Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zgniły wyż, deficyt opadów oraz możliwe burze w Europie.
Wyjątkowo stabilne warunki pogodowe panują od kilkunastu dni na obszarze Polski. Po chłodnym początku października nadeszło ocieplenie, które trwa nawet w 3 dekadzie miesiąca. Jednak najbliższe dni przynieść mogą istotne pogorszenie warunków pogodowych.
Napływa do Polski bardzo ciepła masa powietrza z południa i południowego zachodu o cechach zwrotnikowych. Sprzyja temu charakterystyczny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. W środkowych warstwach troposfery występuje tzw. Układ Omega, natomiast nad Europą Południowo-Zachodnią znajduje się niż. Formować zaczyna się tzw. układ siodłowy, co sprzyjać ma zmniejszaniu się gradientu ciśnienia. Coraz bardziej uciążliwe będą mgły, które już ostatniej nocy dały się we znaki na zachodzie Polski.
Modele o wysokiej rozdzielczości wskazują, że w perspektywie kilku najbliższych dni czeka nas znaczna zmiana pogody. Złota polska jesień ustąpi miejsca nieprzyjemnym chmurom niskim oraz mgłom i zamgleniom. Nasilić może się również problem zanieczyszczeń.
Ostrzega już przed takim przebiegiem warunków pogodowych synoptyk ICM-UW, Maciej Ostrowski
Pomiędzy tymi niżami i związanymi z nimi strefami zachmurzenia frontowego znajdują się kliny wyżowe, nad Polską obecnie przeważa klin z powietrza ciepłego sięgający od spokojnego obszaru wschodniej i południowej Europy, zaś nad Anglią i Morzem Północnym pojawia się odnoga wyciągniętego na NE wyżu azorskiego, zbudowana z trochę chłodniejszego i wilgotniejszego powietrza umiarkowanych szerokości (polarnego). Zaczyna się więc tworzyć nad krajem siodło baryczne pomiędzy wyżami na SE i NW oraz niżami na SW i NE od Polski. Charakterystyczną cechą siodła jest zmniejszenie się prędkości wiatru i nie uporządkowane kierunki, co jest dobrze widoczne na mapach. Uspokojenie w najniższych warstwach atmosfery sprzyja kondensacji pary wodnej i tworzeniu się zamgleń i mgieł. Mijającej nocy i nad ranem mgły pojawiły się w zachodniej części kraju, tam gdzie dochodziły w poprzednich dniach znikome opady.
Kolejnej nocy będzie ich zdecydowanie więcej i będą silniejsze – wystąpią w prawie całym kraju, najsilniejsze w centrum. Obszary wolne od mgły najbliższej nocy to pogórze sudeckie i karpackie, Podkarpacie i Ziemia Zamojska oraz samo wybrzeże Bałtyku. Z wystąpieniem mgieł łączą się też najniższe chmury, o podstawach 50-150 metrów, ścielące się nad samym podłożem. Dla przypomnienia, mgła jest to ograniczenie widzialności poziomej na skutek kondensacji pary wodnej do wartości poniżej 1000 metrów, niekiedy mówi się o silnym zamgleniu przy widzialnościach 1-3 km. Pomiar widzialności jest trudny, wymaga doświadczenia i wyznaczenia reperów o znanej odległości od miejsca pomiaru, na szosie pomagają słupki kilometrażu. Dla kierowcy mgła, szczególnie poza miastem jest utrapieniem i zagrożeniem, przy nawet niewielkich rzeczkach czy stawach potrafi znacznie gęstnieć. Także najniższe chmury powstające jednocześnie z mgła są poważną przeszkoda dla lotnictwa, mimo pracy systemów lądowania zdarza się, że przy bardzo gęstej mgle niektóre lotniska wstrzymują przyjmowanie samolotów.
Dzisiaj jeszcze możemy cieszyć się chyba ostatnim dniem „babiego lata”, juto obudzimy się w jesiennym klimacie. Kilka dni do weekendu będzie pochmurnych w dzień a mglistych w nocy i rano, „przewietrzenie” nastąpi wraz z dojściem bliżej do kraju niżów atlantyckich, z dalszych prognoz wynika że nastąpi to w weekend – informuje Maciej Ostrowski, synoptyk ICM-UW, meteo.pl
Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 21 października 2019, 12 UTC dla Warszawy.
W niedzielę ponownie na obszarze całej Polski panowała dodatnia anomalia temperatury, najwyższa na południowym wschodzie, gdzie sięgnęła nawet 10 stopni powyżej normy wieloletniej.
Prognozowana temperatura, 21 października 2019 na obszarze Polski.
Prognozowana temperatura powietrza na dzień 22 października 2019 przez model SWISS HD.
Prognozowana temperatura powietrza na dzień 23 października 2019, SWISS HD
Co w pogodzie po 23 października?
W wielu miejscach Polski nocami i o poranku uciążliwe będą mgły oraz zamglenia. W wielu miejscach chmury niskie utrzymają się przez cały dzień. W strefie mgieł prognozowane zachmurzenie duże chmurami typu Stratus, jakie zalegają najczęściej pod warstwą inwersyjną. Słabe opady deszczu są możliwe dopiero na początku przyszłego tygodnia, chociaż miejscami w obszarach zalegania podinwersyjnych chmur Stratus możliwa słaba mżawka.
Modele pogodowe powyżej 3 dni mają obecnie problem z prognozowaną temperaturą powietrza. Dużo zależeć będzie od operacji słonecznej. W obszarach z chmurami niskimi oraz mgłami będzie chłodniej.
Prawdopodobnie znaczne ochłodzenie nadejdzie w ostatnich dniach października. Jednak śnieg nie powinien spaść. Deficyt opadów dawać ma się w znaki, pogłębiając problem suszy. Obecnie nie wiadomo, jaka pogoda panować będzie na początku listopada. Rozbieżność w wiązkach modeli numerycznych jest bardzo dużo, co doskonale obrazują ryciny poniżej. Spadek temperatury pod koniec miesiąca jest jednak nieunikniony.
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nieprzyjemny „zgniły wyż”, mgły oraz deficyt opadów, możliwe burze w Europie”