach 14-15 dnia miesiąca temperatura wzrośnie do wartości powyżej normy wieloletniej. Poniższa grafika pozwala nam charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar i ukazują możliwy trend na 16 dni. Wraz z wydłużaniem się prognozy, wzrastają rozbieżności w wyliczeniach.

pogoda. silne ochłodzenie.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g według ECMWF w okresie od 3.10.2021 do 13.10.2021