Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Krótki powiew zimy, cyrkulacja strefowa, opady i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Krótki powiew zimy. Epizod zimowy, cyrkulacja strefowa, opady i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na ponad dwa tygodnie.

Cyrkulacja atlantycka daje się we znaki na obszarze Polski w drugim miesiącu 2020 roku. Atlantyk Północny wykazuje się nadzwyczaj wysoką aktywnością, co sprzyja tworzeniu się aktywnych, głębokich układów niżowych wraz z frontami.

Zgodnie z prognozami modeli sezonowych luty jest również miesiącem z nadzwyczaj wysokimi temperaturami. Średnia anomalia temperatury powietrza przekracza nawet 5°C względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Imponująco przedstawia się również średnia anomalia temperatury na zachodzie kraju, gdzie przekracza ponad 6 stopni względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Przebieg temperatury na obszarze Polski w lutym robi wrażenie. Przez cały miesiąc temperatura utrzymywała się powyżej normy wieloletniej względem analogicznego okresu 1981-2010.

meteomodel.pl

Nieco niższa anomalia temperatury powietrza będzie w ostatnich dniach lutego, ale nic nie wskazuje, aby temperatura obniżyła się poniżej normy wieloletniej.

meteomodel.pl

Prognozowana anomalia miesięczna sięgnie ponad 5 stopni na obszarze Polski. Luty dlatego może być kolejnym rekordowo ciepłym miesiącem w dobiegającym końca sezonie zimowym 2019/2020.

Prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

W najbliższych 10 dniach nasza część Europy znajdować będzie się przeważnie pod wpływem cyrkulacji cyklonalnej związanej z niżami wędrującymi znad Atlantyku, dlatego ilość opadów na przełomie lutego i marca oraz w pierwszej dekadzie nowego miesiąca będzie powyżej normy.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie około 4 °C – 5 °C w najbliższych 10 dniach na obszarze Polski

Prognozowane odchylenie temperatury w okresie 10 dni wyniesie od 4 °C do 5 °C względem okresu referencyjnego 1979-2010.

Interesująco wyglądają prognozy na noc z czwartku na piątek oraz na przeddzień weekendu, gdy przez naszą część Europy przemieszczać będzie się wypełniający wtórny niż wraz z frontami. Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, co obrazują ryciny poniżej.

Miejscami w piątek na nizinach zalegać będzie niewielka pokrywa śnieżna, co ukazują grafiki poniżej.

Nocami w najbliższych 16 dniach należy spodziewać się przymrozków, ale nie przewiduje się wystąpienia na przeważającym obszarze Polski ujemnych dwucyfrowych temperatur. Noce na przełomie lutego i marca oraz na początku nowego miesiąca będą okresowo chłodne, lecz nie zimne.

Na przełomie lutego i marca w dalszym ciągu występować będzie aktywna cyrkulacja zachodnia.

Ilość opadów będzie z tego powodu powyżej normy wieloletniej.

Temperatura w najbliższych 16 dniach będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Chłodniejszy okres synoptyczny wystąpi pod koniec lutego i na początku marca, prawdopodobne są noce z przymrozkami. Miejscami krajobrazy zabielą się, lecz na wielotygodniową pokrywę śnieżną nie mamy co liczyć. W pierwszej dekadzie nowego miesiąca decydujący wpływ na przebieg pogody będzie mieć Atlantyk i związane z nim niże oraz fronty atmosferyczne. Okresowo prawdopodobne są wzrosty temperatury powyżej 12 stopni, zwłaszcza w ciepłych wycinkach niżów, silny wiatr, a nawet burze i opady na frontach.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i burz tutaj