Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Chłodny lipiec, rzadkie gorąco i upał. Wystąpią też silne burze


Lipiec zgodnie z naszą prognozą długoterminowa nie przyniesie długotrwałych fal upałów. Częściej temperatura będzie w okolicach normy, miejscami poniżej normy wieloletniej. Zdarzać będą się dni gorące, możliwe są upały, lecz będzie ich mniej względem lat ubiegłych. Okresami w naszej części Europy występować będą gwałtowne burze. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski.

Średnia dobowa temperatura powietrza za okres od 1.07.2020 do 4.07.2020 jest typowa dla termicznego lata i przekracza 15°C. Dane: meteomodel.pl

Początek miesiąca przynosi temperaturę powyżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Tak prezentuje się anomalia temperatury powietrza za okres od 1.07.2020 do 4.07.2020 dla Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010. W całym kraju za pierwsze 4 dni lipca temperatura jest powyżej normy, lecz wkrótce trend ulegnie zmianie. Dane: meteomodel.pl

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 5.07.2020 do 11.07.2020. Widać, że od wtorku czeka nas kilkudniowy chłodniejszy okres synoptyczny. Wtedy też temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej. Dane, meteomodel.pl

Prognoza anomalii miesięcznej od 1.07.2020 do 11.07.2020 wskazuje, że temperatura zwłaszcza na zachodzie i północy będzie poniżej normy wieloletniej.

Nadchodzący tydzień będzie chłodny. Występować ma adwekcja powietrza przeważnie znad Oceanu Atlantyckiego. Szansa na gorące dni będzie dopiero w sobotę i niedzielę, gdy na krótko znajdziemy się w napływie powietrza z południowego-zachodu.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Już w piątek prawdopodobnie zaczniemy dostawać się w zasięg coraz cieplejszych mas z południa.

Prawdopodobnie w przyszły weekend przejdą przez Polską gwałtowne burze na co wskazują modele numeryczne, ale należy mieć na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym i więcej będzie wiadomo dopiero 2-3 dni przed wystąpieniem załamania pogody.

W najbliższych 10 dniach według modelu GFS będą okresy chłodne. Temperatura ma być jednak w pobliżu normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 17°C do 19°C, co jest wartością typową dla polskiego lata.

Będą okresy jednak, gdy temperatura obniży się miejscami poniżej 10 stopni nocami. Zwłaszcza na południu.

W najbliższych 10 dniach model GFS nie wskazuje, aby w naszej części Europy wystąpiła fala upałów. Zdarzą się jednak gorące dni, gdy temperatura przekroczy 25 stopni.

W najbliższych 10 dniach dalej dominować ma cyrkulacja zachodnia. Okresami zaznaczy się wpływ wyżu znad Atlantyku. Według prognoz numerycznych do 3 dekady lipca najwięcej deszczu spadnie na południu i wschodzie. Będą to głównie opady burzowe. Susza ma w dalszym ciągu postępować na zachodzie kraju. Nie będą to jednak tak obfite opady jak w czerwcu.

Niewykluczone, że na przełomie 2 i 3 dekady lipca cyrkulacja ulegnie zmianie i zacznie napływać masa powietrze ze wschodu i południowego-wschodu. Wtedy znów możliwy będzie wzrost aktywności burzowej.

Pomiędzy modelami na dłuższe terminy występują rozbieżności, ale zgodnie prognozują, że najwięcej opadów o charakterze burzowym będzie na południu i wschodzie w kolejnych tygodniach.

Odległe wiązki modelu GFS wskazują, że gorące, okresowo upalne dni wystąpią dopiero w ostatniej dekadzie lipca. Prognozy na tak odległy okres należy traktować jednak z dystansem. Widać doskonale, że do 5-6 dni wiązki są ze sobą zgodne, następnie wraz ze wzrostem długości wyliczeń rozbieżności są coraz większe, co jest naturalne w prognozach modeli numerycznych.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