Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne burze, zalania oraz gradobicia. Wystąpi też upał

Początek czerwca był chłodny, ale trend w pogodzie uległ zmianie. Obecnie w niemal całym kraju odchylenie temperatury wynosi od 1°C do 2°C powyżej normy. Kolejne dni w dalszym ciągu ciepłe, a miejscami nawet gorące i upalne, lecz na początku trzeciej dekady miesiąca prawdopodobne miejscami krótkie ochłodzenie. Nie ominą nas również burze, które już dziś występowały na południowym-wschodzie i wschodzie. W kolejnych dniach będą groźniejsze i wystąpią na większym obszarze RP. Szczególnie groźne za dnia, ale występować będą również nocami.

Prognozowany obszar gwałtownych burz w środę. Niewykluczone zalania, gradobicia i trąby powietrzne. Więcej o groźnych burzach w środę piszemy tutaj.

Prognoza burzowa na 17.06.2020 według Mateusza Barczyka z IMGW-PIB

Kolejne dni to kontynuacja groźnej pogody, co ukazują ryciny poniżej.

Prognozowany obszar burz w nocy ze środy na czwartek i czwartek według synoptyka, Mateusza Barczyka z IMGW-PIB.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Anomalia temperatury powietrza w okresie od 1.06.2020 do 15.06.2020, Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza na okres od 1.06.2020 do 15.06.2020. Dane: meteomodel.pl

Po krótkich okresach chłodu na początku miesiąca, kolejne tygodnie czerwca przynoszą coraz wyższe temperatury. Przeważnie powyżej normy wieloletniej. Dane, meteomodel.pl

Najbliższe dni przyniosą temperaturę na ogół powyżej normy, chociaż coraz więcej modeli sugeruje, że na początku trzeciej dekady czerwca możliwe jest krótkotrwałe i bardziej dotkliwe ochłodzenie. Wtedy też temperatura obniży się miejscami poniżej 20 stopni w ciągu dnia.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 16.06.2020 do 22.06.2020 wraz ze średnią. Dane, meteomodel.pl

Do 22 dnia miesiąca anomalia na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej normy. Modele są jednak zgodne, że tak rekordowo ciepło jak w zeszłym roku nie będzie.

Prognoza anomalii miesięcznej od 1.06.2020 do 22.06.2020. Dane, meteomodel.pl

Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 16.06.2020 do 26.06.2020 względem okresu referencyjnego 1979-2000. W naszym kraju odchylenie od normy wyniesie średnio od 2°C do 4°C.

Średnia dobowa temperatura powietrza oscylować ma w przedziale od 17°C do 21°C. Co będzie typowo wartościami letnimi.

Niewykluczone, że w perspektywie najbliższych 10 dni na obszarze Polski wystąpią kolejne w tym roku upały. Miejscami temperatura przekroczy 30-31°C. Szczególnie gorąco według aktualnych prognoz może być pod koniec trzeciej dekady miesiąca, gdy na termometrach miejscami w kraju, zwłaszcza na zachodzie może być nawet 32-23°C.

Zachód Polski w najbliższych 10 dniach może być zazwyczaj pod wpływem słabych klinów wyżowych, natomiast wschód i centrum oraz południe w zasięgu niżów znad Morza Czarnego i Bałkanów. Dynamika w pogodzie będzie większa we wschodniej części kraju, tutaj też lokalne burze mają być częstsze. Coraz częściej wiązki modeli sugerują na kilkudniowy napływ masy zwrotnikowej pod koniec miesiąca. Wtedy też niewykluczone są większe upały, ale w momencie wypierania masy prawdopodobne są też groźne burze.

Prawdopodobnie pod koniec miesiąca czeka nas napływ masy zwrotnikowej z południa, południowego-zachodu Starego Kontynentu. Prawdopodobnie sprzyjać będzie temu rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami.

Krótkie ochłodzenie jest możliwe na początku 3 dekady czerwca. Następnie temperatura ma być coraz wyższa, nie zabraknie również burze. które miejscami spowodują duże szkody.

POŁOŻENIE LOKALNYCH BURZ TUTAJ