Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2020 dla Polski. Niebezpieczna susza, lokalne burze i upały

Dysponujemy wstępnymi prognozami długoterminowymi na czerwiec 2020. Sprawdźmy zatem, co prognozują modele pogodowe.

W szóstym miesiącu roku dominujący wpływ na pogodę będą mieć wyże baryczne, przynoszące na ogół suche, bezdeszczowe okresy, co pogłębiać ma w dalszym ciągu susze.

Anomalia temperatury na wysokości 2 metrów prawdopodobnie nie przekroczy 2 stopni. Najcieplej może być w zachodniej części kraju.

Okresami przez kraj przewędrują zatoki niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Na frontach i w obrębie zatok niżowych prognozowany jest rozwój burz, które mogą być miejscami gwałtowne.

Prognozowane wartości przez model CFS na czerwiec. Nie jest to prognoza operacyjna, dlatego należy patrzeć na nią z przymrużeniem oka na wybrane dni.

Okresami w czerwcu temperatura osiągnie, a nawet przekroczy 30 stopni. Możliwe są nawet fale upałów, lecz ciężko na ten moment wskazać długość i okresy w czerwcu, kiedy wystąpią. Zależne to będzie od położenia poszczególnych ośrodków barycznych. W sytuacji ulokowanie niżów na zachodzie Europy napłynąć może masa zwrotnikowa do Polski.

W 6 miesiącu roku niewykluczone są również krótkie okresy ochłodzeń, gdy temperatura obniży się poniżej 20 stopni. Wtedy napłynąć może masa z północnego-zachodu i północy, lecz przymrozki na nizinach nie wystąpią.

Wiele wskazuje, że możliwe są napływy mas powietrza znad Morza Czarnego, wtedy w wilgotnym i chwiejnym powietrzu powstaną burze. Głównie wewnątrzmasy tworzyć będą się lokalne komórki burzowe i struktury wielokomórkowe. Zjawiska burzowe mogą być miejscami gwałtowne, a najwięcej burz może występować na południu i wschodzie kraju.

Większa aktywność burzowa jest prawdopodobna okresami w zachodniej Polsce. Zwłaszcza w obrębie zatok niżowych i na frontach atmosferycznych. Niestety lokalne burze nie rozwiążą problemu suszy. Miejscami prowadzić mogą chmury Cumulonimbus nawet do szkód.

Model CFS prognozuje wyjątkowo suche okresy w pogodzie. Susza będzie się pogłębiać, co odczują m.in rolnicy i sadownicy, ale także zwykli mieszkańcy Polski. Nie rozwiążą tego problemu lokalne burze.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Radar opadów, położenie chmur i burz tutaj