Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019 dla Polski. Wysokie temperatury, okresami więcej opadów i burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Wysokie temperatury, okresami więcej opadów i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Coraz więcej modeli sugeruje, że grudzień może zapisać się z dużą dodatnią anomalią temperatury. Za okres całego średnie odchylenie temperatury powietrza ma przekroczyć 3 stopnie.

Niewykluczone, że w grudniu wysoką aktywnością wykazywać będzie się Ocean Atlantycki, dlatego niże wraz z frontami wędrować będą do naszej części Europy, przynosząc więcej chmur oraz opady deszczu i silniejszy wiatr oraz cieplejsze powietrze znad Oceanu Atlantyckiego, natomiast w ciepłych wycinkach niżów również z południa Europy.

W przypadku dynamicznej sytuacji, nie można wykluczyć wichur. Prawdopodobieństwo to wynosi 50% przez cały grudzień 2019.

Temperatura w grudniu przez wiele dni może być dodatnia, nawet przez całą dobę. Okresami, zwłaszcza w ciepłych wycinkach niżów wzrośnie powyżej 10 stopni.

W polskich górach możliwe są okresy z silnym wiatrem fenowym, którego prędkość w szczytowych partiach gór przekroczyć może 100 km/h.

W grudniu oczekiwane są okresy ze stabilną aurą, gdy przez wiele dni wpływ na warunki pogodowe będą mieć układy wysokiego ciśnienia. Wyże baryczne jednak nie w każdej sytuacji zapewnią słoneczną aurę. Spodziewane są dni z niskim zachmurzeniem oraz mgłami i zamgleniami. W grudniu statycznie jest najmniej dni ze słoneczną aurą w Polsce.

Niewykluczone są również burze. Głównie w chłodnych masach powietrza, pochodzenia arktycznego, ale także w ciepłych wycinkach niżów, w obrębie nasuwających się aktywnych frontów chłodnych głębokich niżów barycznych, zwłaszcza typu wtórnego.

Ostatni miesiąc roku przynieść może także spływ chłodnych mas powietrza. Okresami temperatura spadnie nawet do dwucyfrowych ujemnych wartości, niewykluczony jest całodobowy mróz.

Zdarzyć mogą się incydenty śnieżne, które w wielu miejscach prowadzić będą nawet do utrudnień komunikacyjnych. Jednak według prognoz, zdecydowanie częściej w naszych szerokościach geograficznych padać będzie deszcz niż śnieg.

W grudniu nie można wykluczyć lokalnie na obszarze Polski opadów marznących powodujących gołoledź.

Podsumowując, wiele modeli prognozuje w grudniu 2019 roku wysokie temperatury. Okresami we znaki dadzą się jednak zimne masy powietrza i może spaść śnieg.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz