Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Najpierw 29°C, potem burze z gradem i atak zimy oraz przymrozki

Poniedziałek jest ostatnim tak ciepłym dniem w rozpoczynającym się tygodniu. We wtorek cała Polska znajdzie się w masie pochodzenia arktycznego, morskiego. Lokalne przymrozki utrzymają się do końca tygodnia w wielu rejonach naszego kraju nocami i w godzinach porannych. Powyżej 20 stopni mamy szanse zobaczyć ponownie na termometrach w ostatniej dekadzie maja. Temperatura nieco powyżej normy według prognoz wystąpi dopiero w 3 dekadzie miesiąca.

Jak widać na poniższej rycinie piąty miesiąc roku jest chłodny. Ciepły okres w pogodzie wystąpił tylko w ostatni weekend, gdy nasza część Starego Kontynentu dostała się w zasięg powietrza z południa Europy. W najbliższych dniach czeka nas silne ochłodzenie.

Przebieg temperatury w okresie od 1.05.2020 do 10.05.2020 w Polsce. Dane meteomodel.pl

Anomalia temperatury za okres od 1.05.2020 do 10.05.2020 ujawnia, że miesiąc ten jest chłodny w naszej części Europy z temperaturą kilka stopni poniżej normy.

Jeszcze tylko dziś w centrum, południowym-wschodzie, wschodzie temperatura będzie powyżej normy. Na pozostałym obszarze będzie już poniżej normy termicznej dla analogicznego okresu lat ubiegłych. W kolejnych dniach temperatura obniży się kilka stopni poniżej normy. Dane meteomodel.pl

Prognoza anomalii miesięcznej do 17 maja ukazuje, że pierwsza połowa miesiąca będzie wyjątkowo zimna. Ten trend zmieni się dopiero w ostatniej dekadzie maja, ale i tak 5 miesiąc roku będzie chłodny. Dane meteomodel.pl

Zwłaszcza we wtorek temperatura obniży się o nawet 8-12 stopni poniżej normy względem średniej z okresu 1979-2010.

Pogoda. Poniedziałek z dużym kontrastem termicznym w Polsce i burzami z gradem

Dziś z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się strefa chłodnego, pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzdłuż frontu przemieszczać ma się niewielkie zaburzenie falowe, które urośnie do postaci płytkiego niżu. Niż wzmocnić może potencjał do rozwoju burz. W pasie od szeroko rozumianego Śląska przez Ziemię Łódzką aż po Mazowsze i Podlasie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.05.2012, 12 UTC

Prognozowany obszar burz w poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

W wyznaczonym obszarze w centralnej i północno-wschodniej części Polski prognozowane są dogodne warunki do formowania się burz (CAPE do 1000 J/kg, DLS do 15-20 m/s). Burze powstaną w godzinach popołudniowych. Największym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu. Prze podwyższone wartości parametrów wodności opady lokalnie mogą wynosić do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska. Dodatkowo warunki będą sprzyjać tzw. zjawisku training storms, czyli pojawianiu się jednej burzy po drugiej nad tym samym terenem. Wtedy sumy opadu mogą być znacznie większe powodując podtopienia. Burze będą przede wszystkim o charakterze wielokomórkowym. Jednak dogodne warunki kinematyczne nie wykluczają pojawienia się superkomórek. Przy wystąpieniu tego rodzaju burzy należy spodziewać się również silnego i porywistego wiatru do 80 km/h, a także opadów gradu do 2 cm. Miejscami burze mogą być silniejsze. Napływ wilgotnego powietrza oraz obecność strefy konwergencji jak i obniżony poziom kondensacji pary wodnej będą dobrymi warunkami dla formowania się trąb powietrznych, zwłaszcza podczas przechodzenia superkomórki burzowej, ale i nie tylko. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, a zaczną zanikać w godzinach wieczorno-nocnych – informuje Szymon Walczakiewicz z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognozowany obszar burz przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognozowany bardzo duży kontrast termiczny na obszarze Polski. Najcieplej będzie na południu i południowym-wschodzie, gdzie termometry pokażą nawet 29 stopni, gdy w tym samym czasie na północy ma być zaledwie 7-9 stopni. Co daje nam ponad 20 stopniowy kontrast termiczny.

Prognozowane zachmurzenie i obszar opadów oraz burz w poniedziałek na obszarze Polski.

W nocy z poniedziałku na wtorek opady zaczną przechodzić na nizinach w deszcz ze śniegiem i śnieg, zwłaszcza w górach oraz w centrum, Warmii i Mazurach, ale także na Podlasiu.

Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek według synoptyków IMGW-PIB

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. We wschodniej połowie kraju i na Opolszczyźnie zanikające burze, lokalnie z gradem. Na północnym wschodzie i w centrum kraju prognozowane sumy opadów do 20 mm, lokalnie do 30 mm. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 3 cm – 5 cm, na terenach nizinnych krótkotrwały, na terenach podgórskich pokrywa utrzyma się także w ciągu dnia. W górach opady śniegu, przyrost pokrywy o 10 cm. Temperatura minimalna od -1°C do 4°C, na zachodnim wybrzeżu i na krańcach południowo-wschodnich cieplej: od 5°C do 10°C, w kotlinach sudeckich około -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w czasie burz w porywach do 80 km/h, na wschodzie kraju do 70 km/h, nad morzem do 65 km/h, północny i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 130 km/h – poinformowała Małgorzata Tomczuk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognozowana wysokość i obszar pokrywy śnieżnej we wtorek rano na obszarze Polski. Śnieg na nizinach pod wpływem dodatniej temperatury szybko będzie topnieć. W ciągu dnia we wtorek utrzyma się w górach.

Pogoda. Duże ochłodzenie we wtorek na obszarze Polski

12 maja 2020 Polska znajdzie się w powietrzu arktycznym, morskim płynące z połnocnego-zachodu. Na przeważającym obszarze naszego kraju wystąpi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu, natomiast w godzinach porannych na północnym-wschodzie zanikające opady mieszane i śniegu. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 8°C do 12°C, w dolinach karpackich około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, rano na wschodzie kraju do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we wtorek na obszarze Polski.

Prognoza pogody na wtorek według synoptyków IMGW-PIB

Na północy kraju w nocy z wtorku na środę występować mają przelotne opady deszczu, lokalnie, zwłaszcza nad morzem, możliwy deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna. Temperatura minimalna od -1°C do 4°C, na wybrzeżu do 6°C, przy gruncie spadki do -3°C w wielu miejscach Polski.

Pogoda. Środa z niewielkim ociepleniem i frontem nad Polską

Pojutrze przez Polskę wędrować ma front atmosferyczny. Tuż za nim napłynie cieplejsze powietrze polarno-morskie. Lokalnie występować będą opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.05.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Czwartek z niskimi temperaturami i opadami głównie na wschodzie i południe.

W czwartek utrzymają się niskie temperatury, natomiast na południu i wschodzie prawdopodobne są opady deszczu, lokalnie prawdopodobny deszcz ze śniegiem. Miejscami będzie poniżej 10 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Najwyższe temperatury są prognozowane dla zachodniej części Polski.

Piątek z niską temperaturą i przelotnymi opadami

W przeddzień weekendu na przeważającym obszarze Polski będzie około 15 stopni. Miejscami niewykluczone są przelotne opady deszczu.

Pogoda. Weekend z coraz wyższą temperaturą

W nadchodzący weekend miejscami temperatura przekroczy 15 stopni. Niewykluczone są jednak przelotne opady deszczu.

Pogoda. Przyszły tydzień z coraz wyższą temperaturą

Od 18 maja do Polski zaczną docierać coraz cieplejsze masy powietrza. Miejscami będzie blisko 20 stopni na początku następnego tygodnia. W ostatniej dekadzie miesiąca prawdopodobne jest przekroczenie 25 stopni i wystąpienie gwałtownych burz.

Przynajmniej do połowy maja nocami występować będą przygruntowe przymrozki w wielu miejscach Polski. Następnie czeka nas powolne ocieplenie. Wysokie temperatury powyżej 20 stopni powrócą dopiero w ostatniej dekadzie maja. Wtedy granica 25 stopni ponownie zostanie przekroczona. Niewykluczone są również burze z gradem.

Ochłodzenie jest tylko chwilowe, co doskonale ilustrują wiązki modelu GFS. Przyszły tydzień przyniesie coraz wyższe temperatury, a niewykluczone, że pod koniec miesiąca na zachodzie kraju zbliżymy się do 27-30 stopni.

Dopiero ostatnie dni maja przyniosą temperatury w okolicach normy wieloletniej. Z tego powodu 5 miesiąc roku będzie poniżej normy temperaturowej. Deszczu spadnie więcej niż w kwietniu, ale susza hydrologiczna i tak nie ustąpi.

Prognozowane sumy opadów do ostatniej dekady maja. Jak widać opady wystąpią, lecz nie poprawią one znacznie sytuacji hydrologicznej.

Ochłodzenie w najbliższych dniach będzie mocno odczuwalne, co przełoży się na duże ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej.

Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad zachodniej Europy a niżem ze wschodu i północy kontynentu. Rozkład pola ciśnienia ulegnie najprawdopodobniej diametralnej zmianie w ostatniej dekadzie miesiąca.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i chmur tutaj