Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Ulewy, wichury powyżej 90 km/h i burze oraz spadek temperatury i przymrozki

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nadchodzą ulewy, będą wichury powyżej 80 km/h oraz burze i istotne ochłodzenie. Wkroczymy w kolejnych tygodniach w jesień termiczną.

Radykalna zmiana pogody i duże ochłodzenie na horyzoncie

Dziś powitaliśmy astronomiczną jesień. W najbliższych tygodniach nieuchronnie wkroczymy w jesień termiczną i fenologiczną na przeważającym obszarze Polski. Jeszcze kilka najbliższych dni przynosić ma wysokie temperatury jak na początek nowej pory roku, lecz nieuniknione są opady, silny wiatr, a nawet i burze. Do głosu dojdzie cyrkulacja strefowa atmosfery. Te rozpoczną się już w pierwszych dniach przyszłego tygodnia, przynosząc spory dynamizm w pogodzie.

Prognozowana orientacyjnie temperatura powietrza na okres od 22.09.2024 r. do 1.10.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

duża zmiana pogody w Polsce
Prognoza ECMWF sygnalizuje duże ochłodzenie na koniec września. Źródło: CMM IMGW, meteo.imgw.pl

Duży zwrot w pogodzie i nadejście jesieni termicznej do całej Polski

W dobiegającym końca tygodniu doświadczyliśmy przewagi okresów z wyżową i suchą pogodą. Jednak w środę ze wschodu na zachód wędrował aktywny górny niż, który wyrażony był jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Przyniósł on opady i aktywne jak na wrzesień burze na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na okres od 21.09.2024 r. do 28.09.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

radykalna zmiana pogody w kraju
Duża dodatnia anomalia temperatury już niedługo ustąpi

Spory spadek temperatury i zwrot termiczny w kierunku jesieni

Jesień termiczna na przeważającym obszarze Polski powinna rozpocząć się w okolicach przyszłego weekendu. Ze szczególnym uwzględnieniem okolicy soboty/niedzieli. Przełom września i października może charakteryzować się okresami wartościami poniżej normy wieloletniej i występowaniem zimnych nocy z okresowymi i miejscowymi mgłami radiacyjnymi oraz z wyparowania.

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 22.09.2024 r. do 1.10.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda radykalnie się zmieni.
Pogoda długoterminowa wskazuje na nadejście jesieni termicznej na przełomie września i października. Źródło: CMM IMGW, meteo.imgw.pl

Fala powodziowa wkrótce ustąpi

Podczas drugiej dekady września doświadczyliśmy katastrofalnych powodzi w Polsce. Według danych pomiarowych IMGW miejscami w pasie dzielnic południowych oraz na południowym zachodzie spadło ponad 200-470 mm. Niestety 7 osób poniosło śmierć. Trudna sytuacja na rzekach występuje w dobiegającym końca tygodniu na południowym zachodzie i zachodzie. Ze szczególnym uwzględnieniem m.in Odry oraz Bystrzycy. Pod koniec mijającego tygodnia ciężka sytuacja hydrologiczna panuje w okolicach Głogowa. Dziś w tym rejonie Odra osiągnie swoje maksimum, które wyniesie około 690 cm. Jednak rekord z 1997 roku okazał się nieco wyższy i wyniósł tam aż 712 cm.

Na nadejście groźnej fali powodziowej szykują się kolejne regiony woj. lubuskiego. Służby i mieszkańcy nieustannie pracują w terenie, budując i umacniając wały przeciwpowodziowe, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się fali powodziowej.

Prognozowany wstępnie trend anomalii temperatury powietrza na okres od 28.09.2024 r. do 5.10.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarow przyległych

spore ochłodzenie w kraju
Spore ochłodzenie w kraju na przełomie września i listopada. Pojawia się ujemna anomalia w Europie

Koniec tygodnia charakteryzuje się stabilną oraz wyżową pogodą i występowaniem dużych dobowych amplitud temperatury. Pojawiają się miejscami głównie w rejonach podgórskich i górskich przygruntowe przymrozki. Lokalnie jednak ujemna temperatura pierwszy raz w tym sezonie wystąpiła poza górami, uwzględniając rejony Podlasia i Ziemi Świętokrzyskiej. Pisałem o tym szerzej w poprzednich wpisach na łamach naszego portalu. Wygląda na to, że na przełomie września i października regionów z przymrozkami w czasie nocy radiacyjnych powinno przybyć.

Zobacz też: Silne przymrozki w Polsce. W tych regionach temperatura minionej nocy spadła przy gruncie do blisko -5℃ 

Opadów nie zabraknie w nowym tygodniu, lecz sumy będą dużo niższe niż w minionych tygodniach

Okres wyżowej i słonecznej oraz spokojnej pogody już na początku przyszłego tygodnia dobiegnie końca, co ma mieć związek z likwidacją blokady wyżowej i odbudową cyrkulacji atlantyckiej atmosfery i wędrówką ośrodków niżowych z frontami z zachodu na wschód. Opady do Polski wkroczą już we wtorek i będą wędrować z zachodu na wschód naszego kraju, co ma mieć związek z przechodzeniem aktywnego frontu atmosferycznego. Kolejne większe opady atmosferyczne prognozowane są w okolicach 26 września 2024 r., jak i też miejscami w piątek, gdy to pojawić może się większa jesienna wichura i lokalne burze. W sobotę mogą wystąpić na przeważającym obszarze kraju przelotne opady deszczu, natomiast pod koniec weekendu i miesiąca powinniśmy zacząć dostawać się w zasięg wyżu, który zapewni krótką stabilizację pogody. Na dużą uwagę zasługuje również fakt, że noce na przełomie września i października będą często charakteryzować się jednocyfrowymi wartościami na termometrach, a w sprzyjających warunkach wystąpią przymrozki.

Prognozowana akumulacja opadów do 30 września 2024 według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy nie grożą Polsce
Prognoza z ECMWF nie wskazuje, by do 30 września były silne ulewy w kraju

Radykalne ochłodzenie

Wygląda więc na to, że najgorętsza część tego roku dobiegła już końca. Wkraczamy w okres jesieni, która charakteryzować będzie się coraz niższymi temperaturami w ciągu dnia, jak i też występowaniem coraz chłodniejszych nocy z jednocyfrowymi wskazaniami na termometrach. Noce będą ulegać wyraźnemu wydłużeniu, natomiast dni z operacją słoneczną będą coraz krótsze. Nieuniknione są też okresy z mgłami i niskimi chmurami stratus, które coraz wolniej będą się rozpraszać pod wpływem coraz słabiej docierających promieni słonecznych i w październiku mogą utrzymywać się przez większą część dnia. Jesień fenologiczna będzie się nam rozkręcać w wielu regionach Polski. Ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej połowy października 2024 r.

Spodziewany trend temperatury powietrza do 7 października 2024 r. według modelu ECMWF Ensemble

pogoda na kolejne tygodnie według ECMWF - Ensemble
Prognozowany trend w pogodzie na kolejne tygodnie

Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów na przykładzie Warszawy według modelu GFS-Ensemble

pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie
Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie według modelu GFS-Ensemble dla Warszawy

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, meteo.imgw.pl, tropicaltidbits.com, meteologix.com