W mijającym tygodniu warunki pogodowe kształtowane były na ogół przez ośrodki wysokiego ciśnienia i występowało wysokie ciśnienie atmosferyczne, które osiągało 1035-1037 hPa na poziomie morza. Nie brakowało przymrozków, ale i także mgieł w naszym regionie, które są charakterystyczne dla wyżów barycznych, które występują w czasie chłodnej pory roku na półkuli północnej. Najświeższe prognozy modeli numerycznych zapowiadają duże ochłodzenie w pierwszych dniach listopada 2024 r. i wichurę. Średnia dobowa temperatura powietrza obniży się do wartości charakterystycznych dla przedzimia termicznego, natomiast w górach zapanować może okresami zima termiczna.
Będzie silne ochłodzenie w naszym kraju
Wiele wskazuje, że w listopadzie 2024 r. zgodnie z naszymi przewidywaniami pojawią się pierwsze opady śniegu na nizinach. W najbliższych dniach będzie ostatni dzwonek, aby zmienić opony letnie na zimowe. Przy napływie zimnego powietrza arktycznego morskiego, pojawić mogą się pierwsze opady śniegu na nizinach. Noce i poranki będą często z przymrozkami, szczególnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza wstępnie na okres od 27.10.2024 r. do 5.11.2024 r. według modelu ECMWF
Spore ochłodzenie w regionie
Dobiegający końca tydzień charakteryzował się wysokimi temperaturami, lecz najcieplejszy okres w pogodzie dobiegnie końca już na początku nowego tygodnia. Co prawda do końca października 2024 r. opadów śniegu nie spodziewamy się, to sytuacja może się zmienić w czasie pierwszej dekady listopada 2024 r., gdy to realne są pierwsze akcenty zimowe poza górami. Trwałej zimy z tego jednak jeszcze nie będzie, lecz temperatury nie będą tak wysokie w trzeciej dekadzie października 2024 r. Średnia dobowa temperatura powietrza obniży się do wartości około 0-5℃, świadcząc o nadejściu termicznego przedzimia. W rejonach górskich i podgórskich widzimy, że okresami może zapanować zima termiczna i całodobowo okresami ujemna temperatura powietrza.
Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza wstępnie na okres od 27.10.2024 r. do 5.11.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Koniec października 2024 r. charakteryzuje się niedoborem opadów w Polsce. W niedzielę przelotnie popadać może na północy kraju. Natomiast w poniedziałek przyniesie przelotny deszcz na zachodzie, północy i częściowo w centrum. We wtorek przelotne, głównie konwekcyjne opady deszczu są prognozowane na przeważającym obszarze Polski. Ich natężenie będzie jednak marginalne.
Prognozowana akumulacja opadów do 6 listopada 2024 według modelu ECMWF dla Polski
Polecamy: Wichura i załamanie pogody 1-2 listopada w Polsce.
Duże ochłodzenie na horyzoncie. Dni ciepłej jesieni policzone
Reasumując, do końca października 2024 r. temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej i nie zanosi się na duże ochłodzenie, lecz na stopniowy spadek temperatury powietrza w nowym tygodniu. Noce i poranki staną się przymrozkowe na początku listopada. Dodatkowo może nawiedzić nas silna wichura w okolicach Wszystkich Świętych. Jednak skala i zasięg silnego wiatru może jeszcze ulec dużym zmianom. Rozległy i głęboki niż atlantycki może spowodować wzrost gradientu barycznego i wystąpienie silnego wiatru, burz śnieżnych. Niewykluczone, że warunki pogodowe będą stanowić istotne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. W tylnej części niżu napłynąć powinno znacznie chłodniejsze powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Wiele wskazuje, że w listopadzie padać zacznie częściej i więcej.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza i opadów na najbliższe tygodnie wstępnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r.
Prognozowana wstępnie średnia i maksymalna prędkość wiatru na okres od 27.10.2024 r. do 5.11.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Pierwszy raz w tym sezonie jesiennym na Bałtyku oraz wybrzeżu może zaznaczyć się „bałtycki efekt morza”, który będzie spowodowany spływem zimnego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Masowo zacznie rozwijać się konwekcja w chłodnej masie powietrza, która spowoduje występowanie opadów śniegu i krupy śnieżnej. Charakter opadów będzie mocno punktowy, jak i też przeważnie krótkotrwały. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka chmur Cb, powodując chwilowe zabielenie krajobrazów.
Prognozowana wstępna średnia temperatura powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski
Radykalna zmiana pogody i pierwszy śnieg na nizinach tej jesieni
Niewykluczone, że w pierwszej dekadzie listopada 2024 r. dojdzie pierwszy raz w tym sezonie jesiennym do zabielenia krajobrazów. Szczególnie po przejściu cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych, który spowoduje wichurę i sztorm na Bałtyku. Wskazywaliśmy w minionych tygodniach, że w październiku 2024 r. pierwszego akcentu zimowego poza górami nie będzie i to się zmieni dopiero wraz z początkiem ostatniego miesiąca meteorologicznej jesieni w Polsce.
Prognozowany zasięg i grubość pokrywy śnieżnej do 4 listopada 2024 r. wstępnie według modelu ECMWF dla Polski
ECMWF i GFS zgodne co do ochłodzenia na początku listopada 2024 r. termicznego przedzimia poza górami
Istnieje więc duże ryzyko, że spore ochłodzenie po przejściu wichury zaznaczy się na początku listopada 2024 r. w Polsce. Pod koniec października warto więc wykonać zmianę opon z letnich na zimowe, co ma mieć związek z coraz niższą średnią dobową temperaturą powietrza, która obniży się na początku listopada poniżej 7℃. Wygląda więc na to, że najcieplejszy okres jesieni już niedługo odejdzie w zapomnienie i głęboki cyklon przechodzący na północ od Polski ściągnie arktyczny chłód, który będzie jednak przejściowy.
Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 metrów i opadów do 13 listopada 2024 r. według modelu GFS-Ensemble dla Warszawy
Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów do 12 listopada 2024 r. według modelu ECMWF Ensemble dla Warszawy
Wkrótce nowe informacje pogodowe.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, meteologix.com, modele.imgw.pl, wetterzetrale.de, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC