16 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wichura uderzy już dziś. Sprawdź gdzie wiatr wiał będzie najmocniej

Już od kilkudziesięciu godzin Polska znajduje się pod wpływem frontów atmosferycznych związanych z niżem z południa Europy. Dziś do kraju od południa nasunie się głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 990 hPa. Spowoduje to oczywiście duży gradient baryczny w Polsce, a co za tym idzie silny wiatr.

Silny wiatr we wtorek po południu

Jeszcze we wtorek, przed południem w kraju będzie dość spokojnie. W pasie od południa po centrum mocno lał będzie deszcz, ale o tym pisaliśmy w prognozie pogody na wtorek. W tym wpisie skupiamy się jednak na silnym wietrze, który nadciągnie nad Polskę już we wtorkowe popołudnie.

Wiatr nad Polską

Już w południe, przed niżem mocniej wiać zacznie we wschodniej i centralnej Polsce. Umiarkowany wiatr ze wschodu osiągał będzie prędkość do 60 km/h. Nie jest to wiatr niszczący, ale już odczuwalny. W połączeniu z niskimi temperaturami i silnymi opadami deszczu wiatr wiejący z taką siłą potęguje odczucie złej pogody.

Silny wiatr nad Polską w nocy

Z każdą godziną wtorkowego popołudnia wiatr będzie przybierał na sile, by już w nocy z wtorku na środę nad krajem panowała prawdziwa wichura. Siła wiatru w wielu miejscach przekraczać będzie 85 km/h. Najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się w nocy w centrum i na północy kraju. Nad morzem nie wykluczone jest zjawisko cofki, co powodować będzie zalania. Silny wiatr wiał będzie również na wschodzie kraju. Na Podlasiu i Suwalszczyźnie powieje do 80 km/h.

Wichura nad Polską do środy

Wichura w Polsce

Centrum niżu powoli przesuwało będzie się na zachód kraju. Wraz z nim na północny zachód oddalać będzie się strefa silnego wiatru. Wichura w środę da się we znaki mieszkańcom Polski zachodniej i północnej. Bardzo groźnie może być nad morzem. Siła wiatru na północy przekraczać będzie 85km/h. Nad samym morzem prawdopodobne są porywy wiatru do 100 km/h. Tutaj ponownie ostrzegamy przed zjawiskiem cofki. Wiatr z każdą godziną w środę powinien się uspokajać. Późnym popołudniem strefa silnego wiatru opuści już nasz kraj. Mocniej powiać może jeszcze za niżem, na południu kraju, lecz w środę po południu będą to już tylko umiarkowane porywy wiatru.

Przypominamy, że między innymi siłę wiatru sprawdzać można pod tym adresem.