Tegoroczny maj nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami w Polsce. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięga miejscami 3 stopni poniżej normy. Krótki okres chłodu z lokalnymi, przygruntowymi, nocnymi przymrozkami wystąpi na początku 3 dekady miesiąca, zwłaszcza na północnym-wschodzie oraz na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu i Lubelszczyźnie, ale potem z każdym dniem będzie na ogół coraz cieplej. Napłynąć mogą masy powietrza z południa kontynentu. Niewykluczone, że pojawią się gwałtowne burze. Coraz więcej modeli pogodowych prognozuje taki scenariusz.
Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.05.2020 do 16.05.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl
Średnia dobowa temperatura powietrza wynosi w wielu miejscach poniżej 10 stopni. Dane, meteomodel.pl
Prognoza odchylenia temperatury od normy wieloletniej do 23 maja wraz ze średnią do tego okresu. Dane, meteomodel.pl
Prognoza anomalii miesięcznej do 23 maja 2020 dla Polski. Dane, meteomodel.pl
Według najnowszych prognoz modelu GFS w ciągu najbliższych 10 dni najcieplej będzie na południu i zachodzie Polski, co doskonale obrazują ryciny poniżej.
Natomiast średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 14°C do 16°C w perspektywie najbliższych 10 dni na obszarze Polski.
Przekroczenie 25 stopni jest już pewne. Niewykluczone, że miejscami zbliżymy się do 30 stopni, bądź wartość taka zostanie osiągnięta. Zwłaszcza na zachodzie i południu kraju. W sytuacji wystąpienia adwekcji powietrza zwrotnikowego.
Okresami w 3 dekadzie maja możliwe są większe opady deszczu, ale głównie pochodzenia konwekcyjnego. Incydent burzowy jest prognozowany w okolicach 23-24 maja, ale do tego czasu prognozy mogą ulec zmianie. Burzowa aura może miejscami panować również na przełomie maja i czerwca. Burze lokalnie będą gwałtowne, prowadząc do szkód.
Dopiero w okolicach 23 maja 2020 temperatura w Polsce będzie w okolicach normy wieloletniej. Niektóre wiązki modelu GFS wskazują, że na przełomie maja i czerwca znajdziemy się przeważnie w napływie z kierunków południowych. Burzowy i bardzo ciepły może być także początek czerwca, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC