Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odwilż zmierza do Polski, mróz wycofa się na wschód. Ponad +12°C, wichury, częste opady, a nawet lokalne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nagła odwilż zmierza do Polski. Rozpocznie się już w poniedziałek od zachodu. Mróz zacznie wycofywać się dalej na wschód. W trzeciej dekadzie grudnia na termometrach temperatura może osiągnąć 12°C, a nawet być o 1°C/2°C wyższa w zasięgu wiatru fenowego w południowej części kraju. Zdarzą się częste opady do końca roku, warunki pogodowe okażą się zmienne. Niewykluczone są również wichury i burze. Sprawdzimy najnowsze prognozy na przełom 2022/23 roku.

Pogoda długoterminowa. Grudzień 2022 zapisze się jako chłodny w Polsce

Zgodnie z prognozami grudzień 2022 charakteryzuje się wartościami poniżej normy wieloletniej przez wiele dni i tygodni. Średnia obszarowa anomalia za okres od 1.12.2022 do 17.12.2022 oscyluje w okolicach -2,3°C. Największe ujemne odchylenie od normy jest na północy i częściowo zachodzie, gdzie temperatura jest niższa o nawet 3°C/4°C od normy dla okresu ref. 1991-2020. Najcieplej jest na krańcach południowo wschodnich, gdzie temperatura oscyluje w okolicach normy wieloletniej. Nadchodzi jednak wyraźna zmiana trendu, gdyż przed świętami uaktywni się zachodnia cyrkulacja atmosfery i spowoduje transport cieplejszych mas powietrza z zachodu, południowego zachodu Starego Kontynentu.

Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.12.2022 do 17.12.2022, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Odwilż zmierza do Polski, mróz wycofa się na wschód. Ponad +12°C, wichury, częste opady, a nawet lokalne burze
Grudzień 2022 do tej pory jest zimny w Polsce

Pogoda długoterminowa. Idzie gwałtowna odwilż do Polski

Z prognoz wynika, że przed nami tylko dwie doby z ujemną anomalią dobową temperatury na obszarze Polski. Jednak już w poniedziałek, 19 grudnia 2022 r. od zachodu zacznie wkraczać odwilż. W czasie odsuwania mroźnego powietrza arktycznego na wschód przez front ciepły, pojawią się w wielu regionach opady marznącej mżawki i deszczu, które spowodują gołoledź. Już jutro w drugiej części dnia ta strefa frontowa wędrować ma z zachodu na wschód, przynosząc groźne warunki na drogach i chodnikach. Tuż za strefą frontu ciepłego, zacznie płynąć znacznie cieplejsze powietrze polarnomorskie z południowego zachodu. Od wtorku na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie dodatnia za dnia. Początkowo jednak nocami może występować lekki mróz, powodując występowanie oblodzenia dróg i chodników po dziennych roztopach w naszym kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia dobowa temperatury na okres od 19.12.2022 do 24.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

gwałtowna odwilż w Polsce
Pogoda długoterminowa. Gwałtowna odwilż w Polsce

Opisywana odwilż spowoduje redukcje dużej ujemne anomalii temperatury. Jednak w dalszym ciągu na przeważającym obszarze Polski do 24 grudnia, obserwowana ma być temperatura miesięczna poniżej normy. Średnia obszarowa zmniejszy się z około 2,3°C w okolice -1,3°C. Napływ cieplejszych mas powietrza wystąpi za sprawą uaktywnienia się cyrkulacji strefowej atmosfery. Spowoduje pojawienie się niewielkiej dodatniej anomalii temperatury na krańcach południowo-wschodnich.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii miesięcznej temperatury, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 do wigilii, 24 grudnia 2022 w Polsce

nadchodzi ocieplenie do Polski
Nieco zredukowana zostanie ujemna anomalia w 3 dekadzie grudnia

Pogoda długoterminowa. Cyrkulacja strefowa sprowadzi odwilż do naszego kraju

Po przejściu mobilnego wyżu o imieniu Kaspar z wysokim ciśnieniem atmosferycznym, które sięga 1040 hPa, dostaniemy się w zasięg cyrkulacji atlantyckiej. Warto dodać, że dziś centrum tego ośrodka wyżowego znajduje się dziś nad południową częścią naszego kraju. Jest to wędrowny wyż, który ustępuje na wschód w kierunku Ukrainy. Już najbliższej nocy znajdzie się nad zachodnią Ukrainą i ustępować ma pod naporem atlantyckiego niżu, który przyniesie odwilż w naszych szerokościach geograficznych na przełomie 2 i 3 dekady grudnia.

W najbliższych 10 dniach południe kontynentu pozostanie na ogół pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia, które mogą nawet przybrać nawet formę wału wysokiego ciśnienia, który nie zawsze okaże się pogodny. Północ Europy będzie w zasięgu wędrujących na ogół z zachodu na wschód niżów barycznych z systemami frontów atmosferycznych.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

wzrośnie dynamika w pogodzie
Zmieni się rozkład pola ciśnienia i geopotencjału w kolejnych dniach, Atlantyk wpłynie na pogodę pod koniec roku

Napływ cieplejszych mas powietrza w zasięgu cyrkulacji strefowej, spowoduje proces topnienia pokrywy śnieżnej, gdyż temperatura na przeważającym obszarze Polski przejdzie na plus już na początku trzeciej dekady grudnia. Dodatkowo pokrywa śnieżna zacznie zmniejszać się z dnia na dzień, gdyż często pojawić mają się opady atmosferyczne. Z uwagi na wzrost gradientu barycznego, nasili się prędkość wiatru w rejonach górskich i podgórskich, ale także na nizinach i wyżynach. Niewykluczone, że spełnione zostaną kryteria dla wichury i prędkość wiatru osiągnie, a nawet przekroczy 72 km/h. Prognozy wskazują, że najwyższe wartości na termometrach powinny zostać odnotowane w wigilię i wtedy może być ponad 9°C/13°C w wielu regionach.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS/CFSR

pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy
Ciepło w Polsce

Zimny poniedziałek w wielu regionach, od wtorku odwilż obejmie całą Polskę do końca dnia

Najbliższy poniedziałek będzie jeszcze mroźny na sporym obszarze kraju. Noc z niedzieli na poniedziałek, przyniesie w rejonach dużych przejaśnień i rozpogodzeń znaczne spadki temperatury, nawet do wartości poniżej -20°C lokalnie. Zimny ma być jutrzejszy poranek. Dodatkowo w warunkach słabego wiatru, może pojawić się duże stężenie pyłów zawieszonych. Od wtorku, 20 grudnia 2022 odwilż obejmie bez wyjątku całą Polskę. Noce jednak początkowo mogą być z ujemną temperaturą, dlatego chodniki i gorzej utrzymane drogi zimą mogą być oblodzone. Najcieplej w trzeciej dekadzie miesiąca ma być na południu, południowym zachodzie i zachodzie. W południowej połowie kraju najcieplej będzie w zasięgu wiatru halnego. Przyspieszy to dodatkowo proces topnienia pokrywy śnieżnej w górach i na obszarach podgórskich. Wzrośnie zagrożenie lawinowe, dlatego odradzamy wędrówki w doliny i wyższe partie gór.

Duże ocieplenie na święta w Polsce

Skala ocieplenia będzie duża, mając na uwadze długi okres z panującą zimą termiczną w minionych tygodniach. Pomijając obszary górskie, we wschodniej połowie kraju leży ponad 30-40 cm śniegu. Od wtorku tak duża pokrywa śnieżna zacznie sukcesywnie znikać. Jednak do świąt raczej nie ustąpi całkowicie na tym obszarze, ale będzie to brzydki zleżały i topniejący śnieg. Drogami i chodnikami będzie płynąć woda po topniejącym śniegu. Najbardziej zimowe warunki utrzymają się w szczytowych partiach gór. Jednak na tym obszarze turyści będą musieli uważać okresami na wiatr halny a nawet lawiny śnieżne. Okresami powyżej 1200-1500 metrów nad poziomem morza popada śnieg i deszcz ze śniegiem.

Grubość pokrywy śnieżnej, 18 grudnia 2022, 7:00 na stacjach PSHM w Polsce

dużo śniegu w Polsce
Duża pokrywa śnieżna w górach i na wschodzie

Pogoda długoterminowa. Warunki pogodowe okażą się dynamiczne w Polsce

Niżowy wzór pogody da się znaki w przedostatnim tygodniu roku. Często przez nasz kraj przechodzić będą zatoki niżowe z frontami atmosferycznymi. Już w poniedziałek na zachodzie i północy Polski zaznaczy się front ciepły z opadami atmosferycznymi. W początkowej fazie mogą być o charakterze marznącym. Następnie w nocy z poniedziałku na wtorek opady atmosferyczne, które mogą spowodować gołoledź przesuną się na wschód, północny wschód. We wtorek szczególnie na północy kraju zaznaczą się opady atmosferyczne w formie ciekłej. Środa przyniesie pochód następnego frontu atmosferycznego z zachodu na wschód, przynosząc opady deszczu na przeważającym obszarze naszego kraju.

Pod koniec przyszłego tygodnia zaznaczy się wpływ kolejnych ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim. Wyraźnie nasili się również prędkość wiatru nie tylko w górach, ale także na terenach niżej położonych. Niewykluczone, że w okresie świątecznym doświadczymy wichury na nizinach i wyżynach. Dodatkowo przy dużej dynamice w troposferze, możliwe jest pojawienie się lokalnych burz. Jedynie wysoko w górach wówczas możliwe są opady śniegu. W kolejnych dniach będziemy publikować bardziej precyzyjne prognozy pogody.

Prognozowane sumy opadowe wstępnie na okres od 18.12.2022 do 28.12.2022, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF HRES

niżowy wzór pogody w kolejnych dniach
pogoda długoterminowa wskazuje na niżowy wzór pogody

Święta z odwilżą w wielu regionach Europy

Święta powinny minąć pod znakiem dodatnich temperatur na przeważającym obszarze Polski także w porze nocnej. Do drugiego dnia świąt powinniśmy zostać w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Po świętach jest szansa na ochłodzenie. Wówczas to w tylnych częściach cyklonów napłynąć może chłodniejsze powietrze z północy przejściowo i może spaść śnieg. Sygnalizuje nam to tak model amerykański GFS. Natomiast ECMWF daje kontynuacje cieplejszego wzorca pogodowego, gdy to cyklony atlantyckie po swoich wschodnich stronach będą sprowadzać cieplejsze powietrze, przynosząc kontynuacje temperatur charakterystycznych dla przedzimia termicznego i okresowymi nocnymi spadkami temperatury poniżej zera w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązkowa na okres od 18.12.2022 do 2.01.2023 według modelu ECMWF dla Krakowa

duża odwilż nadchodzi do Polski
Ociepli się gwałtownie w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów według GFS na przełom 2022/23

Wiązki modelu GFS na przełom 2022/23 roku wskazują na zmianę trendu w pogodzie na obszarze całej Polski. Chłodniej może zrobić się dopiero na ostatnie dni mijającego roku, ale skala ochłodzenia z uwagi na odległy termin nie jest znana.

Pogoda długoterminowa. Wiązki temperatury i opadów dla Warszawy według modelu amerykańskiego na kolejne tygodnie

zmieni się cyrkulacja atmosferyczna
Drastyczna zmiana pogody

Pogoda długoterminowa. ECMWF i jego trend temperatury oraz opadów na przełom 2022/23 dla Warszawy

duża dynamika w pogodzie
Ocieplenie na święta, po świętach może się ochłodzić i spaść śnieg na nizinach i wyżynach

Fanipogody.pl