Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą śnieżyce i mróz, a nawet burze śnieżne. Wiemy, jakie będą kolejne tygodnie w Polsce


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spodziewane śnieżyce, mróz, a nawet kolejne w mijającym miesiącu burze śnieżne. Wiemy też jakie będą w pogodzie pierwsze tygodnie kwietnia.

Pogoda długoterminowa. Arktyczne powietrze napłynie do Polski

W trzeciej dekadzie marca doświadczyliśmy pierwszy raz w tym roku przekroczenia 20°C. Najcieplejszymi stacjami okazały się te, które są położone na południu kraju. W Tarnowie zmierzono na 2m 22,1°C w pierwszych dniach kalendarzowej wiosny. Wygląda jednak na to, że wraz z początkiem przyszłego tygodnia wkroczymy w chłodniejszy okres synoptyczny. Napłynie do nas przejściowo powietrze arktyczne morskie z wysokich szerokości geograficznych. Dlatego też powróci mróz i przymrozki nocami oraz w godzinach porannych. Całodobowy mróz da się we znaki głównie w szczytowych partiach gór. Pojawią się również akcenty zimowe, a nawet lokalne burze śnieżne z opadami mokrego śniegu i krupy śnieżnej oraz lodowej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 26.03.2023 r. do 2.04.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

chłodniej w Polsce
Będzie dość chłodny okres w pogodzie z krótkimi epizodami ciepła

Pozostaniemy pod koniec marca w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery. Dlatego też warunki pogodowe okażą się zmienne. Pojawią się również fale silnego wiatru, które spełnią kryteria dla wichur. Najsilniej powieje w rejonach górskich i podgórskich, natomiast na nizinach i wyżynach wiatr okaże się słabszy i przeważnie poniżej progu wichur, czyli porywów, które sięgają 72 km/h.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 26.03.2023 r. do 2.04.2023 r. według modelu CFSv2

niżowa pogoda w Polsce
Niżowy wzór pogody oznacza, że warunki pogodowe nie okażą się stabilne

Na skutek utrzymywania się cyrkulacji atlantyckiej warunki pogodowe okażą się dynamiczne. W ciepłych sektorach niżów postępować ma adwekcja ciepła, natomiast w tylnych częściach adwekcja chłodu, nawet o cechach arktycznych morskich. Pojawią się duże wahania ciśnienia, częste opady, jak i też przewaga zachmurzenia dużego i całkowitego. Na szczytach górskich zdarzy się w Polsce dwucyfrowy mróz. Nie można wykluczyć, że okresami zaznaczy się wpływ nurkujących niżów z północy oraz podejścia niżów z południa.

Zobacz też: Śnieżyca przyniesie nawet 10 cm śniegu. Zima wraca w nasz region. Czy czeka nas jeszcze groźny atak zimy?

Silne ochłodzenie będzie na szczęście nietrwałe w Polsce

Już w poprzedniej prognozie długoterminowej wspominaliśmy, że pod koniec marca możemy spodziewać się głębszego ochłodzenia. Ostatni weekend marca i tak jest już chłodniejszy niż okres przed weekendem. Dlatego też temperatury spadły zauważalnie. Apogeum chłodu przypadnie na okres od 27.03.2023 r. do 29.03.2023 r. Zimny zapowiada się zwłaszcza wtorek i środa, kiedy to w całym kraju wartości na termometrach będą znacznie poniżej normy klimatycznej. Potem temperatury wzrosną. W ostatnich dniach marca wkroczy cieplejsze powietrze. Pierwszy dzień kwietnia zapowiada się z temperaturą powyżej normy wieloletniej, ale potem znów może zrobić się chłodniej.

Mróz w Polsce zdarzy się, potem na chwilę cieplej. Duża zmienność pogody na przełomie miesięcy

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 28.03.2023 r. do 1.04.2023 r. według modelu ICON, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

adwekcja chłodu w Polsce
Będzie silna, lecz krótkotrwała adwekcja chłodu jeszcze w marcu

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury do 1 kwietnia 2023 r. według modelu GFS, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r.

ujemna anomalia w kraju
niżowa aura w kraju i ujemna anomalia

Ochłodzenie będzie silne na początku ostatniego tygodnia marca, lecz nie trwałe. Arktyczny chłód zostanie wyparty z Polski w okolicach 30-31 marca 2023 r. z Polski. Cieplej zacznie robić się od dzielnic zachodnich i południowych oraz cieplejsza masa powietrza ma przesuwać się w głąb naszego kraju. Najniższe wartości mają być notowane w tym okresie na północy i północnym wschodzie. Wygląda na to, że początek kwietnia rozczaruje okresami temperaturami, gdyż w okolicach 2-5 kwietnia 2023 r. zdarzyć może się wyraźna adwekcja chłodu z wysokich szerokości geograficznych.

Pogoda długoterminowa. Okresowe adwekcje z północy mogą zdarzać się także w kwietniu

Ponownie chłodniej zrobić może się w okolicach 2-5 kwietnia 2023 r. (+/-3 dni), kiedy to znów z wysokich szerokości geograficznych szerokim strumieniem postąpić może adwekcja chłodu o cechach arktycznych. Niewykluczone, że w tym okresie zdarzą się opady śniegu, śniegu i krupy śnieżnej, a nawet burze śnieżne. Generalnie pierwsza połowa kwietnia 2023 r. może rozczarować wartościami na termometrach i może nie zabraknąć przymrozków, a nawet mrozu oraz dość niskich temperatur w dzień z nielicznymi wyjątkami. Na nizinach i wyżynach głównie nocami oraz o poranku powszechna ma być ujemna temperatura. Po wschodzie słońca wzrastać ma do wartości dodatnich.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na okres od 2.04.2023r. do 9.04.2023 r. według modelu CFSv2

pogoda niżowa w kraju
Niżowa pogoda w pierwszych tygodniach kwietnia

Większe opady pod koniec marca. Dominacja niżowego wzoru pogody

Z prognoz wiodących modeli wynika, że przełom miesięcy przyniesie dominacje ośrodków niżowych. Dni ze stabilną pogodą będzie niewiele. Nie zabraknie wtedy opadów przelotnych deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. W sprzyjających warunkach możliwe są następne burze śnieżne. Największe opady modele pokazują w poniedziałek, 27 marca 2023 r., kiedy to zaznaczy się wpływ niżu z układem frontów atmosferycznych. Największe opady zdarzą się w południowej części kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem województw położonych na południowym wschodzie i wschodzie. Akumulacja opadów pod koniec mijającego miesiąca sięgnie nawet 10-50 mm, a wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie nawet 10-25 cm. Warunki na szlakach górskich będą trudne, pojawi się powszechne oblodzenie i silny wiatr. Ilośc opadów opadów na przełomie miesięcy będzie powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski.

Pogoda będzie dynamiczna w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów w okresie od 26.04.2023 r. 00Z do 5.04.2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa wskazuje na częste opady
Pogoda długoterminowa wskazuje na wilgotny okres synoptyczny

Silny wiatr, okresami burze i groźna pogoda w Polsce

Nie można wykluczyć, że w najbliższych tygodniach w wielu regionach naszego kraju pojawiać będą się burze, które tworzyć mają się zarówno w cieplejszych, jak i też chłodniejszych masach powietrza w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury. Zjawiska burzowe tworzyć mają się wewnątrzmasy, czyli na lokalnych strefach zbieżności wiatru oraz w zasięgu stref frontowych, które wymuszą ruchy wstępujące. Dodatkowo okresami nasili się prędkość wiatru, co wynikać ma nie tylko z oddziaływania konwekcji, ale także dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wyżami a niżami przechodzącymi w pobliżu Polski i nad naszym krajem. Na nizinach i wyżynach powieje przeważnie poniżej progu 1 stopnia ostrzeżenia wydawanego przez synoptyków IMGW-PIB, nie stanowiąc istotnego zagrożenia dla zdrowia, życia i mienia.

ECMWF pokazuje ryzyko częstych nocnych przymrozków, a nawet i mrozu

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów do końca pierwszej dekady kwietnia dla Wrocławia

pogoda długoterminowa w Polsce
Pogoda długoterminowa pokazuje rzadsze przekroczenia 15 stopni w Polsce

Praktycznie na sam koniec warto prześledzić wiązki temperatury i opadów na ponad 2 tygodnie w oparciu o model ECMWF. Widzimy wyraźnie, że przełom miesięcy zapowiada się z niższymi wartościami na termometrach niż pierwsze dni kalendarzowej wiosny. Wartości okresami okażą się poniżej średniej wieloletniej z możliwością przymrozków, a nawet mrozu nocami. Dwucyfrowy mróz pojawiać ma się głównie wysoko w górach. Najczęściej wyższe wartości na termometrach doświadczą mieszkańcy dzielnic południowych i zachodnich, natomiast najniższe wystąpią na północy i północnym wschodzie. Należy wspomnieć, że pierwsza dekada kwietnia może rozczarować często względem temperatur i tylko nieliczne dni mogą przynieść dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach. Będzie to w dużym stopniu zależne od czynnika adwekcyjnego oraz długości usłonecznienia.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury i opadów dla Warszawy na okres od 26.03.2023 r. do 9.04.2023 r. według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa dla Warszawy
Prognoza wiązek pochodząca z ECMWF

Reasumując, przed nami koniec miesiąca z szybko zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Możliwe są częste opady, okresowo również burze w cieplejszych i chłodniejszych masach powietrza. Warunki pogodowe w tym okresie nie będą stabilne. Na szczęście powrotu trwałej zimy nie będzie, lecz noce zwłaszcza w okolicach 27-28 marca 2023 r. mogą przynieść częsty mróz. Ilość opadów na przełomie miesięcy ma być powyżej normy wieloletniej. Najniższe wartości mają być na północy i północnym wschodzie, natomiast najwyższe na południu, południowym zachodzie i zachodzie oraz w centrum. W kolejnych dniach uważnie będziemy śledzić kolejne rozwiązania modeli numerycznych, aby wskazać precyzyjnie co czeka nas w pogodzie.

Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl