Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Upał nie wystąpi, wysoka anomalia temperatury i burze w Europie oraz deficyt opadów w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Upał nie wystąpi, wysoka anomalia temperatury i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie do końca miesiąca.

Nadzwyczaj wysokie temperatury utrzymują się od dłuższego czasu w Polsce. Napływa do nas masa powietrza z południa i południowego zachodu, co doskonale obrazuje trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa.

Wczoraj ponownie w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury na wysokości 2m względem okresu referencyjnego 1981-2010.

meteomodel.pl

Z ujemnej anomalii temperatury płynnie przeszliśmy w dodatnią. Już w całym kraju za okres ponad 2 tygodni jest powyżej zera, miejscami sięga nawet 2 stopni powyżej normy.

meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza za ostatnie 19 dni jest nadzwyczaj wysoka w Polsce.

meteomodel.pl

Rycina poniżej obrazuje przebieg temperatury od początku miesiąca na obszarze Polski. Jak widać pierwsze dni października były chłodne, ale w okolicach 8-10 dnia miesiąca nadeszło silne ocieplenie, jakie trwa do teraz.

meteomodel.pl

Pogoda. Co czeka nas w kolejnych dniach?

Modele są zgodne, że przez ponad tydzień czeka nas wyjątkowo suchy i ciepły okres synoptyczny. Aurę kształtować będą układy wysokiego ciśnienia, co oznaczać ma małą zmienność pogody. Opady deszczu nie są prognozowane przez nawet 5-7 dni w naszej części Europy. Nie zabraknie chmur niskich. Okresami uciążliwe będą mgły radiacyjne, które powstawać mają miejscami w całej Polsce w najbliższych dniach. Ich proces zaniku rozpoczynać ma się się zazwyczaj po wschodzie Słońca.

Lokalnie widoczność może być ograniczana nawet do 100 – 200m. Wiatr nie będzie stanowił istotnego zagrożenia. Powieje silniej tylko w górach.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB), najwięcej chmur będzie na północy kraju, ale nie powinno padać

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek, w wielu miejscach spodziewane są mgły ograniczające widoczność nawet do 100 m (IMGW-PIB)

Pogoda na poniedziałek (IMGW-PIB), najwięcej chmur ma być na zachodzie i północy, w pierwszych godzinach po wschodzie prognozowane są mgły

Pogoda na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda na środę (IMGW-PIB)

Pogoda na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Przyszły weekend z wysokimi temperaturami w całej Polsce

Modele prognozują wysoką temperaturę powietrza na przyszły weekend w Polsce. Wyż zapewni nam prawdopodobnie słoneczną aurę.

Prognozowana temperatura powietrza na sobotę i niedzielę, wartości maksymalne

Co czeka nas w pogodzie po 27 października?

Prawdopodobnie wysokie temperatury pozostaną z nami do 26-28 października. Potem może nadejść zauważalne ochłodzenie. W ostatnich dniach 10 miesiąca roku, pojawić ma się więcej opadów atmosferycznych. Przełom października i listopada może przynieść zaleganie ciepłych mas powietrza. Modele wycofały się z wariantu zimowego na koniec miesiąca.

Opadów jednak do końca miesiąca będzie niewiele, co pogarszać ma sytuacje pod względem suszy. Niedobór opadów ma być coraz bardziej zauważalny w kraju.

Średnia anomalia temperatury na 10 dni dla Europy na wysokości 2 metrów względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Średnia temperatura powietrza na 2 m na 10 dni dla Europy.

Prognozowana temperatura maksymalna na 2 m na 10 dni na Starym Kontynencie.

Temperatura minimalna na 10 dni dla Europy.

Przeważnie mamy być pod wpływem wyżów, dlatego opadów nie będzie przez wiele dni.

Wiązki modelu GFS wskazują, że wysokie temperatury utrzymają się przynajmniej do końca miesiąca w Polsce.

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Upał nie wystąpi, wysoka anomalia temperatury i burze w Europie oraz deficyt opadów w Polsce”

Dodaj komentarz