Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Ulewy do 130 mm, wiatr i burze, a potem przymrozki i śnieg

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Ulewy do 130 mm, wiatr i burze, a potem przymrozki. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie do ostatniej dekady miesiąca.

Najcieplejszy okres października już za nami. Kolejne dni miesiąca przyniosą coraz niższe temperatury. Pod koniec przyszłego tygodnia miejscami niewykluczone są przymrozki i to nie tylko przy gruncie. Chłodna może być również ostatnia dekada miesiąca.

Tegoroczny październik przynosi wysokie temperatury. Prognozy numeryczne wskazują jednak, że kolejne tygodnie 10 miesiąca roku zaczną przynosić temperaturę w okolicach normy, jak i też poniżej normy wieloletniej.

Przebieg temperatury od 1.10.2020 do 10.10.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010 na obszarze Polski. Dane: meteomodel.pl

W całej Polsce temperatura za okres od 1.10.2020 do 10.10.2020 jest powyżej normy wieloletniej. Najwyższa anomalia panuje we wschodniej połowie kraju. Dane: meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza jest nadzwyczaj wysoka jak na październik dla Polski. Dane: meteomodel.pl

Pogoda. Deszczowe i chłodne oraz wietrzne najbliższe dni

Prognozy numeryczne na okres od 12.10.2020 do 18.10.2020 wskazują, że czeka nas chłodny i wyjątkowo deszczowy przyszły tydzień. Temperatura coraz częściej będzie poniżej normy wieloletniej. Dodatkowo znajdziemy się w zasięgu cyrkulacji południkowej. Wprost z południa Europy wędrować mają wydajne opadowo układy niżowe z rodowodem śródziemnomorskim. Szczególnie deszczu spadnie na południu Polski, gdzie akumulacja opadów przekroczyć może 100 mm.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.10.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na poniedziałek dla Polski.

Prognoza wysokości opadu do godzin wieczornych w poniedziałek według modelu GFS.

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który dotrze do nas z południa. Prognozowane są obfite opady deszczu zwłaszcza na południu, centrum, ale także na wschodzie. Deszczowo będzie w tym czasie na obszarze całego kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.10.2020, 12 UTC

Najcieplej będzie w tym czasie po wschodniej niżu, który zaciągnie ciepłe powietrze do wschodniej połowy kraju. Na pozostałym obszarze Polski będzie pochmurno, deszczowo i wietrznie. W polskich górach padać ma śnieg.

Prognoza wysokości opadów na obszarze Polski przez model GFS.

Wietrznie będzie przez cały wtorek i noc z wtorku na środę.

W środę Polska znajdzie się pod wpływem wypełniającego niżu z południa Europy. W wielu miejscach występować będą opady deszczu, natomiast w Tatrach i Sudetach oraz lokalnie w Bieszczadach prognozowane są obfite opady śniegu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14.10.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na środę, 14 października 2020 dla Polski.

Prognozowana wysokość opadów do godzin wieczornych w środę.

W czwartek wypełniający niż w dalszym ciągu znajdować będzie się nad Polską, przynosząc w wielu miejscach Polski opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.10.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na dzień 15.10.2020 przez model ECMWF.

Wyliczane sumy opadowe na czwartek dla Polski. Widać, że lokalnie popada w całym kraju, ale będą to opady dużo słabsze niż we wtorek i środę.

Prognozowana wysokość opadów deszczu do piątku według modeli numerycznych dla Polski.

W perspektywie najbliższych 10 dni prognozy numeryczne wskazują na temperaturę w wielu miejscach poniżej normy wieloletniej.

Średnia dobowa temperatura w najbliższych 10 dniach wyniesie od 7°C do 9°C dla Polski.

Nie prognozowane są także dni gorące. Najcieplej będzie w tym czasie okresami na wschodzie Polski.

Nocami niewykluczone są przymrozki, które wystąpią najprawdopodobniej w nadchodzący weekend na północnym-wschodzie Polski. Ujemne temperatury nie ominą również obszarów podgórskich i górskich.

Duży wpływ na pogodę w najbliższych dniach będzie mieć cyrkulacja południkowa. W ostatniej dekadzie października dostać możemy się pod wpływ aktywnej cyrkulacji strefowej.

Prognozowana akumulacja opadów deszczu do ostatniej dekady października. Wyliczenia modeli GFS i ECMWF mają charakter orientacyjny. Czeka nas bardzo wilgotny okres synoptyczny. Zwłaszcza na południu Polski.

Interesująco wyglądają prognozy na ostatnią dekadę października. Wtedy też duży wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja strefowa. Silny wiatr, częste opady, a nawet burze mogą wystąpić na obszarze Polski. Pierwszy raz w tym roku na nizinach może spaść śnieg. Prognozy ze względu na odległy termin będzie trzeba zweryfikować w kolejnych dniach, a nawet tygodniach.

Nie można wykluczyć, że w 3 dekadzie października coraz częściej występować będą nocne i poranne przymrozki, ale prognozy te ze względu na odległy termin mogą ulec zmianie.

Spójrzmy jeszcze na wiązki modelu GFS na 16 dni. Widać wyraźnie, że najbliższe tygodnie przynosić będą coraz częściej temperaturę poniżej normy wieloletniej. Prognozy dla wysokości 850 hPa i 2 m.n.p.g. Dostrzec można, że wraz ze wzrostem długości prognozy pojawiają się coraz większe rozbieżności, co jest typowe dla prognoz numerycznych.