Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiemy, kiedy koniec ulewnych opadów, burz i powodzi w Polsce. Będzie silne ocieplenie powyżej 26 stopni

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzamy, jak wygląda trend w pogodzie na drugą połowę września, gdy to na początku 3 dekady mijającego miesiąca wkroczymy w astronomiczną jesień. W coraz większym stopniu rozwijać ma się jesień fenologiczna.

Pogoda się radykalnie zmieni i nadejdzie blokada wyżowa

W pierwszej połowie mijającego miesiąca doświadczyliśmy suszy, upalnych dni, nocy tropikalnych, jak i też krótkie epizody z niższymi temperatura od normy wieloletniej. Dodatkowo w ostatnich dniach na południowym zachodzie kraju występują powodzie. Wynikają one, że w krótkim czasie spadła w wielu regionach 6-miesięczna norma opadowa dla tych regionów.

Z najnowszych prognoz wynika, że druga część miesiąca przyniesie powrót wyżowej pogody. Dlatego też ustabilizowane zostaną warunki atmosferyczne w naszej części Europy. Okresy z mgłami i zamgleniami również będą miejsce coraz częściej w porze nocnej i porannej w kraju.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza orientacyjnie w okresie od 15.09.2024 r. do 24.09.2024 r. na podstawie modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 15.09.2024 r. do 24.09.2024 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

pogoda się zmienia i dynamiczna trend
Pogoda długoterminowa wskazuje na ogól letnie temperatury, lecz już bez upałów. Początek jesieni również bez radykalnego ochłodzenia. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Polecamy: Wichura blisko Polski.

Wróci letnia pogoda, lecz już bez upału

Druga połowa mijającego tygodnia charakteryzują się dominacją niżowej pogody, która jest spowodowana przez cyklon z rodowodem genueńskim o imieniu Borys, który został zablokowany w naszej części Europy przez ośrodki wysokiego ciśnienia ulokowane nad Rosją i Europą Zachodnią. Największe sumy opadowe w minionych dniach są notowane na południu i południowym zachodzie, gdzie na skutek opadów w wysokości 200-400 mm, doszło do powodzi regionalnych. Niestety 2 osoby poniosły śmierć. Wysokie zagrożenie powodziowe utrzyma się jeszcze przez kilkadziesiąt godzin, gdy to spływać będą kolejne porcje wody po dzisiejszych opadach, ale także w minionych dniach, które wystąpiły na terytorium Czech. Wraz z początkiem nowego tygodnia czeka nas ponownie wkroczenie w suchy okres synoptyczny i ilość opadów na przełomie 2 oraz 3 dekady września będzie poniżej normy wieloletniej, co ma mieć związek z rozbudową ośrodka wysokiego ciśnienia i jego klina, finalnie przyjmując formę wału wyżowego.

Pojawi się dużo pogodnych dni, dodatkowo na termometrach powrócą w wielu regionach letnie wartości na termometrach. Najpierw utrzyma się niecodzienne różnica w wartościach na termometrach, gdy to najcieplej będzie na północy i północnym wschodzie i wschodzie naszego kraju i chłodniej na południu.

Prognozowany trend anomalii temperatury powietrza na okres od 15.09.2024 r. do 22.09.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

radykalna zmiana pogody
Pogoda podzieli Polskę początkowo. Dodatnia anomalia temperatury w prognozach

Prognozowany trend anomalii temperatury powietrza na okres od 22.09.2024 r. do 29.09.2024 r. Według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

przełom w pogodzie w Polsce
Duża zmiana warunków pogodowych

Duża zmiana aury i powróci wyżowa aura

Wycofa się więc niżowa pogoda z kraju i powróci stabilna oraz wyżowa aura. Ośrodki niżowe będą kształtować pogodę głównie na południu Starego Kontynentu, gdzie warunki pogodowe będą kształtowane przez ośrodki niżowe. W naszej części zaznaczy się w tym czasie pole podwyższonego ciśnienia, które przyjmie formę wału wysokiego ciśnienia, stanowiąc istotny element blokady cyrkulacji strefowej atmosfery. Wał wyżowy ma rozciągać się w pasie od Federacji Rosyjskiej, dalej przez Półwysep Fennoskandzki, sięgając dalej nad Wyspy Brytyjskie i nie będzie to tylko kilkudniowa stabilizacja pogody.

Prognozowana anomalia ciśnienia w okresie od 15.09.2024 r. do 22.09.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda się zmienia w kraju
Pogoda wyżowa w kraju zapanuje w nowym tygodniu i wpływ na pogodę będzie miał wał wyżowy

Uspokojenie w pogodzie sięgnie Polski

Na południu Europy w tym czasie będzie nietypowo dominować ujemna anomalia temperatury i wpływ ośrodków niskiego ciśnienia, które będą powodować opady deszczu i burze. Na upał w Polsce podczas drugiej połowy września nie mamy już szans, lecz maksymalnie zobaczymy nawet 25-28℃, co oznacza, że przekroczony zostanie próg dni gorących. Najwyższa dodatnia anomalia temperatury będzie na wschodzie, północnym wschodzie i północy Polski, natomiast niższa na południu.

Na początku nowego tygodnia czeka nas na przeważającym obszarze naszego kraju suchy okres synoptyczny. Szczególnie w pierwszej części tygodnia, zatem w poniedziałku do środy na przeważającym obszarze Polski wystąpi na ogół suchy okres synoptyczny. Jeśli gdzieś popada, to będą to opady znacznie słabsze niż w minionych dniach. Rozległy obszar podwyższonego ciśnienia, który przyjmie formę wału wyżowego, zapewni nam piękną pogodę w kolejnych dniach. Szczególnie słonecznie zapowiada się druga część przyszłego tygodnia na przeważającym obszarze naszego kraju.

Woda zacznie opadać w kolejnych regionach podczas nowego tygodnia. Będzie dużo dni pogodnych

Wygląda więc na to, że zmiana sytuacji barycznej pozwoli nam odpocząć od kilkudniowych ulew i burz. Występują one począwszy od czwartku nad Polską. Ustąpi niż genueński, który od kilkudziesięciu godzin psuje pogodę, przynosząc, ulewy, burze, a nawet i lokalne trąby powietrzne. Na wielu rzekach popraw się sytuacja hydrologiczna i zacznie spadać poziom wód oraz natężenie przepływu w rzekach. Niestety już wiadomo, że straty będą ogromne i fala na rzece może przejść również przez Wrocław, powodując duże szkody. W innych regionach, gdzie duża woda opadnie służby i mieszkańcy przystąpią do usuwania skutków żywiołu.

Podczas ostatniej dekady września zaznaczy się okresami niżowa pogoda. Zacznie padać częściej, lecz sumy opadowe będą dużo niższe niż w minionych dniach. Przez 3 dni w wielu regionach na południu i południowym zachodzie spadła 6-miesięczna norma opadowa dla tych regionów, powodując powodzie. Szczególnie powodziami zostały dotknięte Głuchołazy i Kłodzko, Nysa. Dominować powinien w najbliższych tygodniach konwekcyjny charakter opadów, natomiast w mniejszym stopniu wielkoskalowym.

Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów na okres od 15.09.2024 r. do 1.10.2024 r. według modelu GFS-ensemble

radykalna zmiana aury
Pogoda wskazuje obniżanie się temperatury powietrza z każdym kolejnym tygodniem

Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 m i opadów do 1 października 2024 r. według modelu GFS-Ensemble dla Wrocławia

Duża zmiana aury w Polsce
Zmiana w kierunku ochłodzenia

Zmiana warunków pogodowych w kierunku wyżowego wzorca. Jednak większa dynamika w pogodzie możliwa podczas 3 dekady września 2024 r.

Reasumując, wraz z początkiem nowego tygodnia zacznie zmieniać się sytuacja baryczna, dlatego przestanie wpływać na pogodę cyklon genueński z układem frontów atmosferycznych. Wyż zapewni nam stabilizacje warunków atmosferycznych, ale także wyraźny wzrost temperatury. Powrócą na przeważający obszar naszego kraju dni gorące i temperatura sięgnie nawet 25-28℃. Na skutek ulew wiadomo, że spadło w ostatnich dniach w naszej części Europy nawet 150-400 mm/m2. Natomiast na Śnieżce spadł pierwszy raz tej jesieni meteorologicznej śnieg, tworząc krótkotrwałą pokrywę śnieżną.

Jeszcze więcej śniegu spadło zgodnie z prognozami w Alpach. Tam zalega nawet 50-200 cm. informowaliśmy w minionych dniach, że na tym obszarze będą wyjątkowo silne śnieżyce spowodowane przez niż genueński. Co więcej w nowym tygodniu warunki pogodowe na obszarze Polski ulegną stabilizacji, co będą wynikać z oddziaływania rozległego wału wyżowego i większych zmian nie będzie najprawdopodobniej do końca weekendu. Jednak w pierwszych dniach jesieni dynamizm w pogodzie może być podwyższony, ale o szczegółach będziemy informować. Mogą pojawić się nawet wichury.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, modele.imgw.pl, wetterzentrale.de, tropicaltidbits.com