Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowne burze i pierwszy upał w tym roku. Nie zabraknie dni gorących w Polsce

burze nad Polską, potem śnieg

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowne burze i pierwszy upał w Polsce. Nie zabraknie również dni gorących, okresy chłodniejsze również się zdarzą, ale czerwiec powinien zapisać się lekko powyżej średniej klimatycznej.

Koniec wyjątkowo późnych przygruntowych przymrozków w Polsce

Noc z 4/5 czerwca 2023 r. będzie ostatnią, gdy to lokalnie pojawią się przygruntowe przymrozki. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia w kotlinach sudeckich i karpackich. Będzie to noc znacznie cieplejsza od ubiegłej, lecz ujemna temperatura jest możliwa zwłaszcza w woj. pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim w drugiej części nocy i nad ranem. Ujemna temperatura zdarzyć może się na linii gruntu również w woj. podlaskim i mazowieckim i lubelskim. Kolejne noce nie powinny już przynosić przymrozków i temperatura przez całą dobę ma być dodatnia na wysokości 2 metrów i przy gruncie.

Wstępna temperatura maksymalna powietrza na okres od 4.06.2023 r. do 13.06.2023 r. w oparciu o model ECMWF dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

dni gorące i upalne
Dni gorące w prognozach ECMWF, ale niektóre modele widzą pierwszy upał w tym roku

Prognoza wstępnej maksymalnej temperatury powietrza na okres od 5.06.2023 r. do 14.06.2023 r. w oparciu o model WRF-GFS Medium dla Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa sugeruje dni upalne
Pogoda długoterminowa pokazująca dni gorące i pierwszy upał według modeli liczonych w IMGW

Pogoda długoterminowa wskazuje na powrót niżowego wzoru pogody

Wzrost dynamiki w pogodzie będzie obserwowane w nadchodzącym tygodniu – wskazuje nasza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Temperatury w zbliżającym się tygodniu oraz w drugiej dekadzie czerwca będą najczęściej charakterystyczna dla lata. Niewykluczone, że do połowy bieżącego miesiąca odnotujemy pierwsze dni upalne w niektórych regionach naszego kraju. Nie widać jednak w naszych szerokościach geograficznych fal upałów. Dni z temperaturą w normie i poniżej normy będą mieć miejsce do początku trzeciej dekady miesiąca, ale przewaga dni z temperaturą powyżej średniej klimatologicznej ma być wyraźna i nie będzie tak zimno jak w dobiegający końca weekend.

Zobacz też: Nawałnice na południu. Potężne ulewy zalewają miasta. Niż przełamie antycyklon i burze pojawią się w Polsce

Wygląda na to, że przerwana zostanie blokada wyżowa i nasuną się zatoki niżowe i płytkie niże z frontami atmosferycznymi, dlatego też częściej pojawiać będą się opady i burze. Pierwsze zjawiska burzowe po kilkudniowej przerwie pojawią się około 6 czerwca 2023 r. Już w niedzielę zostaliśmy odcięci od powietrza pochodzenia arktycznego i kolejne dni będą w przewadze coraz cieplejszych mas z kierunków południowych o zwiększonej zawartości wilgoci i podwyższonej chwiejności termodynamicznej. Spodziewamy się burz, które lokalnie spowodują szkody.

Początek czerwca rozczarowuje, bo średnia obszarowa anomalia jest ponad 2°C poniżej normy z lat 1991-2020 r. dla Polski. Są regiony, gdzie temperatura jest blisko 4°C niższa za pierwsze 3 dni meteorologicznego lata względem analogicznego okresu bazowego.

Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.06.2023 r. do 3.06.2023 r. według danych z sieci pomiarowej IMGW dla Polski, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa. widać silne ocieplenie w Polsce
Zimny początek czerwca, ale trend ulegnie zmianie i przymrozki ustąpią

Dodatnia anomalia spowoduje zmianę trendu za 1 dekadę czerwca 2023 w Polsce

Warto również zerknąć na prognozowaną średnią anomalie temperatury powietrza na okres od 4.06.2023 r. do 10.06.2023 r. w oparciu o model ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r. Widzimy, że ujemna anomalia temperatury ustąpi z naszej części Europy i już od jutra wartości będą w normie i lekko powyżej normy. Dni gorące zaczną być zjawiskiem powszechnym w naszych szerokościach geograficznych. Dodatkowo w niektórych regionach otrzemy się o granice dni gorących i upalnych.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 4.06.2023 r. do 10.06.2023 r., biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

dynamiczna pogoda w Polsce
Pogoda długoterminowa sygnalizuje temperaturę powyżej normy w Polsce w kolejnych dniach

