Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów powyżej 35°C sięgnie Polski, noce tropikalne i silne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mamy już prognozy sięgające swoim trendem 3 dekady sierpnia 2024 r. Przed nami ostatnie tygodnie meteorologicznego lata i wakacji, zatem warto sprawdzić, czy aura będzie łaskawa w tym czasie dla mieszkańców Polski.

Radykalna zmiana pogody sięgnie Polski

Specjalnie dla Czytelników naszego portalu dokonaliśmy przeglądu modeli europejskich i amerykańskich, aby zobrazować możliwy przebieg warunków atmosferycznych. Często w najbliższych tygodniach występować ma temperatura wyższa od normy wieloletniej. Potencjalne okresy ochłodzenia, jeśli wystąpią, to okażą się krótkotrwałe i na ogół słabe. Fala upałów powinna pojawić się już w nowym tygodniu, ze szczególnym uwzględnieniem przełomu 1 i 2 dekady sierpnia. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że przed nami kulminacja wysokich temperatur od początku tegorocznego sezonu letniego. Niewykluczone, że powrócą także po dłuższej przerwie noce tropikalne do kraju.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na okres od 4.08.2024 r. do 11.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

groźna pogoda w kraju
Upalna pogoda się we znaki

Pogoda upalna i okresami niebezpieczna w sierpniu 2024 r.

Początek nowego tygodnia, ze szczególnym uwzględnieniem poniedziałku przyniosą we wschodniej połowie naszego kraju opady i burze, które miejscami okażą się intensywne i mogą spowodować miejscami szkody w postaci zalań i podtopień oraz wiatru oraz wyładowań atmosferycznych. Niskie temperatury ustępować zaczną już od wtorku, gdy to zacznie zmieniać się sytuacja baryczna na obszarze Starego Kontynentu, warunkując napływ coraz cieplejszych mas powietrza do kraju. Na termometrach coraz częściej w kolejnych dniach nowego tygodnia po krótkim ochłodzeniu temperatura wzrośnie powyżej 25-33°C. Najchłodniej w tym czasie będzie w dalszym ciągu w rejonach podgórskich i górskich oraz wzdłuż dzielnic północnych, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego. Upał zacznie powracać do kraju w okolicach 7-9 sierpnia 2024 r. i z każdym dniem wartości powinny być coraz wyższe.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia w okresie od 4.08.2024 r. do 11.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i terenow przyległych

Niżowa pogoda i okresami burze

Dynamiczna pogoda i silny upał w prognozach

W przyszłym tygodniu jest szansa na najwyższą temperaturę od początku 2024 roku w Polsce. Skrajne prognozy modelu GFS pokazują ponad 40-42°C na przełom 1 i 2 dekady sierpnia. Jednak prawdopodobieństwo sprawdzenia się takiego scenariusza jest bardzo niskie i model amerykański GFS powinien zmniejszyć skalę upału w tym okresie podczas kolejnych aktualizacji GFS. Nie zmienia to faktu, że temperatura wyniesie być może nawet 30-37°C, w skrajnych przypadkach miejscami do około 38°C. Zdecydowanie bardziej stonowane prognozy na ten okres prezentują nam wyliczenia pochodzące z europejskiego modelu ECMWF, który na dalszy termin ma lepszą sprawdzalność niż jego konkurent w postaci modelu GFS z Ameryki.

Polecamy: Wichury uderzą z zachodu. Wiatr 100-110 km/h. To oznaka nadchodzącej jesieni?

Prognozowana anomalia opadów na okres od 4.08.2024 r. do 11.08.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne burze i dynamiczna pogoda
Pogoda długoterminowa i suchy okres, więcej opadów na północy i nieliczne burze w tym czasie

Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że w czasie pierwszej połowy sierpnia poczujemy największy upał od początku tego roku w Polsce. Kwestią otwartą pozostaje skala adwekcji, potencjał do wzrostów temperatury powietrza i długość potencjalnie najdłuższej fali upałów w 2024 roku z potencjałem do występowania nocy tropikalnych.

