Wiele wskazuje, że na początku października poczujemy podmuch gorących mas powietrza z południa Starego Kontynentu. Nie będzie to jednak najprawdopodobniej tak długi ciepły okres jak we wrześniu, ale pierwszy weekend października przynieść może wysokie temperatury jak na początek 10 miesiąca roku. Temperatury ponad normę możliwe są jeszcze w drugim tygodniu nadchodzącego miesiąca.
Adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza rozpocznie się najprawdopodobniej w piątek 2 października 2020. Powiew ciepła odczujemy zwłaszcza na początku przyszłego weekendu i potrwa nawet do 5-6 października 2020, chociaż prognozy trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.
Napływowi bardzo ciepłej masy powietrza z południowego-zachodu sprzyjać ma ulokowanie nad Europą Zachodnią długiej fali górnej, która następnie ulegnie odcięciu i utworzy się rozległy niż wielocentryczny z centrami w rejonie Wysp Brytyjskich i Francji. Proces rozbudowy górnej zatoki niżowej na południe jest widoczny na grafikach poniżej. Następnie na krańcu długiej fali geopotencjalnej dojdzie do procesu odcięcia. My w tym czasie znajdziemy się po wschodniej stronie rozległego niżu, co spowoduje najprawdopodobniej napływ bardzo ciepłej masy powietrza do Polski.
Prognoza topografii barycznej i geopotencjału dla wysokości izobarycznej 500 hPa na okres od 3.10.2020 do 4.10.2020



W weekend temperatura w Polsce na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli 1500 m.n.p.g może być wyższa o 10-13 stopni od normy wieloletniej.


Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na okres od 4.10.2020 do 6.10.2020.




Bardzo ciepłe powietrze zaznaczy się w tym czasie na południu, zachodzie, południowym-zachodzie oraz w centrum i na wschodzie. Termometry w pierwszy weekend października pokazać mogą nawet 23°C/26°C. Prognozy te jednak zweryfikujemy w kolejnych dniach.





Niewykluczone, że pojawią się w naszej części Europy burze. Zwłaszcza w okolicach 5-6 października 2020, gdy front chłodny zacznie stopniowo wypierać ciepłe powietrze z Polski.
Energia dostępna drogą konwekcyjną na okres od 5.10.2020 do 6.10.2020.


Nie tylko amerykański model GFS prognozuje wysokie temperatury w pierwszy weekend października. Podobna prognoza jest europejskiego modelu ECMWF, który wskazuje na napływ bardzo ciepłej masy powietrza jak na październik z południowego-zachodu. Wyjątkowo ciepło ma być również w okolicach 5-6 dnia października według ECMWF.



Coraz więcej wiązek modelu GFS wskazuje na bardzo ciepły pierwszy weekend października, co widać na rycinach poniżej. Wysokie temperatury mogą utrzymać się jeszcze 5-6 października.


Wkrótce kolejne prognozy o spodziewanym ociepleniu na początku października. Prawdopodobieństwo wystąpienia znacznego ocieplenia ocenia się na 80%.
NAJNOWSZA POGODA DŁUGOTERMINOWA TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC