Pogoda długoterminowa na 16 dni. Czeka nas nagłe ocieplenie w Polsce i powrót termicznego przedzimia. Jednak mróz i śnieg wrócą jeszcze w grudniu do naszej części Europy.
Pogoda długoterminowa. Pierwsza dekada grudnia z wartościami przeważnie poniżej normy. Powrót do przedzimia zaczyna następować, ale nie będzie długi
Za pierwsze 11 dni grudnia temperatura była poniżej normy klimatycznej na przeważającym obszarze Polski. Najchłodniej było na północy i północnym-wschodzie, gdzie temperatura była niższa o ponad 3°C, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. W wielu regionach panowała przez dłuższy czas zima termiczna z całodobowym mrozem i śniegiem. Wraz z początkiem drugiej dekady grudnia temperatura zaczęła rosnąć.
Spójrzmy następnie na anomalie temperatury w okresie od 12.12.2021 do 18.12.2021. Wyliczenia pochodzą z modelu ICON. Widzimy, że w pierwszych dniach drugiej dekady grudnia ujemna anomalia zmalała, a na dniach coraz częściej będą to wartości w normie i powyżej normy. Od połowy miesiąca temperatura ma być przeważnie powyżej normy wieloletniej, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020. Chłodniejsze masy powietrza napłynąć mogą pod koniec mijającej dekady albo po 20 grudnia.
Pogoda długoterminowa. Najcieplej będzie na zachodzie Polski
Średnia temperatura na najbliższe 10 dni wskazuje, że z termicznej zimy powrócimy do przedzimia. Najcieplej będzie na zachodzie, zbliżone wartości na ogół w centrum, południu i wschodzie. Najchłodniej będzie na Podlasiu i Suwalszczyźnie.
Wyższe wartości na termometrach będą więc najbardziej odczuwalne na zachodzie Polski. Według prognoz różnych ośrodków temperatura w tej części kraju sięgnąć może nawet do 6°C/8°C. Zatem czeka nas dłuższa odwilż, dlatego śnieg na nizinach stopnieje. Aura będzie charakterystyczna dla jesieni. Spadki temperatury poniżej zera mogą się zdarzać. Szczególnie do połowy miesiąca, następnie przez kilka dni temperatura przez całą dobę ma być dodatnia.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dominacja pola podwyższonego ciśnienia nie oznacza, że będzie brak opadów w Polsce
Modele pogodowe sygnalizują, że zimne masy powietrza powinny powrócić do Polski w ostatniej dekadzie grudnia. Temperatura dobowa przejść może do wartości charakterystycznych dla zimy termicznej. Niewykluczone, że już w okresie świątecznym pojawi się większy mróz, a w święta możliwe są opady śniegu, a nawet miejscami całodobowy mróz.
Interesująco przedstawiają się prognozy średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni. Widzimy, że nasz kraj będzie w polu podwyższonego ciśnienia. Nie w każdej sytuacji wyż przyniesie pogodną aurę. Pod warstwą inwersji zalegać może nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne, tworzyć mogą się także mgły.
Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i na osiedlach domków jednorodzinnych możliwy jest okresami smog, skutkując znacznym pogorszeniem jakości powietrza. Pomimo dominacji wyżu, okresami przewędrują mało aktywne strefy frontowe, które przyniosą opady. Na ogół padać ma deszcz, ale czasem na skutek spływu zimnych mas z północy Europy zdarzyć może się śnieg i deszcz ze śniegiem.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Opadów będzie mniej niż w ubiegłych tygodniach
Model ECMWF prognozuje, że najwięcej opadów będzie do pierwszych dni trzeciej dekady grudnia na południu i południowym-wschodzie Polski. Więcej popadać może okresami także na północy. Pokrywa śnieżna będzie przeważnie rzadkością i utrzyma się głównie w górach oraz na obszarach podgórskich, ale epizody z opadami śniegu mogą się zdarzyć również na obszarach niżej położonych.
Średnia anomalia temperatury na okres 12.12.2021 do 17.12.2021 będzie powyżej normy wieloletniej, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010. Na zachodzie kraju widzimy wartości najwyższe, dlatego też będzie tam najcieplej. Jednak dwucyfrowe dodatnie wartości nie są prognozowane.
Wygląda jednak, że ocieplenie nie będzie trwałe i zimne masy powietrza dadzą się szczególnie we znaki w okresie świątecznym i po świętach. Wtedy to też przez wiele dni temperatura może być poniżej średniej wieloletniej, wskazując na duże ryzyko mrozów, a nawet opadów śniegu o zróżnicowanym natężeniu.
Coraz więcej wskazuje, że druga dekada ostatniego miesiąca roku upłynie z temperaturą przeważnie powyżej normy wieloletniej. Jednak pierwsze dni 3 dekady grudnia powinny przynieść systematyczne ochłodzenie. Wskazuje nam to na duże prawdopodobieństwo chłodnego okresu synoptycznego, który może utrzymać się na przełomie 2021/22. Biała linia znajduje się poniżej czerwonej co sygnalizuje duże prawdopodobieństwo zalegania mocno wychłodzonych mas powietrza z północy, skutkując niskimi temperaturami, a okresowo większymi opadami zimowymi.
Pierwsza dekada grudnia zapisała się jako chłodna i śnieżna w wielu regionach Polski. Wraz z biegiem czasu po 10 grudnia temperatura zaczęła systematycznie rosnąć, co spowodowało szybki zanik pokrywy śnieżnej. Coraz więcej jednak wskazuje, że ocieplenie, które da się we znaki w najbliższych dniach nie będzie długotrwałe i nie utrzyma się do końca roku. Szczególnie w okresie świątecznym i po świątecznym mogą swój wpływ zaznaczyć zimne masy z północy, sprowadzając mróz i opady śniegu. Istnieje nawet ryzyko burz śnieżnych, które do końca roku mogą pojawiać się okresami na północy.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowne ocieplenie zmierza do Polski. Potem śnieg i mróz, a nawet burze śnieżne”
Możliwość komentowania została wyłączona.