Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie 23°C, deficyt opadów oraz burze i „układ Omega”


Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski. Prognozy wyglądają optymistycznie zwłaszcza na przyszły tydzień, gdy pierwszy raz w tym roku przekroczymy barierę 20 stopni.

Pogoda. Zimny początek kwietnia, czeka nas jednak silne ocieplenie

Rozpoczął się kwiecień, który przyniósł w pierwszym dniu nowego miesiąca niską temperaturę. Temperatura była kilka stopni poniżej normy, Był to efekt spływu zimnego powietrza arktycznego, morskiego, które dotarło do nas na przełomie marca i kwietnia. Następnie zostało ono zmodyfikowane przez podłoże i wyparte przez znacznie cieplejsze polarno morskie. Modele numeryczne prognozują jednak, że czeka nas silne ocieplenie pod koniec bieżącego i początku przyszłego tygodnia. Wtedy na termometrach dwucyfrowe dodatnie wartości nie będą rzadkością. Nastąpi długo oczekiwane napływ powietrza z południa wprost znad Afryki Północnej oraz Morza Śródziemnego. Przynajmniej do połowy miesiąca nie widać silnego ochłodenia.

Marzec nie przyniósł w Polsce już w Polsce tak dużej dodatniej anomalii temperatury, lecz odchylenie temperatury sięgnęło kilka stopni powyżej normy. Na uwagę zasługują 3 epizody z silnym ochłodzeniem, które wystąpiły w trzecim miesiącu roku. Szczególnie dotkliwe w ostatniej dekadzie marca. Temperatura wtedy przez cała dobę była nawet o kilka stopni poniżej normy, wystąpiły też na nizinach opady śniegu, tworząc nawet pokrywę śnieżną, co było rzadkością zimą.

Przebieg temperatury w marcu na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010, źródło meteomodel.pl

W najbliższych 10 dniach średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej wyniesie nawet 2-4 stopnie względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 9°C do 10°C na obszarze Polski w perspektywie najbliższych 10 dni.

Wiele wskazuje, że już na początku przyszłego tygodnia temperatura w wielu miejscach Polski przekroczy 20 stopni.

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć wyże, dlatego ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej nawet po 15 kwietnia.

Pogoda. Piątek z przechodzącym frontem atmosferycznym, niewykluczone burze

W przeddzień weekendu Polska znajdzie się pod wpływem niżu barycznego o imieniu „PAULINE” znad Skandynawii. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny. Prognozowane są burze na północy kraju, o możliwości burz informuje w piątek również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, a na północy i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. W województwach północnych możliwe burze i opad krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 6°C na północy i w rejonach podgórskich, około 9°C w centrum, do 12°C na południu Lubelszczyzny oraz na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, w centrum kraju w porywach do 55 km/h, na północy do 70 km/h; nad morzem i wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, nad morzem w porywach do 85 km/h, w górach do 70 km/h i tam może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Wiatr z kierunków zachodnich – informuje, Piotr Mańczak, synoptyk z IMGW-PIB.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.04.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na piątek według synoptyków z IMGW-PIB

Pomimo napływu powietrza polarno morskie z zachodu noc z piątku na sobotę będzie chłodna. Miejscami na nizinach wystąpi przymrozek. Zwłaszcza na Warmii, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu i górach.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Weekend z wędrownym wyżem i zmieniającym się kierunkiem napływem mas powietrza

W pierwszy weekend kwietnia czeka nas istotna zmiana pogody. Przez nasz kraj po przejściu frontu przemieszczać będzie się wędrowny wyż o imieniu „KEYWAN I”. Natomiast w niedzielę antycyklon przesunie się nad Ukrainę. Zasadniczo nasz kraj znajdzie się z tego powodu początkowo w napływie powietrza z południowego-wschodu, a następnie z południa, zwłaszcza w niedzielę i na początku przyszłego tygodnia. Na zachodzie Starego Kontynentu zaznaczy się górna zatoka niżowa i pomiędzy tymi układami barycznymi powstanie korytarz do napływu bardzo ciepłych mas powietrza jak na początek kwietnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.04.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na sobotę według (IMGW-PIB)

W niedzielę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z centrum nad Ukrainą a rozległym atlantyckim niżem w rejonie Wysp Brytyjskich, w napływie coraz cieplejszego powietrza polarno-kontynetalnego z południowego-wschodu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.04.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na niedzielę według (IMGW-PIB)

W niedzielę wiosenna aura wystąpi w całym kraju. Dominacja silnego wyżu, napływ suchego powietrza zapewnią nam przyjemną wiosenną aurę z dużą ilością Słońca. Opady atmosferyczne nie wystąpią.

Pogoda. Początek przyszłego tygodnia z silnym ociepleniem

W przyszłym tygodniu rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami sprzyjać będzie adwekcji powietrza wprost z południa. Można uznać, że będzie to masa polarno-morska ciepła, a jej obszarem źródłowym powinna być Afryka Północna i Morze Śródziemne. Nasza część Europy znajdzie pod wpływem wyżu, natomiast w środkowych warstwach troposfery dojdzie do powstania tzw. „układu Omega”. Silny ruchy zstępujące w obrębie antycyklonu, napływ suchego powietrza i coraz dłuższy dzień sprzyjać będą znacznym wzrostom temperatury.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.04.2020, 12 UTC

W środkowych warstwach troposfery zaznaczy się blokada omega.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Wiosenne temperatury w całym kraju powyżej 15 stopni prognozuje wiele modeli pogodowych.

Niemiecki model ICON prognozuje, że w zachodniej części Polski na termometrach zobaczymy nawet 20 stopni już w poniedziałek.

Pogoda. We wtorek kontynuacja blokady antycyklonalnej

7 kwietnia 2020 Polska znajdzie się pod wpływem wyżu. W środkowych warstwach troposfery zaznaczy się w dalszym ciągu blokada omega. Chmur będzie niewiele, a w wielu miejscach może być bezchmurnie, czemu niewątpliwie sprzyjać ma niska wilgotność masy powietrza i ruchy osiadające w obrębie wyżu.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Blokada antycyklonalna obejmie na początku przyszłego tygodnia przeważający obszar Starego Kontynentu, dlatego opadów będzie niewiele.

Pogoda. W środę temperatura w wielu miejscach przekroczyć może 20 stopni

Wiele wskazuje, że w środę utrzyma się wyżowa pogoda. Temperatura w wielu miejscach wzrośnie powyżej 20 stopni. Miejscami nawet do 22-23 stopni.

W środkowych warstwach troposfery w dalszym ciągu dominować ma blokada omega.

Wiosenne temperatury przekraczające 20 stopni mogą występować jeszcze w przyszły czwartek. Nie są prognozowane opady deszczu, czemu sprzyjać ma silna blokada wyżowa.

Blokada Omega spowoduje zablokowanie cyrkulacji strefowej w naszej części Europy i dużą ilość Słońca.

Jeszcze cieplej zrobić może się w przyszły piątek, gdy temperatura przekroczy 22-23 stopnie. Możliwe 25 stopni.

Najprawdopodobniej w okolicach 11 kwietnia 2020 zacznie postępować ochłodzenie, lecz prognozy powyżej 5-7 dni należy traktować orientacyjnie.

Model GFS prognozuje, że ochłodzenie będzie chwilowe i nadzwyczaj ciepłe masy powietrza powrócą około 13 kwietnia.

Przynajmniej do połowy kwietnia czeka nas temperatura powyżej normy wieloletniej w całym kraju, lecz kwiecień może przynieść jeszcze krótkie epizody ze spływem mas pochodzenia arktycznego, w którym pojawią się śnieżyce konwekcyjne, burze śnieżna, a nawet nocne ujemne temperatury.

Wiązki modelu GFS nie prognozują, aby po 15 kwietnia 2020 nadeszło silne ochłodzenie. Temperatura okresami może przekraczać 20 stopni w Polsce.

Pogoda. Suchy okres w pogodzie

Dominacja wyżów spowoduje, że ilość opadów przynajmniej do połowy miesiąca będzie poniżej normy, co pogłębiać będzie susze w różnych postaciach. Utrudni to również wiosenną wegetacje. Ten rok może być wyjątkowo trudny dla rolników.