Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne burze z gradem i ulewami. Wystąpią gorące dni


Zgodnie z prognozami stopniowo wkraczamy w dynamiczny okres w pogodzie. Najbliższe dni przyniosą wzrost temperatury, ale także burze, które szczególnie gwałtowne będą w niedzielę oraz na początku przyszłego tygodnia zwłaszcza na wschodzie, południu i centrum.

Początek miesiąca nie przynosi nadzwyczaj wysokich temperatur w Polsce. Temperatura jest ponownie kilka stopni poniżej normy. Powodem jest zaleganie chłodnego powietrza w naszej części Europy. Tylko na zachodzie kraju zaznaczyła się cieplejsza masa polarno-morska.

Prognozowane średnie wartości geopotencjału na wysokości 500 hPa w okresie od 3.06.2020 do 10.06.2020 dla Europy.

Przebieg temperatury od 1.06.2020 do 3.06.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Bardzo chłodny początek miesiąca jest na wschodzie Polski, gdzie temperatura za ostatnie 3 dni była niższa o nawet 5-6 stopni względem okresu referencyjnego 1981-2010. Temperatura w okolicach normy jest tylko na krańcach zachodnich. Dane, meteomodel.pl

Prognoza pogody na okres od 4.06.2020 do 9.06.2020 dla Polski według synoptyków IMGW-PIB

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

W perspektywie najbliższych 7 dni rysuje się wyraźny trend wzrostu temperatury na obszarze Polski. Temperatura nieco powyżej normy jest prognozowana na wschodzie i centrum kraju. Dane, meteomodel.pl

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.06.2020 do 10.06.2020 nie napawa optymizmem. W wielu miejscach Polski temperatura będzie lekko poniżej normy. W najbliższych dniach napływ cieplejszych mas powietrza zaznaczy się na wschodzie i centrum, gdzie średnia temperatura powietrza będzie w okolicach normy wieloletniej.

Prognoza średniej anomalii temperatury względem okresu 1979-2000 wskazuje, że w najbliższych 10 dniach najwyższe temperatury wystąpią w centrum i na wschodzie, tam przez znaczną część czasu temperatura ma być w okolicach normy wieloletniej, bądź nieco powyżej, ale fala upałów jest mało prawdopodobna. Nieco chłodniej ma być w tym czasie na zachodzie Polski.

Średnia dobowa temperatura powietrza w perspektywie najbliższych 10 dni wyniesie od 17°C do 20°C. Nieco niższa temperatura będzie prawdopodobnie na zachodzie, natomiast znacznie cieplej w centrum i na wschodzie oraz południu.

Prognozowane wartości maksymalne na najbliższe 10 dni. Należy mieć na uwadze, że mogą one ulec jeszcze zmianie. Według modelu GFS w centrum temperatura może osiągnąć 30°C, na południu natomiast możliwe są dni gorące do 26°C. Nieco chłodniej ma być w tym czasie na zachodzie, gdzie termometry prawdopodobnie pokażą maksymalnie 24-25°C.

Prawdopodobnie po 10 czerwca na termometrach w niektórych regionach zobaczymy ponad 30 stopni. Wskazuje na to wiele wiązek modeli numerycznych. Poniżej prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni.

W kolejnych tygodniach coraz częściej do Polski zaczną docierać ciepłe i wilgotne masy powietrza. Wystąpią korzystne warunki do rozwoju silnych, lokalnych gwałtownych burz, które mogą prowadzić do zalań, szkód wiatrowych. Niewykluczone nawet opady dużego gradu, a w sprzyjających warunkach możliwe są trąby powietrzne zarówno te związane z mezocyklonami, jak i też nie spowodowane działalnością rotującego prądu wstępującego w superkomórkach burzowych.

Prognozy modeli wskazują, że przeważnie będziemy pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia, dlatego zmienność pogody będzie duża. Nie zabraknie burz i ulewnych opadów deszczu. Przeważnie dominować mają opady typowe dla półrocza ciepłego, czyli burzowe, natomiast nie można wykluczyć opadów wielkoskalowych, ale będą one mniej groźne niż te związane z konwekcją.

To będą bardzo wilgotne, deszczowe i burzowe najbliższe tygodnie. Najwięcej deszczu spadnie na wschodzie i południu Sumy opadów mogą sięgnąć ponad 100 mm. Prognozowany obszar opadów i sumy mają charakter orientacyjny, ale deszczowy czerwiec sugeruje większość modeli pogodowych.