18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Będzie duże zaskoczenie. W Europie możliwy upał, ale czasem zdarzą się też przymrozki i burze w Polsce

temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Najnowsze prognozy numeryczne zaskakują. W Europie zdarzyć może się upał. Szczególnie na południu, w pobliżu Morza Śródziemnego. W Polsce też bardzo prawdopodobne są ciepłe okresy synoptyczne, ale czasami zdarzą się również przymrozki i nieprzyjemne mgły oraz chmury stratus zalegające pod inwersją wyżową.

Według specjalistów z IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza  w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* lub nieznacznie powyżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy. Na południowym wschodzie możliwa suma opadów w normie.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Będzie duże zaskoczenie. W Europie możliwy upał, ale czasem zdarzą się też przymrozki i burze w Polsce

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Będzie duże zaskoczenie

Według amerykańskiego modelu klimatu (CFS) w listopadzie 2021 panować będą zróżnicowane warunki pogodowe. Na pogodę wpływać mają zarówno stabilne układy wysokiego ciśnienia, jak i też aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Zatem należy spodziewać się okresami dużej zmienności aury. Częstych opadów, okresami silnego wiatru a nawet jesiennych burz. Szczególnie w warunkach aktywnych niżów barycznych. W skali miesięcznej jednak przez 40-60% czasu na pogodę wpływając mają antycyklony, które nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną, bezchmurną aurę. Czasem przez wiele dni utrzymywać będą się niskie chmury zalegające pod warstwą inwersji.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021. Będzie duże zaskoczenie.

Pogoda długoterminowa. Zgniłe antycyklony przyniosą okresami wiele pochmurnych dni

Czasami będą to układy niżowe związane z cyrkulacją zachodnią. Niejednokrotnie możliwa jest wędrówka układów niżowych znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Może się zdarzyć, że wyże będą ulokować się nad zachodnią Europą, sprowadzając chłodniejsze masy powietrza. Na ogół jednak temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Epizody Babiego Lata mają być rzadsze niż w październiku, częściej wystąpią zgniłe wyże z mgłami, podinwersyjnym zachmurzeniem i opadami mżawki. Nieprzyjemna jesienna szaruga może utrzymywać się nawet przez kilka dni bez przerwy. Przy krótkim dniu i braku operacji słonecznej, zmuszać będzie to nas do palenia światła w mieszkaniach również w ciągu dnia.

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2021

Prognoza miesięczna anomalii opadów według CFS na listopad 2021

opady powyżej normy na północy

Najwięcej pogodnych dni będzie w polskich górach

Zaleganie chmur niskich i mgieł jest typowe dla półrocza chłodnego. Najczęściej to właśnie listopad i grudzień są miesiącami z najmniejszą ilością dni pogodnych, zatem w tym roku może być podobnie, patrząc na to z punktu perspektywy lat ubiegłych. Najwięcej pogodnych dni może zdarzyć się w górach, gdzie zachmurzenie utrzymywać będzie się pod warstwą inwersji.

Model CFS wylicza najwięcej opadów na północy kraju, gdzie częściej mogą pojawiać się fronty atlantyckich niżów. Na pozostałym obszarze Polski opady mają być w normie wieloletniej, bądź nieznacznie poniżej normy. Najmniej padać ma na południowym-zachodzie, gdzie model amerykański zakłada ilość opadów poniżej normy. Jednak należy mieć na uwadze, że prognozy opadów, to słaby element prognoz długoterminowych, dlatego trend może ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu, zwiększając prawdopodobnie sumy opadowe do wartości nawet powyżej normy.

Długoterminowa pogoda. Temperatura przeważnie powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej według CFS

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że sprzyjających warunkach pojawią się burze w naszych szerokościach geograficznych. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy oraz północnego-zachodu. Możliwe są na nizinach pierwsze przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym i wielkoskalowym. Częściej jednak będzie to krupa i opady deszczu. Duża dynamika w pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych, za które odpowiedzialne będą tzw. niże wtórne. Zatem nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur. Dużo zależeć będzie jednak od rozkładu prądu strumieniowego, który napędzać może cyklogeneze niżów. Szczególnie tych wędrujących znad Oceanu Atlantyckiego na wschód Starego Kontynentu.

Model europejski ECMWF prognozuje temperaturę powyżej normy klimatologicznej w skali miesięcznej, co może sugerować ciepły miesiąc w naszej części Europy. Najcieplej może być w dzielnicach południowych, gdy w ciepłych wycinkach niżów może napływać strumień bardzo ciepłej masy powietrza. Nie można jednak wykluczyć przymrozków, ale takich okresów nie powinno być dużo. W przypadku występowania wiatru fenowego, niejednokrotnie na południu temperatura może być o kilka, a nawet kilkanaście stopni wyższa, niż jest zwykle w tym okresie. Poniższa prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie i ukazuje ogólnie trend miesięczny.

ECMWF prognozuje opady w normie wieloletniej, co sugeruje możliwy duży wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych. Wilgotne fronty atmosferyczne i zatoki niżowe przynosić będą czasami większe opady deszczu. Na ogół ma być to deszcz. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich najczęściej deszcz ze śniegiem i śnieg. Na nizinach jednak niewykluczone są epizody zimowe. Podkreślamy jednak, że prawdopodobieństwo utworzenia się stałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi jest niskie. Należy jednak podkreślić, że długoterminowe prognozy opadów, charakteryzują się niską sprawdzalnością, dlatego trend może ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu.