Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Groźna wichura, wiatr ponad 100 km/h, burze i opady

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niszcząca wichura, wiatr ponad 100 km/h, burze i opady. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Od początku lutego pozostajemy pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej. Głównie o składowej zachodniej. Nie brakuje opadów, silnego wiatru oraz burz. Według prognoz modeli duża aktywność Atlantyku utrzyma się również w pierwszym tygodniu marca.

Luty jest rekordowo ciepły w całej Polsce, jak i też w innych miejscach Europy. Anomalia temperatury sięga miejscami ponad 5 stopni w okresie od 1.02.2020 do 21.02.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza powietrza na obszarze Polski przekracza w zachodniej części naszego kraju ponad 5 stopni względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Przebieg temperatury od 1.02.2020 r, do 21.02.2020 r. na obszarze Polski.

meteomodel.pl

Pogoda. Wysoka aktywność Atlantyku i ocieplenie klimatu

Wyjątkowo wysokie temperatury oraz dużą ilość opadów w lutym zawdzięczamy aktywnej cyrkulacji strefowej. Niże baryczne wędrujące znad Atlantyku przynoszą opady atmosferyczne, ciepłe powietrze i burze. Okresy chłodne, które występują nie powodują obniżenia się temperatury nawet w okolice normy wieloletniej.

Praktycznie od początku sezonu zimowego utrzymują się przeważnie dodatnie wartości indeksu NAO, co sprzyja występowanie ciepłe, wietrznej i okresami deszczowej zimy. Cyklony tworzące się nad Atlantykiem sprowadzają do nas bardzo ciepłe masy powietrza z południowego-zachodu i południa Starego Kontynentu. Tylko okresami napływały chłodniejsze masy powietrza.

Bardzo wysokie wartości w dalszym ciągu osiąga wskaźnik AO, czyli Oscylacji Arktycznej, co sprzyja wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej.

Wpływ na wysokie temperatury ma również ocieplenie klimatu. Jednak bez aktywnej cyrkulacji strefowej zima 2019/2020 byłaby tylko ciepła, a nie ekstremalnie ciepła i bezśnieżna.

W kolejnych dniach temperatura będzie powyżej normy wieloletniej na obszarze całej Polski. Do końca miesiąca znajdować będziemy się pod wpływem układów niżowych związanych z cyrkulacją strefową. Okresami zaznaczą się przejściowe wyże rozbudowujące się w strefie osiadania chłodniejszego powietrza.

meteomodel.pl

Prognoza anomalii miesięcznej do 28 lutego 2020

meteomodel.pl

Sytuacja synoptyczna w okresie od 22.02.2020, 12 UTC do 26.02.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na 5 dni według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

Pogoda. Groźna wichura uderzy w Polskę wieczorem w niedzielę

Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom modeli numerycznych. Wskazują one na duże prawdopodobieństwo wystąpienia silnej wichury w niedzielę wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Modele numeryczne GFS, ECMWF oraz WRF i UMPL prognozują wystąpienie groźnej wichury na południu Polski w omawianym okresie. Niże wtórne są niezwykle groźne i trudne do prognozowania. W tym przypadku niż ten uformuje się aktywnym froncie polarnym, w rejonie występowania aktywnego prądu strumieniowego. Niż ten korzystając z pola dodatniej wirowości pod postacią jet streama będzie się pogłębiał.

Najgroźniejsza sytuacja pogodowa panować będzie w południowej części Polski w niedzielę wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prognozowane jest wystąpienie tzw. LLJ (ang. low level jet), czyli dolnotroposferycznego prądu strumieniowego, którego prędkość osiągnąć może nawet 120 km/h – 130 km/h.

Modele wskazują na podwyższone prawdopodobieństwo rozwoju aktywnej struktury burzowej na froncie chłodnym, która przybrać może nawet formę liniową (NCFR) narrow cold-front rainband. Prądy zstępujące z chmur Cumulonimbus w czasie jej przechodzenia mogą przekroczyć 100 km/h – 120 km/h, co może doprowadzić do rozległych szkód w południowej części Polski.

Centrum niżu prawdopodobnie znajdzie się w niedzielę wieczorem, bądź w nocy z niedzieli na poniedziałek nad centralną i wschodnią Polską. Po południowej i południowo-zachodniej stronie wtórnego układu niskiego ciśnienia powstanie strefa dużego gradientu barycznego. Wiele wskazuje, że niż zaciągnie początkowo bardzo ciepłe powietrze, następnie wkroczy front chłodny, który rozpocznie dynamiczną wymianę masy powietrza. Zagrożenie silnym wiatrem jest coraz bardziej prawdopodobne. Może nie zabraknąć zjawisk burzowych o dużej aktywności elektrycznej jak na luty z niszczącymi porywami wiatru.

Prognozowane porywy wiatru przez model GFS wieczorem w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Wariant modelu ECMWF na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek. Prognozowane porywy wiatru bez udziału konwekcji.

Ciśnienie w centrum niżu obniżyć może się nawet poniżej 992 hPa. Dodatkowo towarzyszyć będą mu opady atmosferyczne oraz burze. Po północnej stronie niżu padać może śnieg i deszcz ze śniegiem. Po przejściu niżu zaciągnięte zostanie wyraźnie chłodniejsze powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym nie zabraknie opadów mieszanych i śniegu.

Prognozowane symulowane echa radarowe na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek. Wyliczane potencjalne struktury burzowe nad Polską, które mogą powstać jutro wieczorem.

Wkrótce więcej informacji, ponieważ pomiędzy modelami w dalszym ciągu występują rozbieżności. Model GFS prognozuje nieco większy obszar silnego wiatru w niedzielę i w nocy na poniedziałek. ECMWF ogranicza strefę groźnego wiatru głównie do województw południowych. Natomiast model UMPL 4 wylicza zbliżony obszar silnego wiatru jak amerykański model ECMWF. Prawdopodobieństwo wystąpienia silnej wichury wynosi ponad 90% na obszarze Polski.

Pogoda. Śnieżna i mroźna zima nie nadejdzie w najbliższych tygodniach

Wiele wskazuje, że nie nadejdzie już w tym sezonie zimowym śnieżna i mroźna zima na wiele tygodni. Temperatura powietrza w dalszym ciągu utrzymywać ma się powyżej normy wieloletniej.

Średnia anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach wyniesie 5-6 stopni powyżej normy względem okresu referencyjnego 1979-2010

Średnia temperatura dobowa oscylować ma w przedziale od 5 °C do 6 °C w perspektywie najbliższych 10 dni.

Przeważnie wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże atlantyckie wraz z frontami, dlatego zmienność pogody może być duża.

Średnia wszystkich wiązek utrzyma się w najbliższych 16 dniach powyżej normy. Dlatego nie wystąpi śnieżna i mroźna zima w Polsce. Temperatura ma być zazwyczaj dodatnia, okresami jednak nocami i w godzinach porannych występować będą przymrozki. Zdecydowanie częściej padać będzie deszcz niż śnieg i nic nie wskazuje, aby utworzyła się wielotygodniowa pokrywa śnieżna. Możliwe są również burze.

Modele numeryczne wskazują, że w najbliższych dwóch tygodniach wir polarny nieco osłabnie, ale w dalszym ciągu będzie silny, dlatego nie oczekuje się nagłego ocieplenia stratosfery.

Model sezonowy CFS prognozuje, że wir polarny zacznie ulegać rozpadowi w połowie marca. Jednak będzie już wtedy za późno, aby wpłynął na warunki pogodowe w dolnej troposferze.

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i chmur tutaj

Najnowsze informacje pogodowe na portalu FaniPogody