Pogoda długoterminowa na 16 dni. Strzał ciepła do 13℃ wypchnie mróz, wcześniej groźne opady marznące w Polsce

Pogoda na 16 dni pozwoli nam sprawdzić trend na kolejne tygodnie, bazując na prognozach modeli europejskich i amerykańskich.

Duża zmiana pogody i silne ocieplenie na horyzoncie



Po przejściu chłodnego frontu z niżem i burzami śnieżnymi, w Polsce na nizinach spadł śnieg, a mróz objął większość kraju. W praktycznie każdym regionie odczuwamy w niedzielę prawdziwą zimową aurę. Jednak najnowsze prognozy przewidują nagłą zmianę w kierunku ocieplenia, które przerwie okres ujemnej anomalii temperatury za sprawą odbudowy cyrkulacji atlantyckiej atmosfery. W niektórych miejscach temperatura może wzrosnąć nawet o 15-20°C w ciągu jednej doby. Chociaż mroźna pogoda ustąpi, nie można wykluczyć jej powrotu w drugiej dekadzie stycznia 2025.

Prognozowany trend maksymalnej temperatury powietrza orientacyjnie w okresie od 5.01.2025 r. do 14.01.2025 r. według ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie już na początku przyszłego tygodnia. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Duża zmiana pogody i szok termiczny



Pod koniec weekendu w większości regionów obserwujemy niewielką lub umiarkowaną warstwę śniegu, a mróz, który występuje był szczególnie silny ubiegłej nocy na południu i wschodzie. Całodobowe mrozy, szczególnie na wschodzie, południu oraz miejscami na północy, utrzymają się do 5 stycznia. Potem w nocy z 5/6 stycznia, z zachodu i południowego zachodu przemieszczać ma się ciepły front, który przyniesie gwałtowne ocieplenie, przesuwające się od zachodu ku wschodowi i północnemu wschodowi. Temperatura, zwłaszcza na zachodnich i południowych obszarach, wzrośnie z około -8°C do około 13°C, co oznacza wzrost o około 20-21°C.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza według SWISS-HD na 6 stycznia 2025 r. w drugiej części dnia

pogoda radykalnie się zmieni
Pogoda zaskoczy i może być nawet 12-13 stopni w Polsce w poniedziałek

Duże dodatnie odchylenie temperatury od normy

W innych częściach kraju wzrost temperatury będzie nieco mniej intensywny, jednak w ciągu dnia i na ogół także w nocy, wartości będą dodatnie, z niewielkimi wyjątkami. Śnieg szybko zacznie topnieć w miarę ocieplania się pogody w całej Polsce. Pokrywa śnieżna zmniejszy się także wyraźnie w górach, szczególnie w Bieszczadach oraz Beskidach, gdzie może zniknąć w dużym stopniu. Ocieplenie będzie gwałtowne i intensywne, co potwierdza prognoza anomalii temperatury maksymalnej, która na początku nowego tygodnia ma być o około 10-12°C wyższa od średniej. Będzie mieć związek z odbudową cyrkulacji atlantyckiej atmosfery i adwekcji cieplejszej masy w ciepłym wycinku niżu.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 6 stycznia 2025 r., 18 UTC według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

duża zmiana pogody i silne ocieplenie
Duża dodatnia anomalia temperatury w regionie dzięki odbudowie cyrkulacji atlantyckiej



W najbliższych godzinach istnieje wyraźne ryzyko wystąpienia opadów prowadzących do oblodzenia. Najbardziej obfite i groźne zjawiska tego rodzaju mają miejsce przed frontem ciepłym, gdy na silnie wychłodzoną nawierzchnię spada deszcz lub delikatna mżawka. Przed nadejściem frontu temperatura powietrza jest ujemna, a powierzchnia podłoża mocno zmarznięta. Ciepłe masy powietrza, mając mniejszą gęstość od zimnych, pojawiają się nad danym obszarem najpierw w wyższych warstwach atmosfery. Mamy do czynienia z tzw. inwersją frontową. Prowadzi to do zaburzenia standardowego pionowego rozkładu temperatury – zamiast spadać wraz z wysokością, zaczyna rosnąć.

Polecamy: Wielka śnieżyca w niedzielę i w poniedziałek. Spadnie 50-60 cm śniegu. Pogoda zaszokuje

Prognozowany typ opadów w kolejnych dniach wstępnie według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Groźna pogoda z opadami marznącymi w kolejnych dniach i odwilżą. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Mróz powróci dość szybko po silnym ociepleniu



Cyklon atlantycki wpłynie na pogodę w Polsce, ponieważ cyrkulacja w niżu przeciwna do ruchu wskazówek zegara. Spowoduje to adwekcje cieplejszego powietrza z południowego zachodu i zachodu Europy. Dlatego, na początku nadchodzącego tygodnia, możemy spodziewać się chwilowego wzrostu temperatury. Przed tym, w dniach 5-6 stycznia, na jego froncie wystąpią opady deszczu, również marznące na przeważającym obszarze Polski, a początkowo także śniegu, ale także silne podmuchy wiatru, zwłaszcza w górach o skali wichury, przekraczając 100 km/h.

Zobacz też: Wielka śnieżyca w niedzielę i w poniedziałek w Europie

Prognozowany trend minimalnej i średniej temperatury powietrza w okresie od 5.01.2025 r. do 14.01.2025 r. według ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Mróz dwucyfrowy może powrócić okresami w drugiej dekadzie stycznia 2025 r. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Front ciepły przyniesie opady marznące w Polsce. Będą niebezpieczne warunki na drogach i chodnikach


Po przejściu frontu ciepłego temperatury zaczną wzrastać od zachodu, południowego zachodu w ciągu nocy z 5/6 stycznia 2025 r. i do poranka w poniedziałek na dużym obszarze kraju osiągną wartości dodatnie. Początkowo możliwe opady marznące przemieszczające się od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej w głąb naszego kraju. Niemniej jednak nie oznacza to, że silniejsze mrozy nie powrócą. Następny epizod z wyraźnym spadkiem temperatury może wystąpić w drugiej dekadzie stycznia, ale trwałej zimy z tego nie będzie.

Przeczytaj też: Siarczysty mróz -20℃ sięgnął Polski. W tych regionach było najzimniej. Kiedy ocieplenie i groźna gołoledź? [POGODA]

Dodatnie temperatury utrzymają się w ciągu dnia, z największymi wzrostami głównie na zachodzie i południu kraju, przynajmniej do 9-10 stycznia 2025. Niemniej jednak, maksymalne wartości będą już niższe niż te spodziewane w poniedziałek i we wtorek 6-7 stycznia 2025. W tym czasie, przy wymianie mas powietrza, mogą wystąpić krótkotrwałe opady śniegu, deszczu oraz deszczu ze śniegiem, ale ogólnie śnieg będzie topnieć. Choć okres mroźnej pogody ustąpi, to mogą pojawić się jej powroty w kolejnych tygodniach.

Prognozowany trend temperatury powietrza na 2 m i opadów dla Wrocławia w okresie od 5.01.2025 r. do 21.01.2025 r. według ECMWF Ensemble

duże ocieplenie w Polsce i zmiana pogody
Silne ocieplenie w regionie

Drastyczna zmiana pogody w Polsce



Jednak w kolejnych dniach w Polsce temperatury zaczną rosnąć, a zimowa pogoda ustąpi, nie oznacza to końca mrozu i śniegu. Zimowe nawroty będą się jeszcze zdarzać, szczególnie w trakcie drugiej dekady stycznia. Między 11 a 13 stycznia możemy spodziewać się kolejnego okresu silniejszych mrozów nocami i o poranku. Możliwe będą regiony z całodobowym mrozem. W związku z tym, mimo że w nadchodzących tygodniach pojawią się jeszcze zimowe epizody, nic nie wskazuje na to, by miały one trwać dłużej niż kilka dni, z wyjątkiem obszarów górskich, gdzie mogą utrzymać się przez tydzień lub dwa. To duża zmiana trendu i styczeń 2025 r. zapisze się jako ciepły. Częściej, zamiast śniegu padać ma deszcz.

Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 metrów i opadów w okresie od 5.01.2025 r. do 21.01.2025 r. według ECMWF – Ensemble dla Warszawy

silne ocieplenie wkraju
Silne ocieplenie w Polsce przyniesie nawet 10-13 stopni na początku nowego tygodnia

Gwałtowna zmiana pogody w regionie

Temperatury wzrosną, bo w poniedziałek w Polsce nastąpi ocieplenie za frontem ciepłym, które spowoduje wzrost temperatur, szczególnie na zachodzie i południu kraju. Podmuch zimy ustąpi, a dodatnie temperatury będą utrzymywać się w ciągu dnia do 9-10 stycznia. Chociaż obecnie spodziewane jest ocieplenie, zimowe nawroty nie będą rzadkością. Chłodniejsze okresy synoptyczne, w tym całodobowe mrozy, mogą wystąpić okresami w drugiej połowie stycznia. Jednak nocami i miejscami silny mróz przewidywany jest w dniach 11-13 stycznia. W czasie ocieplenia możliwe są opady śniegu, deszczu oraz deszczu ze śniegiem, ale pokrywa śnieżna będzie topnieć. Możliwe będą przejściowe opady marznące powodujące gołoledź.

Przewiduje się, że zimowe epizody będą miały charakter krótkotrwały. W związku z tym, w miarę jak ocieplenie postąpi, opady deszczu będą stopniowo dominować, szczególnie w niższych partiach kraju podczas nowego tygodnia. Większa trwałość mrozu (powyżej tygodnia w styczniu) możliwa jest jedynie w górach. Zima termiczna szybko ustąpi, ale nadal mogą występować krótkie okresy mroźne w drugiej połowie dekady stycznia, szczególnie między 11 a 13 dniem miesiąca. Skala tego ochłodzenia może ulec jeszcze zmianie, jak i też dokładny termin. Amerykański CFS pokazuje nam dominacje cyrkulacji atlantyckiej w najbliższych tygodniach i tylko krótkie epizody zimy. Wkrótce podamy nowe informacje pogodowe.

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl