Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Cyrkulacja strefowa, śnieg oraz mróz w prognozach i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Cyrkulacja strefowa, śnieg oraz mróz w prognozach i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym utrzymuje się duży gradient baryczny. Nad Federacją Rosyjską znajduje się silny wyż z ciśnieniem ponad 1050 hPa, który stopniowo słabnie, ponieważ nie jest już zasilany kolejnymi porcjami arktycznego oraz syberyjskiego powietrza. Natomiast w tym samym czasie na zachodzie Europy oraz nad wschodnim Atlantykiem ulokowane są układy niskiego ciśnienia.

Różnica ciśnienia pomiędzy wschodnim Atlantykiem a Rosją sięga aż 70 hPa, co jest wartością bardzo dużą. Największa gradient ciśnienia w dalszym ciągu utrzymuje się nad Polską. Wskazują na to gęsto ułożone izobary, czyli linie jednakowego ciśnienia. Dlatego w wielu miejscach naszego kraju silnie wieje.

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa idealnie ukazuje skąd do Polski napływa powietrze. W cienkiej warstwie przyziemnej powietrze napływa z południowego wschodu, nieco wyżej, bo na 950 hPa również z tego samego kierunku. Na poziomie 850 hPa i 700 hPa utrzymuje się napływ z południa.

Do naszego kraju dotarło już zimne powietrze kontynentalne, jakie „wiruje” na obrzeżach rozległego i powoli słabnącego układu wysokiego ciśnienia znad Rosji. Niskie temperatury panują zwłaszcza we wschodniej i centralnej części Polski, co ukazuje rycina poniżej. Zdecydowanie chłodniej jest za naszą wschodnią granicą, gdzie panuje całodobowy mróz.

Interesująco wygląda rycina przedstawiająca temperaturę odczuwalną, która w naszym kraju jest nawet o kilka stopni niższa względem temperatury powietrza. To zasługa silnego wiatru z sektora południowo wschodniego.

Maksymalne porywy wiatru na wybranych stacjach IMGW-PIB w Polsce dziś

Szczegółowa mapa z zarejestrowaną temperaturą na obszarze Polski o godzinie 11 ukazuje, że na obszarze naszego kraju występuje duży kontrast termiczny. Na wschodzie kraju zaznacza się zimne powietrze kontynentalne, natomiast na zachodzie i południu cieplejsze polarno morskie.

Zdjęcia satelitarne ukazują zachmurzenie piętra niskiego oraz średniego nad Polską. Nieco więcej pogodnego nieba jest na zachodzie. Na licznych stacjach IMGW obserwowane jest przez obserwatorów zachmurzenie niskimi chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus. To typowe chmury, które bardzo często zalegają pod warstwą inwersyjną wyżu. Na dużą uwagę zasługuje kierunek przemieszczania się chmur. Jak widać jest on zgodny z przepływem na wyższych poziomach izobarycznych, czyli z południa. W cienkiej warstwie troposfery odbywa tylko się adwekcja z południowego wschodu.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia przez model ECMWF

Pogoda. Zimna noc, we wschodniej połowie kraju we znaki da się zimne powietrze kontynentalne ze wschodu

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym zachodzie lokalnie słabe opady deszczu. Na południowym wschodzie możliwe słabe opady marznącej mżawki lokalnie powodujące gołoledź. W Małopolsce w obniżeniach terenu mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od -4°C na północnym wschodzie, 2°C, 4°C na przeważającym obszarze, do 7°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich okresami dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru do 75 km/h, wysoko w Sudetach do 90 km/h i tam wiatr może powodować zamiecie śnieżne – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozowana temperatura powietrza o poranku w sobotę na obszarze Polski i naszych wschodnich i południowych sąsiadów, model ICON.

Pogoda. Sobota z dużym kontrastem termicznym w Polsce

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się zachmurzenie duże oraz całkowite. We wschodniej połowie kraju możliwe opady mżawki, punktowo prawdopodobny deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 100 km/h, w szczytowych partiach Tatr do 75 km/h i tam wiatr może powodować zamiecie śnieżne – informuje IMGW.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę o godzinie 13. Jak widać na wschodzie panować mogą ujemne temperatury, zimno będzie także w centrum. Wpływ cieplejszego powietrza polarno morskiego z południa odczują mieszkańcy południa i zachodnia Polski.

We wschodniej połowie kraju niewykluczone opady marznące w sobotę.

Najwyższe ryzyko opadów śniegu i deszczu ze śniegiem będzie na Podlasiu i Suwalszczyźnie oraz we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego w sobotę popołudniu i wieczorem.

Pogoda. Zimna noc z soboty na niedzielę

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na zachodzie miejscami wzrastające do dużego. W Wielkopolsce oraz na południowym wschodzie możliwe słabe opady deszczu. W Małopolsce w obniżeniach terenu mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od -3°C, -2°C na wschodzie, od -1°C do 3°C na północy, południowym wschodzie, w centrum i kotlinach górskich do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 80 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z soboty na niedzielę, model ICON

Pogoda. Zimna niedziela na wschodzie, ciepło na południu i zachodzie

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko na Pomorzu Wschodnim okresami małe. Na Suwalszczyźnie i wschodzie Mazur rano zanikające słabe opady śniegu. Opady deszczu o niskim natężeniu są możliwe w centralnej Polsce, jak i też na Pomorzu. Temperatura maksymalna we wschodniej połowie kraju i na Pomorzu Wschodnim od 0°C do 5°C, na pozostałym obszarze od 6°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. Na Przedgórzu Sudeckim porywy do 55 km/h, w Tatrach do 60 km/h i w Sudetach do 70 km/h – informuje IMGW-PIB

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę, model ICON

Pogoda. Cieplejsza noc z niedzieli na poniedziałek

Prawdopodobnie przymrozki wystąpią wtedy tylko na północnym wschodzie kraju. Opady deszczu są możliwe na Kujawach oraz Pomorzu Zachodnim. Słaby deszcz spaść może również na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Prognozowana temperatura o poranku w poniedziałek, model ICON

Pogoda. W poniedziałek zrobi się nieco cieplej

Dużo wskazuje, że w poniedziałek zacznie robić się coraz cieplej. Najniższe temperatury są prognozowane przez modele na północnym wschodzie Polski. We wschodniej połowie kraju możliwe opady deszczu, chociaż, poddając analizie wyliczenia innych modeli nie można wykluczyć deszczu również w innych rejonach RP.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Jeszcze tylko w nocy z poniedziałku na wtorek możliwe są niskie temperatury

Pogoda. We wtorek dotrą fronty atlantyckich niżów

Najnowsze dane z modeli numerycznych wskazują, że do naszej części Europy dotrą fronty atlantyckich niżów, przynosząc więcej chmur oraz lokalne słabe opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na 26 listopada 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Środa to kontynuacja niżowej pogody

Dojdzie do odbudowy cyrkulacji strefowej. Możliwe są słabe opady deszczu, duża różnica ciśnienia sprzyjać ma wietrznej aurze, ale wichura nie jest prognozowana.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Co w pogodzie po 27 listopada na obszarze Polski?

Prognozowane jest utrzymanie się cyrkulacji strefowej. Przez nasz kraj przechodzić będą fronty atlantyckich niżów. Nie zabraknie chmur, opadów, ale będzie dość ciepło jak na listopad.

Prognozowana temperatura powietrza w ostatnich dniach listopada, model ECMWF

Pod koniec miesiąca we wschodniej części Polski może zaznaczyć się chłodniejsze powietrze, dlatego temperatura może spaść do wartości ujemnych także w ciągu dnia. Należy mieć jednak na uwadze, że prognoza powyżej 5 dni jest orientacyjna i może ulec dużej zmianie.

Pogoda. Co czeka nas prawdopodobnie w pogodzie na początku grudnia?

Wysoką aktywnością charakteryzować może się Ocean Atlantycki. Dlatego do naszej części Europy docierać mogą układy niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Cyrkulacja strefowa może być o różnych składowych. Zarówno zachodnia, południowo zachodnia. Niewykluczona jest także północna, gdy napłynie zimne powietrze. Zwłaszcza w tylnych częściach układów niżowych nurkujących do naszej części Polski.

Prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem. Niewykluczone są opady śniegu na nizinach, prowadząc do powstania niewielkiej pokrywy śnieżnej. Nie można wykluczyć burz, zwłaszcza w tylnych częściach układów niżowych. Początek grudnia przynieść może dużą dynamikę w pogodzie. Niewykluczona jest nawet wichura na obszarze Polski. Zdecydowanie więcej informacji będzie można podać dopiero pod koniec listopada.

Ochłodzenie na przełomie listopada i grudnia jest już przesądzone. Co wskazują wiązki modelu GFS. Temperatura obniżyć może się nawet o kilka stopni poniżej normy wieloletniej.

Dość chłodny początek grudnia widoczny w wiązkach modelu GFS pomimo wielu rozbieżności.