Pogoda. Bardzo ciepła Arktyka. „Upał” jak na ten region. Masowe topnienie lodu. Czy Europie grozi powódź?

Jeszcze niedawno, chwaliliśmy, że poziom lodu w Arktyce ma się całkiem dobrze. Później jednak nastał okres ciepła i bardzo wysokiej aktywności Atlantyku Północnego. Wysoka Oscylacja Atlantycka prowadzi nie tylko do silnych wichur w Europie. Wysokie OA i NOA prowadzą również do znacznego ocieplenia na najbardziej zimowym ze wszystkich kontynentów, czyli Arktyce.

Doskonałym przykładem powyższych procesów jest to co dzieje się obecnie na półkuli północnej, w naszym regionie Świata.

Bardzo silny ośrodek niskiego ciśnienia umiejscowił się na północy Skandynawii. Niż po swojej zachodniej stronie powoduje spływ chłodniejszego powietrza do Islandii i Skandynawii. Jednak już po wschodniej stronie (przez Morze Barentsa, Morza Karskie) niż transportuje na północ ciepłe masy powietrza.

Prowadzi to znacznego wzrostu temperatury w Arktyce. Otóż w najbliższym czasie temperatury w Arktyce będą wyższe od normy wieloletniej o prawie 20 stopni Celsjusza !!

Dotyczy to przede wszystkim wschodniej części tego lodowego kontynentu. Tak znaczny wzrost temperatury spowoduje wcześniejsze niż zazwyczaj topnienie lodu w Arktyce Wschodniej.

Spokojnie jednak. Topnienie lodu w Arktyce jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Kilka tygodni temu kondycja lodowca była lepsza niż w latach ubiegłych. Teraz przyszedł okres ocieplenia i lód zacznie powoli się topić. Dla uspokojenia dodamy, że proces ten jest procesem cyklicznym. Topnienie lodu na Arktyce zachodzi każdej wiosny i nie jest żadną anomalią. Na nasze oko wszystko jest w normie. Na wiosnę nie grozi nam apokalipsa. Przynajmniej ta związana z zalaniem Europy poprzez podniesienie się mórz i oceanów na skutek topniejącego lodu, ale ocieplenie klimatu jest faktem.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

4 komentarze do “Pogoda. Bardzo ciepła Arktyka. „Upał” jak na ten region. Masowe topnienie lodu. Czy Europie grozi powódź?”

  1. „54 000 km2
    LODU

    traci rokrocznie Arktyka według szacunków NASA. Powód: temperatura w tym rejonie rośnie dwa razy szybciej od średniej światowej.”

    Oraz…

    „18 BILIONÓW DOLARÓW

    – na tyle wyceniane są arktyczne rezerwy ropy i gazu. Odpowiada to rocznemu produktowi krajowemu brutto USA! Nie zaskakuje więc, że amerykański prezydent Donald Trump widzi w Arktyce krainę bogactw, którą można zająć i wykorzystać.”

    Źródło obu cytatów: Świat Wiedzy MARZEC 2020

  2. „Otóż w najbliższym czasie temperatury w Arktyce będą wyższe od normy wieloletniej o prawie 20 stopni Celsjusza !!”

    „Tak znaczny wzrost temperatury spowoduje wcześniejsze niż zazwyczaj topnienie lodu w Arktyce Wschodniej.”

    „Spokojnie jednak. Topnienie lodu w Arktyce jest zjawiskiem całkowicie normalnym.”

    BA DUM TSS

  3. Susza – wysokie temperatury latem oraz niska ilość opadów i tak od kilku już lat u nas.

    Powódź – topnienie lodowców podnosi poziom wód, przez co tereny przybrzeżne będą coraz bardziej pokryte wodą, oczywiście jest to proces długotrwały i mało spektakularny, jednak znamienny w skutkach.

    Na temat końcówki tytułu artykułu nie wypowiem się. Dosyć klawisze zużywam gaworząc w innych komentarzach.

Dodaj komentarz