Pojedyncze dni upalne do połowy czerwca możliwe, lecz fali upałów nie będzie

Wiele wskazuje, że w okolicach 7-10 czerwca 2023 r. na obszarze Polski możemy odnotować pierwsze dni upalne. Aczkolwiek nie w całym kraju. Niewykluczone, że temperatura w drugiej połowie tygodnia sięgnie 27°C/30°C, być może punktowo 31°C. Wiele będzie jednak zależeć od skali adwekcji ciepłego powietrza oraz występowania zachmurzenia konwekcyjnego i lokalnych burz z gradem, które mogą utrudnić w tym okresie osiągniecie pierwszych w tym roku dni upalnych.

Poniższe prognozy orientacyjne pokazują nam zasięg opadów i ich możliwą akumulacje. Musimy pamiętać, że w półroczu ciepłym dominują konwekcyjne opady. Dlatego precyzyjne prognozy opadów i burz nie istnieją dla niewielkiego obszaru. Czasem prognozowanie burz sprawia duże problemy modelom na 1-2 dni do przodu przy dynamicznych sytuacjach.

Widzimy, że ECMWF największe opady prognozuje na północy. Jednak nie potwierdza tego ostatnia prognoza GFS, która pokazuje najwięcej opadów w dzielnicach południowych.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza akumulacji i zasięgu opadów do 14 czerwca 2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa według ECMWF dla Polski
Odmienna prognoza ECMWF dla Polski

Prognoza wstępnego zasięgu i akumulacji opadów do 13 czerwca 2023, 12 UTC według modelu GFS dla Polski

pogoda długoterminowa. duże opady i burze w Polsce
Pogoda długoterminowa. GFS pokazuje mniejszy obszar opadów niż ECMWF

Dni gorące i możliwe silne burze nad Polską

Przyszły tydzień nie będzie tak suchym okresem, porównując do przełomu maja i czerwca, gdy dominowała przeważnie wyżowa pogoda i w wielu regionach przez wiele dni nie spadła ani jedna kropla deszczu. Od południa będą napływać do nas cieplejsze, wilgotne i chwiejne masy powietrza, w których z powodzeniem tworzyć mają się burze. Możliwe są opady gradu i silne ulewy powodujące podtopienia. Niektóre z ośrodków burzowych wykazywać mogą się podwyższoną aktywnością elektryczną. Dominować ma przeważnie konwekcyjny charakter opadów. Dlatego opady mogą być mocno nierównomierne i w niezbyt dużym stopniu zmniejszą postępującą suszę meteorologiczną i hydrologiczną oraz wysokie, jak i też ekstremalne zagrożenie pożarowe. Na ogół temperatury będą wysokie jak na czerwiec, dodatkowo parność wzmagać ma wysoka wilgotność powietrza.

Prognoza wiązkowa temperatury na 2 m i wiązek opadów atmosferycznych do 20 czerwca 2023 r. w oparciu o model ECMWF

temperatura powyżej normy w Polsce
Pogoda długoterminowa sygnalizuje temperaturę powyżej normy

Niżowa pogoda w kolejnych dniach

Burze zaczną pojawiać się już 6 czerwca 2023 r. nad Polską i w kolejnych dniach ma ich przybywać w wielu regionach. Duża dynamika w pogodzie i częste zjawiska konwekcyjne są widoczne w prognozach modeli numerycznych dla wielu obszarów naszego kraju do początku drugiej dekady mijającego miesiąca. Każdego dnia będziemy opisywać, gdzie możemy spodziewać się zjawisk burzowych. Dlatego, że nie da się ich prognozować z dużą precyzją na kilka dni do przodu.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązkowa temperatury na 2 m i opadów wstępnie do 20 czerwca 2023 r. w oparciu o model ECMWF

pogoda długoterminowa wskazuje dni upalne w Polsce
Pogoda długoterminowa wskazuje na dni upalne w Polsce

Reasumując, przyszły tydzień i druga dekada czerwca przyniesie więcej opadów i lokalnych burz. Konwekcyjny charakter opadów może jednak nie rozwiązać do końca problemu pogłębiającej się suszy. Możliwy jest pierwszy upał. Głównie w okolicach 7-10 czerwca 2023 r., ale nie widać w wyliczeniach modeli fali upałów. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla lata termicznego, lecz nie dostrzegamy w prognozach, aby pojawiły się pierwsze w tym roku noce tropikalne.

Prognozy pogody monitorujemy i kolejne istotne informacje podamy już jutro.

Fanipogody.pl