We wczorajszej pogodzie długoterminowej na czerwiec informowaliśmy, że czerwiec może nie być nadzwyczaj gorącym i upalnym miesiącem. Zastrzegaliśmy jednak, że temperatura powyżej 30 stopni wystąpi w wielu miejscach Polski nawet przez wiele dni. Pojawiła się najnowsza prognoza modelu ECMWF z prognozowanym odchyleniem temperatury oraz opadami. Sprawdźmy zatem te oraz inne prognozy modeli numerycznych ukazujące trend w pogodzie na dłuższy okres w pogodzie.
Początek czerwca jest chłodny, co doskonale widać po odchyleniu temperatury w okresie od 1.06.2020 do 7.06.2020 w naszej części Europy.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza w okresie od 8.06.2020 do 14.06.2020 ukazuje, że do naszego kraju mogą zacząć napływać coraz cieplejsze masy powietrza.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza w okresie od 15.06.2020 do 21.06.2020 według modelu ECMWF ukazuje, że możemy wkroczyć w cieplejszy okres synoptyczny.
Podobnie jak maj. Model ECMWF prognozuje dość wilgotny czerwiec. Może nie zabraknąć opadów konwekcyjnych (pochodzenia burzowego), jak i też wielkoskalowych, co w znacznym stopniu załagodzić ma suszę.
Prognoza na okres od 1.06.2020 do 7.06.2020 ukazująca wilgotny okres synoptyczny w naszej części Europy.
W okresie od 8.06.2020 do 14.06.2020 prognozowana jest ilość opadów w naszej części Europy w okolicach normy wieloletniej według modelu ECMWF.
Wilgotny okres synoptyczny jest również prognozowany w okresie od 15.06.2020 do 21.06.2020, mając na uwadze temperatury powyżej normy możliwy jest rozwój gwałtownych burz prowadzących do szkód w wielu regionach Polski.
Spójrzmy jeszcze na prognozy na krótszy okres czasu. Wiele wskazuje, że wkraczamy w bardziej burzowy okres w pogodzie. Szczególnie aktywne burze są prognozowane we wschodniej części kraju w piątek.
Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
W najbliższych 10 dniach tylko na zachodzie i południu średnia anomalia temperatury będzie w okolicach normy wieloletniej, ale zdarzyć mogą się również okresy chłodniejsze.
Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie w najbliższych 10 dniach od 15°C na południu, na zachodzie w okolicach 17°C, natomiast w centralnej części kraju do 18°C.
Cieplejszy okres synoptyczny z temperaturą powyżej 25 stopni jest prognozowany w wielu regionach Polski na początku przyszłego tygodnia. Upały jednak nie wystąpią. Prognozowane są burze, które miejscami będą gwałtowne. Obszar na ten moment jest ciężki do określenia ze względu na odległy termin.
Prawdopodobnie po 10 czerwca 2020 zacznie robić się coraz cieplej. Pojawiają się pierwsze „trzydziestki” w prognozach. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy powyżej 5-7 dni są obarczone znacznym błędem, ale cieplejszy okres synoptyczny jest możliwy. Prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.
Gorące dni z temperaturą powyżej 30 stopni są możliwe w okolicach 12-13 dnia miesiąca. Podkreślamy jednak, że prognozy na tak odległy okres są obarczone sporym błędem, dlatego wyliczenia te zweryfikujemy w kolejnych dniach.
W gorącym i upalnym powietrzu. Również o cechach zwrotnikowych niewykluczone są burze, które mogą być gwałtowne.
Spójrzmy jeszcze na wiązki modelu GFS na 16 dni. Doskonale widać, że do 11-12 dnia miesiąca nie mamy co liczyć w Polsce na upały. Trend w może zmienić się około 11-13 czerwca. Wtedy pojawiają się wiązki wskazujące na przekroczenie 30 stopni. Średnia wszystkich wiązek utrzymuje się w okolicach upału, chociaż należy podkreślić, że tak odległe prognozy są obarczone dużym błędem, ale cieplejszy okres synoptyczny jest prognozowany na ten okres przez wiele modeli pogodowych.
Czerwiec prawdopodobnie po chłodnym maju będzie nieco cieplejszy. Prognozy sezonowe wskazują, że temperatura może być przeważnie w okolicach normy wieloletniej, miejscami poniżej, ale także powyżej normy. To może być dość wilgotny miesiąc. Z wyraźną dominacją pogody niżowej, co wskazuje na podwyższone prawdopodobieństwo gwałtownych burz powodujących szkody m.in zalania, szkody wiatrowe i liczne przypadki opadów gradu, a w sprzyjających warunkach możliwe są lokalne trąby powietrzne. Okresami przy sprzyjającej cyrkulacji pojawią się niże z opadami wielkoskalowymi, lecz opadów burzowych w rozpoczynającym się miesiącu może być więcej i stanowić będą większe zagrożenie.
Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni. Widać, że w kolejnych tygodniach temperatura wzrośnie znacznie powyżej normy termicznej dla analogicznego okresu 1981-2010. Prognozy te trzeba będzie weryfikować w kolejnych tygodniach, czy taki trend się utrzyma.