Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz, śnieg, burze i ujemna anomalia. Wiemy, kiedy nadejdzie silne ocieplenie do Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wiemy ile potrwa chłodny okres w pogodzie. Sprawdzamy, czy w kolejnych tygodniach będą dogodne warunki do rozwoju burz.

Pogoda długoterminowa. Zimny początek kwietnia, ale potem temperatury wzrosną

Początek kwietnia rozpoczął się z dużym ochłodzeniem. Będzie to na szczęście dość krótki okres, ale przełoży się, że 1 dekada kwietnia zapisze się jako chłodna. Z prognoz numerycznych wynika, że w połowie najbliższego tygodnia rozpocznie się wzrost temperatury. Zanim jednak tak się stanie, to pojawią się na nizinach opady śniegu i większy mróz nocami. W górach i na obszarach podgórskich realne są spadki temperatury poniżej -10°C.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 2.04.2023 r. do 8.04.2023 r. w oparciu o model ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje na krótkie ochłodzenie
Pogoda długoterminowa wskazuje krótkie, lecz silne ochłodzenie

Zaznaczy się w najbliższych dniach wpływ ośrodków wyżowych ulokowanych na północy i północnym wschodzie Starego Kontynentu. Okresami od południa, południowego wschodu podchodzić będą do nas ośrodki niżowe ze zwiększonymi porcjami wilgoci. Przyniosą opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu i rodzaju. W okresie Wielkanocy zacznie robić się stopniowo cieplej. Prognozowany jest dość nietypowy podział w pogodzie na cieplejszą północ i chłodniejsze południe oraz południowy wschód, gdzie nie zabraknie większych opadów atmosferycznych.

Przeczytaj również: Jaka pogoda na Wielkanoc 2023? Prognoza pogody mocno zaskoczy? Powietrze znad Morza Czarnego. Wybuch ciepła i burze?

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 2.04.2023 r. do 9.04.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa ujemna anomalia temperatura w Polsce
Pierwsza dekada kwietnia może wyjść poniżej normy

Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury na okres od 9.04.2023 r. do 16.04.2023 r. dla Europy według modelu CFSv2

pogoda długoterminowa i trend na drugą dekadę kwietnia
Pogoda długoterminowa wskazuje cieplejszą drugą dekadę kwietnia w Polsce

Wrócimy na chwilę do termicznego przedwiośnia, potem wróci wiosna termiczna

Wyraźnie sygnalizowaliśmy już pod koniec marca, że początek kwietnia będzie zimny. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okres od 2.04.2023 r. do 6.04.2023 r. Do 5 kwietnia nie ma szans w całym kraju na osiągniecie 10°C nigdzie w Polsce. W godzinach nocnych, na skutek silnej radiacji ciepła z gruntu, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, pojawi się mróz, który utrzyma się w wielu miejscach do wschodu słońca. W górach i na obszarach podgórskich nawet dwucyfrowy. Najniższe temperatury w tym czasie będziemy notować przy gruncie i nieco wyższe na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu. Pierwsza dekada kwietnia zapisze się jako chłodna. Przełom widać w prognozach dopiero w okolicach 9-10 dnia miesiąca.

Zobacz też: Silne ochłodzenie uderza. Będą opady śniegu, wystąpi również mróz poniżej -10°C w Polsce

Prognozowana średnia anomalia temperatury według modelu GEFS na okres od 9.04.2023 r. do 14.04.2023 r., biorąc pod uwagę okres bazowy 1981-2010 r.

pogoda długoterminowa wskazuje zmianę trendu
Pogoda długoterminowa z GEFS wskazuje zaleganie cieplejszych mas powietrza w drugiej dekadzie kwietnia 2023

Nie zabraknie opadów atmosferycznych

Najwięcej opadów zdarzy się do końca 1 dekady kwietnia na południu kraju. Pojawią się tam wielkoskalowe opady nawet o charakterze zimowym. Powiew zimy objąć może nie tylko obszary górskie i podgórskie, ale także niżej położone. Na szczęście trwałej zimy z tego nie będzie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana akumulacja i wstępny zasięg opadów do 10 kwietnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje sporo opadów na południu i mniej na północy
Pogoda długoterminowa sygnalizuje dużo opadów na południu

Z prognoz wiodących modeli wynika, że nasz kraj będzie pomiędzy wpływem wyżów znad Skandynawii i Rosji a oddziaływaniem ośrodków niżowych z centrami przeważnie na południe, południowy wschód od naszego kraju. Dlatego też na stabilne warunki pogodowe w pierwszej dekadzie kwietnia nie mamy co liczyć. Szczególnie dużo popada w dzielnicach południowych oraz na wschodzie, południowym wschodzie, gdzie zaznaczą się aktywniejsze strefy frontowe i niże.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza do około 5 kwietnia 2023 r. według modelu GFS

prognoza na kwiecień 2023
Pogoda długoterminowa wskazuje na zaleganie dłuższy czas wyżów na północy i północnym wschodzie

Pogoda długoterminowa. Będzie to wilgotny okres na południu Polski

Najmniej padać ma w pierwszej dekadzie na północy kraju, gdzie zaznaczy się wpływ wyżów znad Skandynawii. Nie oznacza to, że na tym obszarze opady atmosferyczne nie zdarzą się do 10 kwietnia 2023 r. Najwięcej padać ma na południu, południowym wschodzie i wschodzie, gdzie częściej pojawią się układy frontalne i niże baryczne. Jutro, tj. 3 kwietnia 2023 r. słabnące i ustępujące opady śniegu zdarzą się jeszcze w pierwszej części dnia na wschodzie, południowym wschodzie i południu naszego kraju.

Pogoda długoterminowa wskazuje na krótkie ochłodzenie

Możliwy atak zimy na początku tygodnia w Polsce

We wtorek opady zimowe niewykluczone są w województwach południowych oraz częściowo centralnym i zachodnim. W okolicach 5-6 kwietnia 2023 r. zaznaczy się w południowej połowie kraju bogaty w wilgoć niż wędrujący z południowego wschodu. Z uwagi na niepewną trajektorie niżu, musimy poczekać na kolejne realizacje modeli numerycznych. Mogą wprowadzić istotne korekty, jeśli chodzi o zasięg i natężenie opadów. Niewykluczone, że będziemy mieli do czynienia miejscami w województwach południowych z atakiem zimy z możliwym przyrostem pokrywy śnieżnej o nawet 10-35 cm. Głównie w rejonach górskich i podgórskich, chociaż nie można wykluczyć, że większy śnieg spadnie także w obszarach niżej położonych.

Pogoda długoterminowa w oparciu o wiązki ECMWF dla temperatury na 2 metrach i opadów

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury na 2 metrach i opadów na ponad 2 tygodnie dla Krakowa

Cieplej w drugiej dekadzie kwietnia w Polsce, możliwe częstsze lokalne burze

Do około 5-6 kwietnia w całym kraju temperatura będzie poniżej normy wieloletniej i bardziej charakterystyczna dla wczesnego przedwiośnia. W okolicach świąt Wielkanocnych wartości na termometrach zaczną coraz szybciej rosnąć, lecz nie od razu do przyjemnych wartości w całej Polsce. Pod koniec 1 dekady mijającego miesiąca zaczną przypominać wiosnę termiczną, nie zabraknie też opadów atmosferycznych, a nawet lokalnych burz w cieplejszych masach powietrza. Generalnie warunki pogodowe nie będą stabilne w najbliższych tygodniach i mogą ulegać dynamicznym zmianom. Dlatego prognozy nawet na okres powyżej 5-7 dni mogą źle obrazować trend. Zwłaszcza przy cyrkulacji południowo wschodniej, wschodniej. Zatem będziemy analizować prognozy codziennie w oparciu o świeże dane.

Pogoda długoterminowa sygnalizuje krótką adwekcje arktycznego chłodu, potem ocieplenie

Pogoda długoterminowa. Prognozowana temperatura maksymalna na okres od 2.04.2023 r. do 11.04.2023 r. w oparciu o model ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 2.04.2023 r. do 11.04.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Koniec pierwszej dekady kwietnia może pozytywnie zaskoczyć wartościami na termometrach w wielu regionach Polski. Prawdopodobnie nie będzie to okres bez opadów, co wyraźnie sygnalizują nam modele europejskie. W kolejnych dniach będziemy podawać następne informacje pogodowe, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl