Pogoda. Nadciąga groźna wichura i potężna ulewa. Niż „GISELA” zbliża się do Polski

Pogoda. Nadciąga śródziemnomorska „GISELA”. Opady deszczu do 110 mm, wichura i opady śniegu na południu. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych dniach.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.10.2020, 12 UTC. Widoczny niż „GISELA” z rodowodem śródziemnomorskim, którego centrum w najbliższych dniach znajdzie się nad Polską. W czwartek wypełni się i oddali na północny-wschód. Opady będą słabsze niż we wtorek i środę.

Wkraczamy w dynamiczny okres synoptyczny za sprawą występowania cyrkulacji południkowej. Wpływ na warunki pogodowe w najbliższych dniach będzie mieć niż z rodowodem śródziemnomorskim o imieniu „GISELA”. Najwięcej deszczu deszczu spadnie na południu, gdzie w ciągu 2 dni suma opadowa może wynieść ponad 100 mm. Dodatkowo od wysokości od około 800-1000 metrów nad poziomem morza możliwe są opady śniegu. Co więcej prognozowane są silne porywy wiatru z gradientu. Szczególnie silne powieje na północy oraz zachodzie i w centrum. Nie można wykluczyć cofki na Morzu Bałtyckim w północnej części Polski, co wiązać może się z wystąpieniem podtopień, gdzie porywy północno-wschodniego osiągną nawet 80-110 km/h. W polskich górach powieje silny wiatr, a porywy przekroczą 75-100 km, zwłaszcza w środę. Wyliczenia modeli nie pozostawiają wątpliwości, że w środę wystąpi wichura w wielu miejscach naszego kraju.

Centrum niżu nasunie się nad Polskę w godzinach wieczornych we wtorek. Związany będzie z nim z układ frontów atmosferycznych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14.10.2020, 00 UTC

Wzrost prędkości wiatru po północnej, północno-zachodniej stronie niżu będzie już obserwowany w nocy z wtorku na środę w wielu regionach Polski. Ciśnienie atmosferyczne w centrum cyklonu może obniżyć się poniżej 993 hPa.

Nie tylko model GFS prognozuje silny wiatr wieczorem oraz w nocy z wtorku na środę i w środę. ECMWF wylicza wichurę w wielu miejscach Polski. W polskich górach powieje wiatr anabatyczny i Wiatr katabatyczny, W środę nie można wykluczyć silnego halnego w Bieszczadach.

W nocy z wtorku na środę centrum niżu znajdzie się nad południową Polską. Wpływ na pogodę będzie mieć do czwartku w naszej części Europy, gdy ulegnie całkowitemu wypełnieniu.

Nie sposób wspomnieć również o bardzo niskich temperaturach w najbliższych dniach. Najcieplej w czasie obecności niżu nad Polską będzie we wschodniej połowie kraju. Na poniższych grafikach prognoza anomalii temperatury, wyliczana średnia i maksymalna temperatura oraz rozkład ciśnienia do czwartku.

Opady śniegu w najbliższych dniach możliwe są m.in w Sudetach, Beskidzie Śląskim, Podhalu oraz w Tatrach i Bieszczadach. Lokalnie na południu nie można wykluczyć ich poza obszarami górskimi.

Najwięcej opadów deszczu, a w polskich górach również śniegu wystąpi w pasie Polski południowej. Intensywnie popada również w centrum co obrazują grafiki poniże z prognozowaną sumą opadów do piątku.