Pogoda długoterminowa na lato 2025 r. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych. Przyjmiemy ramy czasowe od 1 czerwca 2025 r. do 31 sierpnia 2025 r. na podstawie modeli amerykańskich.
Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza w okresie od czerwca do sierpnia 2025 r. według predykcji modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Aktualne prognozy klimatologiczne wskazują, że nadchodzące lato przyniesie temperatury wyższe niż średnia długoterminowa. Oczekuje się, że dominować będą opady konwekcyjne, a opady wielkoskalowe występować będą rzadziej, co jest typowe dla ciepłej połowy roku. Od czerwca do sierpnia burze mogą występować częściej, co wiąże się z ryzykiem poważnych szkód oraz zagrożeniem dla zdrowia, życia i mienia. Mimo to, konwekcyjne opady nie rozwiążą problemu suszy, a w niektórych miejscach mogą prowadzić do podtopień, zalanych obszarów i lokalnych powodzi błyskawicznych. Szczyt sezonu burzowego przypadnie na okres od czerwca do sierpnia.
Polecamy: Pogoda w weekend zaszokuje.
Prognozowana anomalia opadów w okresie od czerwca do sierpnia 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Meteorologiczne lato obejmuje okres od początku czerwca do końca sierpnia. W tym roku prognozy sugerują, że średnia temperatura będzie wyższa o około 1,5-2,5°C od normy klimatycznej. Oznacza to, że dni z temperaturami w zakresie 25-30°C będą częste, a w tym czasie mogą występować kilkudniowe fale upałów związane z napływem ciepłych mas powietrza z południa o cechach zwrotnikowych i polarnomorskich ciepłych. Istnieje również ryzyko wystąpienia tropikalnych nocy. Najcieplejsze obszary kraju to zazwyczaj zachód i południe. Mimo to pojawią się także chłodniejsze dni, ale nie będą one dominować dłuższy czas. Dominujący układ ciśnienia może sprzyjać częstym burzom.
Pogoda długoterminowa na lato 2025 r. dla Polski i Europy według CFSv2 i wyliczane średnie ciśnienie na poziomie morza

W trakcie lata opady w Polsce powinny utrzymywać się na poziomie zbliżonym do średniej wieloletniej lub nieco poniżej, co oznacza, że występować będą konwekcyjne opady, jak i związane z nimi gwałtowne burze. Mogą wystąpić przedłużające się okresy suszy w zasięgu wyżów, które będą przerywane przez burze. W ciepłym półroczu przeważać ma konwekcyjny charakter opadów, natomiast wielkoskalowe opady będą mieć ograniczony zasięg. Dodatkowo w okresie od czerwca do sierpnia należy spodziewać się okresów ze wzmożoną aktywnością burzową, ryzykiem podtopień, szkód wiatrowych i gradowych.
W minionych latach podstawowym zagrożeniem ze strony burz są ulewne, nawalne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Dodatkowo w krótkim okresie czasu potrafi spaść nad danym obszarem miesięczna, a nawet 2-3-krotna norma opadowa dla danego miesiąca w kilka godzin, powodując zalania, podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne, zmuszając strażaków do interwencji. Burze formujące się w warunkach słabego przepływu mas powietrza są szczególnie niebezpieczne, bo w warunkach dużej wodności atmosfery mogą przynosić silne opady burzowe. Na skutek postępujących zmian klimatycznych komórki burzowe coraz częściej będą formować się w warunkach słabego przepływu mas powietrza i ich głównym zagrożeniem będą intensywne opady o podłożu konwekcyjnym.
*Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Źródło: Fanipogody.pl,
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC