Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał nie wróci, ale będzie „gorąco”, potem deszcz i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał nie wróci, ale będzie „gorąco”, jak na październik, potem deszcz i burze. Sprawdźmy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski.

Wkroczyliśmy w cieplejszy okres synoptyczny. Zaczyna napływać do nas znacznie cieplejsze powietrze z południa Starego Kontynentu. Niewątpliwie sprzyja temu rozkład pola ciśnienia.

Górna zatoka niżowa nurkuje w kierunku Azorów, natomiast po jej wschodniej stronie napływa do naszej części Europy znacznie cieplejsze powietrze z południa.

W środkowych warstwach troposfery dodatkowo zaczyna zaznaczać się układ Omega, który w perspektywie kilku najbliższych dni przyniesie złotą polską jesień.

Opisywane procesy widać poniżej

Pogoda w sobotę. Nie wszędzie skorzystamy z napływu ciepłego powietrza z południa

Modele numeryczne prognozują, że najmniej korzystne warunki wystąpią dziś na północy Polski. Spodziewane są tam opady deszczu, które obejmą Pomorze Zachodnie, ale także Pomorze i Warmię. W tej części kraju nie zabraknie również chmur.

Poranne zdjęcia satelitarne ukazują, że przeważający obszar naszego kraju jest pod chmurami. Wkrótce jednak wystąpi więcej rozpogodzeń, ale w pasie dzielnic północnych nie zabraknie opadów i chmur.

Uciążliwy wiatr w całym kraju

Wiatr w porywach do 60 km/h, początkowo nad morzem, zwłaszcza na wschodnim i środkowym wybrzeżu, do 70 km/h, a w rejonach podgórskich Karpat do 80 km/h, po południu stopniowo słabnący. Wysoko w Karpatach porywy do 90 km/h, a w Sudetach do 100 km/h. Wiatr południowo-zachodni – informuje IMGW-PIB.

Prognoza pogody na dziś (IMGW PIB)

Obszar i ilość chmur oraz typ pogody dzisiaj na obszarze Polski, na zielono zaznaczono deszcz

Pogoda na noc. Ciepło i deszczowo głównie na północy

W nocy opady prognozowane są głównie na północy Polski, chociaż punktowo słabo popadać może na zachodzie i w centrum według prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości. Na Morzu Bałtyckim w dalszym ciągu ma zalegać front atmosferyczny. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w rejonach podgórskich miejscami dość silny, porywisty, na Podkarpaciu i w szczytowych partiach Karpat w porywach do 65 km/h, a wysoko w Sudetach do 80 km/h, południowo-zachodni i południowy – informuje IMGW-PIB.

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów i ilość chmur w nocy z soboty na niedzielę na obszarze Polski

W środkowych warstwach troposfery widoczny jest układ Omega, jednak nie zapewni on wszędzie pogodnej aury

Pogoda. Niedziela ze złotą polską jesienią, najgorsze warunki pogodowe na północy

Modele są zgodne, że strefa frontu atmosferycznego utrzymująca się na południowym Bałtyku przynosić ma niekorzystne warunki pogodowe, skutecznie, ograniczając dopływ promieni słonecznych w północnej Polsce. Popołudniu lub wieczorem znad Niemiec nad Pomorze Zachodnie, a następnie woj. pomorskie nasuną się opady atmosferyczne. Nieco więcej chmur może być w centrum. Na pozostałym obszarze Polski panować ma złota polska jesień.

Widoczny układ Omega w środkowej troposferze w niedzielę

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB), na północy pod koniec dnia nie można wykluczyć opadów atmosferycznych

Prognozowany obszar zachmurzenia i opadów w niedzielę, najgorzej ma być na północy

Panować ma bardzo duża anomalia temperatury względem normy wieloletniej

Pogoda. Poniedziałek ze złotą polską jesienią, nie zabraknie jednak chmur zwłaszcza na północy i centrum

W środkowych warstwach troposfery dalej utrzymywać ma się charakterystyczny układ Omega. Najwięcej chmur będzie jednak w centrum i na północy Polski. Temperatury będą wysokie jak na październik.

Odchylenie temperatury będzie nadzwyczaj duże

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW PIB)

Pogoda. Wtorek z Babim Latem

Modele utrzymują korzystne warunki pogodowe na wtorek. Panować mają wysokie temperatury jak na październik, ale może nie zabraknąć chmur w pasie od Pomorza Zachodniego przez centrum aż po Lubelszczyznę. Nie spadnie jednak deszcz.

Zasadniczo w polu ciśnienia znajdziemy się pomiędzy górną zatoką niżową ulokowaną na wschodnim Atlantyku a wyżem z centrum na wschodzie Europy. Napływać ma z południa i południowego wschodu bardzo ciepła masa powietrza.

Odchylenie temperatury sięgać ma miejscami 10-12 stopni od normy wieloletniej

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Pogorszenie pogody wkroczy od środy do zachodniej Polski

Modele są zgodne, że w środę od zachodu wkroczy pogorszenie pogody. Wzrośnie ilość chmur, najwyższe temperatury utrzymają się na wschodzie. W zachodniej części Polski spadnie deszcz.

Prognoza pogody na 16 października 2019 (IMGW-PIB)

Pogoda. Czwartek z dużym pogorszeniem pogody w Polsce

Modele są zgodne, że w czwartek do całej Polski nadejdzie ochłodzenie. Przewidywane są przelotne i lokalne opady deszczu w niemal całym kraju.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Co w pogodzie po 17 października?

Dalej utrzymywać mają się wysokie temperatury jak na październik, w weekend kolejny jest możliwe ponad 20 stopni, ale prognozy na tak odległy okres są obarczone sporym błędem. Coraz więcej wiązek modeli numerycznych sugeruje, że po bardzo ciepłym okresie synoptycznym nadejdzie duży chłód. W ostatnich dniach października może nie zabraknąć opadów, spadków temperatur do ujemnych temperatur nocami. Niewykluczone są pierwsze opady śniegu na nizinach. W polskich górach na pewno spadnie znów śnieg, natomiast na nizinach będzie wiadomo dopiero za kilka dni. Nie można wykluczyć również burz adwekcyjnych przy napływie chłodnych i wilgotnych mas powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Wiązki modelu GFS na 16 dni, temperatura na 2 m. Widać jak powyżej 5 dni występują coraz większe rozbieżności, co jest naturalne w prognozach numerycznych

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie chmur i opadów tu