Śnieżyca przyniesie nawet 10 cm śniegu. Zima wraca w nasz region. Czy czeka nas jeszcze groźny atak zimy?

Fajnie to już było. Tak mógłbym zacząć poniższy wpis, ponieważ pogoda znacznie nam się popsuje wraz z nadejściem nowego tygodnia. Uczymy się jednak być optymistami, więc nie będą zaczynał aż tak negatywnie. Napiszę za to, że świetna, wiosenna pogoda wróci do nas na koniec przyszłego tygodnia. Wcześniej czeka nas śnieżyca i mróz, no ale trudno. Mamy jeszcze marzec, a pogoda w marcu rządzi się jeszcze swoimi prawami. I jak? Początek nie wyszedł mocno pesymistycznie? Mam nadzieję, ponieważ niestety wieści pogodowe nie będą jednak najlepsze.

Niż genueński. Silna śnieżyca w regionie

Zacznijmy od tego skąd w naszym regionie weźmie się ten nieszczęsny powrót zimy. Spójrzmy więc na mapę baryczną na początek przyszłego tygodnia.

Śnieżyca i mróz w przyszłym tygodniu. Co będzie przyczyną?
Śnieżyca i mróz. Co będzie przyczyną?

Trochę powyższą mapę pomazałem, ale mam nadzieję, że nie macie mi za złe. Czarnymi owalami zaznaczyłem wyż na zachodzie oraz niż na wschód od Polski. Pomiędzy tymi ośrodkami dojdzie od jutro do silnej adwekcji chłodu z północy, co nagryzmoliłem na mapie niebieskimi strzałkami. To właśnie ta sytuacja baryczna będzie bezpośrednią przyczyną tego, że w kraju pojawi się mróz. A dlaczego przez część Polski przejdzie śnieżyca? Za to odpowiadał będzie już konkretnie niż genueński, który w poniedziałek dotrze do Polski z południa i przewędruje przez nasz kraj. Spójrzmy jak obecnie modele numeryczne widzą przebieg przejścia opisanego niżu przez nasz region. Przeczytaj również: Wichura na zachodzie. Jak silny i kiedy wiatr w Polsce?

Śnieżyca, czy ulewy nad Polską?

Prognozowanie pogody w przypadku dynamicznego niżu z południa, jeszcze pod koniec marca, gdzie pogodzie bliżej do wiosny niż zimy jest obarczone błędem. Tak samo błędem obarczony może być scenariusz, który dziś (niedzielne przedpołudnie) widzą modele numeryczne.

Niż genueński. Śnieżyca i ulewy nad Polską
Śnieżyca, czy intensywny deszcz? Nie jest to klarowna sytuacja

Pewnym jest, że modele dobrze radzą sobie z określeniem temperatury w przypadku map z prognozami opadów. Po wschodniej stronie niżu napływa ciepłe powietrze z południa. Po jego zachodniej stronie spływa chłodne powietrze z północy. Przekłada się to na rodzaj opadów. Niż wędrował będzie z południowego zachodu na północny wschód. Po jego stronie wschodniej możliwe są intensywne opady deszczu (będzie cieplej w całym profilu troposfery). Po zachodnie stronie niżu padać powinien już śnieg. Modele numeryczne znów wróciły do scenariusza, że śnieżyca w poniedziałek po południu może być całkiem silna.

Śnieżyca i ulewy przejdą nad Polską
Śnieżyca na zachodzie może być całkiem silna

Powyżej prognoza opadów wg. modelu GFS. Mapę tą pokazałem, ponieważ chcę pokazać, że prognoza opadów w przypadku niżu genueńskiego w marcu nie jest wcale łatwa. Amerykański model GFS prognozuje, że najsilniejsza śnieżyca przejdzie już na krańcach wschodnich oraz za wschodnią granicą kraju. Model europejski ECMWF widzi intensywne opady śniegu praktycznie w całej Polsce Wschodniej w poniedziałkowe popołudnia. Wszystkie modele numeryczne potwierdzają, że śnieżyca, która przechodziła będzie przez nasz region w poniedziałek i wtorek przynieść może do 10 cm śniegu. Czy spadnie on na terytorium Polski? Wydaje się, że na krańcach wschodnich na pewno. Czy na całym wschodzie? Mam nadzieję, że jutro z rana wyliczenia modeli ustabilizują się.

Czy atak zimy będzie groźny? Pojawi się również mróz

Warto dodać, że opady śniegu widoczne są w prognozach modeli numerycznych również w kolejnych dniach nadchodzącego tygodnia. Czy atak zimy w Polsce będzie silny? Uspokajam. Jeśli pojawią się utrudnienia w związku z opadami śniegu, to tylko na wschodzie późnym popołudniem i wieczorem w poniedziałek. W kolejnych dniach opady śniegu będą miały już raczej lokalny charakter i nie powinny stanowić zagrożenia choćby dla użytkowników dróg. Na koniec wpisu spójrzmy jeszcze na prognozy temperatury dla Polski.

Mróz wraca do Polski

Widać zatem, że zima przypomni o sobie nie tylko poprzez śnieg i możliwą śnieżycę. W kraju zrobi się znacznie chłodniej. Temperatury za dnia nie będą przekraczały 5-7 stopni Celsjusza. Nocami pojawi się mróz. Na nizinach spadki temperatury sięgać mogą -5 stopni Celsjusza. W górach i na obszarach podgórskich mróz może być siarczysty, a termometry pokazywać mogą nawet w okolicach -15 stopni Celsjusza. Wpis starałem się rozpocząć w pozytywnym akcencie, to również w pozytywnych akcencie go zakończę.

Zima odpuści na koniec przyszłego tygodnia
Zima odpuści na koniec tygodnia

Powyżej prognoza temperatury na przyszły piątek. Wygląda lepiej niż temperatury w pierwszej części tygodnia? Z pewnością, ponieważ z południowego zachodu znów zacznie napływać ciepłe powietrze. Wiosna podda się tylko na kilka dni. Zima na dłuższą metę już nie wygra tego pojedynku. Także kurtki zimowe wyciągamy jeszcze tylko na kilka dni, a później to już krótki spódniczki (spodenki) i krótkie rękawki. Za przeziębienia, które po tej akcji będą pewne, oczywiście odpowiedzialności nie biorę 😉 Miłej niedzieli i mimo, że będzie zimowy nadchodzącego tygodnia.