Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dużo opadów, będzie ponad 20°C i burze


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dużo opadów, temperatura powyżej normy i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie od 27.09.2020 do 13.10.2020.

Tegoroczny wrzesień rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Na zachodzie zanotowano nawet upał. Okresów chłodu było niewiele.

Przebieg temperatury za okres od 1.09.2020 do 26.09.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010 można prześledzić poniżej. Dane: meteomodel.pl

W wielu miejscach Polski temperatura za okres od 1.09.2020 do 25.09.2020 jest powyżej normy termicznej dla września i bardziej typowa dla okresu lipca i sierpnia, gdyż średnia temperatura w okolicach 15°C jest przypisywana dla termicznego lata. Dane: meteomodel.pl

Średnio wrzesień jest cieplejszy o 2 stopnie od normy wieloletniej z okresu 1981-2010, gdzie zanotowane najwyższe anomalie z podziałem na województwa można prześledzić poniżej. Dane: meteomodel.pl

Sprawdźmy jeszcze prognozowaną anomalię temperatury do 30 września 2020. Jak widać w całym kraju temperatura będzie powyżej normy termicznej dla 9 miesiąca roku. Dane: meteomodel.pl

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 27.09.2020 do 3.10.2020 według modelu ICON.

Pogoda. Sprawdź, co czeka nas na przełomie września i października

W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem niżu z centrum nad północną częścią kraju. Dość nietypowo występuje podział na cieplejszą północ i północny-wschód oraz chłodniejszy pozostały obszar RP. Kolejne dni to dominacja pogody niżowej, lecz opadów będzie mniej niż w weekend.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.09.2020, 12 UTC

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 27.09.2020, 18 UTC

Miejscami występuje w niedzielne popołudnie opady deszczu na wschodzie, centrum i zachodzie oraz północnym-zachodzie.

Przeważający obszar naszego kraju jest już w znacznie chłodniejszej masie powietrza. Od południa zaczynają postępować rozpogodzenia w kierunku północnym.

Pogoda. W poniedziałek poprawa pogody w wielu rejonach Polski, lecz lokalnie spadnie słaby deszcz

W poniedziałek Polska przez krótki okres czasu znajdzie się w zasięgu klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Rosji, lecz w drugiej połowie dnia dostaniemy się w zasięg niżu znad Austrii. Z sektora południowo-wschodniego napływać będzie coraz cieplejsza, jak i też wilgotna masa powietrza. Nie wystąpią warunki sprzyjające rozwojowi burz. Opady deszczu wystąpią w południowej części kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.09.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia na obszarze Polski.

Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, okresowo duże, W południowej oraz centralnej i zachodniej części kraju możliwe są opady deszczu.

Prognoza zachmurzenia i opadów na poniedziałek według modelu SWISS-HD

Pogoda. Deszczowy i chłodny wtorek w naszej części Europy

We wtorek Polska będzie pod wpływem niżu znad Rumunii. Zachmurzenie będzie na ogół duże do całkowitego. W wielu miejscach Polski wystąpią opady atmosferyczne.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część dnia we wtorek.

Prognozowane zachmurzenie i obszar opadów na wtorek przez model SWISS-HD.

Pogoda. Środa z niżową pogodą w naszej części Europy

We środę pozostaniemy pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad Ukrainy. W wielu miejscach zachmurzenie będzie duże a nawet całkowite. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych. Północ kraju znajdzie się w zasięgu klina wyżu znad Rosji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.09.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na drugą część dnia ostatniego dnia września.

Pogoda. Początek października z wypełniającym się niżem znad Ukrainy i ociepleniem

We wschodniej części Polski zaznaczy się wpływ niżu znad zachodniej Ukrainy, tam też niewykluczone są słabe opady deszczu. Od zachodu zacznie nasuwać się zatoka rozległego, atlantyckiego niżu.

Prognoza temperatury powietrza na 1.10.2020 przez model GFS

Pogoda. Piątek z coraz wyższymi temperaturami w Polsce

Prognozy numeryczne wskazują, że w drugi dzień października nasza część Europy znajdzie się pomiędzy długą falą górną a wyżem znad Rosji. Z południa i południowego-wschodu zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza. Słabe opady deszczu są prognozowane na Pomorzu Zachodnim i Lubelszczyźnie.

Topografia baryczna wraz z geopotencjałem dla wysokości 500 hPa

Prognoza temperatury powietrza na dzień 2.10.2020 model GFS

Pogoda. Proces odcięcia nad Europą Zachodnią, napływ bardzo ciepłej masy z południa i południowego-wschodu

Na krańcu długiej fali górnej dojdzie do zjawiska odcięcia. Powstanie rozległy odcięty wielocentryczny niż. Cała Polska znajdzie się w zasięgu rozległej zatoki niżu znad Europy Zachodniej. Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, w pierwszej części dnia na wschodzie możliwe słabe opady deszczu na froncie ciepłym.

Topografia baryczna na dzień 3.10.2020 według modelu GFS.

Prognoza temperatury powietrza przez model GFS na sobotę.

Wyliczenia modelu ECMWF na sobotę

Pogoda. Niedziela z ochłodzeniem wkraczającym stopniowo od zachodu

Wiele wskazuje, że pod koniec pierwszego weekendu października od zachodu wkroczy do Polski front chłodny. Niewykluczone są opady atmosferyczne, a nawet burze. Miejscami na termometrach może być nawet 23°C/26°C. Najcieplej w tym czasie może być na południu, centrum, północy oraz wschodzie, lecz prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie.

Centrum rozległego niżu znajdzie się w tym czasie najprawdopodobniej nad Wyspami Brytyjskimi.

Prognoza temperatury powietrza na niedzielę, 4 października 2020 dla Polski.

Najprawdopodobniej w okolicach 5-6 dnia miesiąca wysokie temperatury jak na październik ograniczą swój zasięg do wschodniej części Polski. Miejscami popada również deszcz. Następnie zrobi się wyraźnie chłodniej.

Większość wiązek modelu GFS wskazuje na możliwość wystąpienia dni gorących pod koniec nadchodzącego tygodnia, co widać na grafikach poniżej.

Przeważnie w najbliższych 2 tygodniach temperatura będzie powyżej normy wieloletniej, bądź w pobliżu dla okresu 1981-2010.

Prognoza średniej anomalii temperatury na najbliższe 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. W Polsce na ogół temperatura będzie powyżej normy wieloletniej.

Najwyższa średnia dobowa temperatura powietrza panować ma w najbliższych 10 dniach w centrum i na wschodzie.

Wiele wskazuje, że szczególnie wysokie temperatury wystąpią w przyszły weekend w centrum, południu i wschodzie Polski.

Najwięcej deszczu w kolejnych tygodniach października spadnie na południu, wschodzie i centrum, natomiast najmniej na zachodzie.

Przeważnie znajdziemy się pod wpływem układów niskiego ciśnienia, dlatego zmienność pogody może być duża.