Prognozowany orientacyjnie zasięg i wysokość opadów na okres od 4.08.2024 r., 00Z do 11.08.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa i groźna aura w kraju
Pogoda długoterminowa pokazuje silne ulewy i groźne burze nad Polską

Wysoka temperatura i gwałtowne burze w Polsce

Minione dni przyniosły największe opady atmosferyczne o charakterze wielkoskalowym i konwekcyjnym na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie naszego kraju. Miejscami spadło ponad 70-80 mm, co doprowadziło do podtopień. W nowym tygodniu szczególnie intensywnie popada we wschodniej połowie kraju, gdzie dodatkowo wystąpią intensywne burze w Polsce. W kolejnych dniach tygodnia sumy opadowe nie okażą się duże i przeważać ma konwekcyjny charakter opadów z lokalnymi zjawiskami burzowymi. Często warunki okażą się stabilne. Sumy opadowe będą poniżej normy w wielu regionach, co szybko pogłębiać ma suszę. Więcej opadów powinno pojawić się z biegiem 2 dekady sierpnia.

Prognozowana wstępnie anomalia opadów na okres od 11.08.2024 r. do 18.08.2024 r. według modelu CFS

pogoda dynamiczna w kraju
Pogoda długoterminowa wskazuje więcej opadów i burz w 2 dekadzie sierpnia 2024 r.

Wygląda więc na to, że w pierwszej połowie sierpnia 2024 r. czeka nas kulminacja najwyższych temperatur od początku 2024 roku. Skrajne prognozy pochodzące z modelu GFS pokazujące 39-42°C nie sprawdzą się, co nie zmienia faktu, że będzie kilka stopni chłodniej, ale w dalszym ciągu upalnie. Prognozy wiązkowe pochodzące z ECMWF i GFS pokazują trend w kierunku 33-36°C. Jednak na bardziej szczegółowe prognozy potencjału upalnej pogody musimy jeszcze poczekać i będziemy to weryfikować w kolejnych dniach.

Prognozowany orientacyjnie trend w pogodzie według modelu ECMWF Ensemble do 18 sierpnia 2024 r. na przykładzie Warszawy

pogoda i zmiana
Pogoda i trend w kierunku upalnej pogody

Upalna aura w Polsce i krótkie okresy ochłodzenia

Reasumując, sierpień 2024 r. jest ostatnim miesiącem meteorologicznego lata i już za kilka tygodni dobiegnie końca. Wygląda na to, że najbliższe tygodnie przyniosą powszechne dni gorące i upalne w Polsce. Sporadycznie zdarzą się intensywne okresy z silną wymianą mas powietrza, co może prowadzić do rozwoju intensywnych burz. Ponadto mogą mieć miejsce w najbliższych dniach i tygodniach noce tropikalne, które wynikać będą z okresowych napływów zwrotnikowego powietrza do naszej części Europy. Często w perspektywie 10-16 dni na termometrach zobaczymy około 25-30°C. Czasem jednak temperatura może przekraczać 33-36°C. Najcieplejszymi regionami okażą się dzielnice południowe i zachodnie oraz centralne i częściowo wschodnie, natomiast najniższe temperatury będą notowane w rejonach podgórskich i górskich oraz nad morzem i na północy. Wysoka temperatura i silne oraz jeszcze długie usłonecznienie sprzyjać ma intensywnemu parowaniu wody z gleby, co pogłębiać ma w wielu regionach suszę. Na rzekach powszechna okazać może się niżówka hydrologiczna, co spowoduje występowanie suszy hydrologicznej.

Sierpień 2024 r. zapisze się jako miesiąc ciepły. Największa dodatnia anomalia temperatury wystąpi na południu, centrum i wschodzie, natomiast najchłodniej będzie na północy w okolicach normy wieloletniej. Będzie to także miesiąc najprawdopodobniej suchy na przeważającym obszarze Polski

Pogoda długoterminowa. Prognozowany trend temperatury powietrza na 2 m i opadów według modelu ECMWF

duża zmiana pogody
Duża zmiana pogody w kraju i silne upały w prognozach

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, wxcharts.com, wetterzentrale.de